Vårdansen
Lör 13 Apr
13:00-16:00
A1, A2
16:00-20:00
B*, M, P
Micke Gerkman
Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
Mat och cafteteria finns
Huddinge, SPF lokalen Patron Perhrs väg 8-10
KOrtkurs
Mån 15 Apr
09:30-11:15
B*
Leif "Snuffe" Eriksson
Huddinge Square Swingers
Karin Netz-Andreasson 073-9832298 info@husq.se
Föranmälan till info@husq.se kostnad 70
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Crazy Dance Weekend
Lör 20 Apr
11:00-14:00
M, P, A1, A2
15:00-17:00
B, M, P, A1
17:00-18:00
B, P
Robert Milestad, Micke Gerkman
Crazy Flutters
Inger Dahl 0709234797 info@crazyflutters.com
Täby, Kvarntorp Näsby Allé 72
Onsdagsdans
Ons 24 Apr
13:00-16:00
B, M, P
Janne Wiklund
Näsbyparks Squaredanceklubb
Sollentuna, Stockholm, Häggviksskolans spegelsal, Sollentunavägen 267
Basic-träning
Jack Borgström
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Ta med eget fika!
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
C1/C2-dans
Sön 28 Apr
10:00-13:00
C1
14:00-17:00
C2
Jesper Wilhelmsson
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Gärna föranmälan!
Stockholm, Nybrogatan 18 (T-bana Östermalmstorg)
VÅRDANS
Lör 04 Maj
12:30-15:30
P, A1, A2
Roland Danielsson
Forum Squaredancers
Gunvor Hersén 08- 36 59 62, 0707 713 917
Pluskurs 5ggr, femte tillfället
Lokala callers
Heby Square Dancers
Björn Eriksson 0737825292 bjornatsala@hotmail.com
Intensivkurs i plus, 5 ggr
Stockholm, Nybrogatan 18 (T-bana Östermalmstorg)
C1 CONCEPT WORKSHOP
Sön 05 Maj
13:00-16:00
C1
Nettan
Forum Squaredancers
Sollentuna, Stockholm, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4
Majdans A2
Mån 06 Maj
18:30-21:30
A2
Stefan Sidholm
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Täby, Kvarntorp Näsby Allé 72
Onsdagsdans
Ons 08 Maj
13:00-16:00
M, P, A1
Meddelas senare, Robert Milestad
Näsbyparks Squaredanceklubb
Sollentuna, Stockholm, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4
Majdans C1
Mån 13 Maj
18:30-21:30
C1
Jack Borgström
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Sollentuna, Stockholm, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4
Majdans Plus *
Sven Andreason
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
* = Kursnivå i Sollentuna
Stockholm, Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5, Hägersten
Majdansen
Lör 18 Maj
13:00-16:00
C1
17:00-20:00
C2
Sön 19 Maj
10:00-13:00
C3A
14:00-17:00
C3B
Thomas Bernhed
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Tag med eget fika!
Norrtälje , IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Majdansen
Lör 18 Maj
13:00-18:00
P, A1, A2
Micke Gerkman
Eightmakers
Therese Berg 070-731 76 74 Therese.berg@telia.com
Sollentuna, Stockholm, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4
Majdans C2
Mån 20 Maj
18:30-21:30
C2
Lasse Jägdahl
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Picknickdansen
Tis 21 Maj
13:00-16:00
B, M, P
Sven Andreason
Huddinge Square Swingers
Ewa Hjelm 070-3095798 ewahjelm@gmail.com
Ta med en Picknickkorg
Sollentuna, Stockholm, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4
Majdans Plus DBD
Jack Borgström
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Snabbt tempo, goda förkunskaper krävs!
Täby, Kvarntorp Näsby Allé 72
Onsdagsdans
Ons 22 Maj
13:00-16:00
B*, M, P
Meddelas senare, Roland Danielsson
Näsbyparks Squaredanceklubb
INSTÄLLD
Stockholm, Nybrogatan 18 (T-bana Östermalmstorg)
MAJDANS
Lör 25 Maj
13:00-16:00
P, A1, A2
Meddelas senare
Forum Squaredancers
Gunvor Hersén 08- 36 59 62, 0707 713 917
Östhammar, Hökhuvuds Bygdegård, Uppskedika 328
Roden dansen
Lör 25 Maj
12:30-14:00
A1, A2
14:00-17:30
B, M, P
Tomas Hedberg, Micke Gerkman
Roden Square Dancers
Barbro Herdin 0736714974 barbrokent@telia.com
Sollentuna, Stockholm, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4
Majdans Avancerad Basic *
Jack Borgström
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
* = Förkunskapskrav minst Plus
Sollentuna, Stockholm, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4
Majdans A1
Tis 28 Maj
18:30-21:30
A1
Sven Andreason
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Täby, Kvarntorp Näsby Allé 72
Onsdagsdans
Ons 29 Maj
13:00-16:00
B, M, P
Meddelas senare, Rojne Eriksson
Näsbyparks Squaredanceklubb
Sundbyberg, Allaktivitetshuset Sturegatan 10
majdansen
Tor 30 Maj
13:00-16:00
B, M, P
Sven Andreason
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 0707716516 evagranat@gmail.com
Stockholm, Nybrogatan 18 (T-bana Östermalmstorg)
C1 CONCEPT WORKSHOP
Sön 02 Jun
13:00-16:00
C1
Nettan
Forum Squaredancers
Vallentuna, Stockholm,
Södra Rosendalsskolans matsal, Teknikv. 25
Sommardans
Tis 04 Jun
19:00-22:00
M, P, A1
Andreas Olsson
Jarlabanke Square Dance Club
Gunilla Svendenius 070-654 94 21 info@jarlabanke.se
Entré: 130 kr inkl. kaffe & bulle
Trail-End Dance Convention 2024
Tor 06 Jun
18:00-21:30
Nivå meddelas senare
Meddelas senare
Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 0703782852 info@convention2024.se
Sommardans
Tor 06 Jun
11:00-14:00
B, M, P
Rojne Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
Swedish Square Dance Convention 2024
Fre 07 Jun
11:00-22:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2
Lör 08 Jun
11:00-22:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2
Sön 09 Jun
10:00-16:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2
Di Green, Jack Borgström, Jesper Wilhelmsson, Joe S Kromer, Kaj Wikholm, Kim Bergström, Martin Jansson, Ronja Höjer
Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-3782852 info@convention2024.se
sommardans
Tor 13 Jun
12:00-15:00
B, M, P
Robert Milestad
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Junidans
Fre 14 Jun
19:00-22:00
A2
Lör 15 Jun
13:00-16:00
P, A1
17:00-21:00
A1, A2
Sön 16 Jun
11:00-13:30
B, M
13:30-16:00
P
Tony Oxendine, Jet Roberts
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Midsommardansen
Fre 21 Jun
13:00-20:30
B, P, A1
Lör 22 Jun
13:00-20:30
B, P, A1
Mathias Alfredsson, Bo Nilsö
Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
Buffé, hamburgare och fika försäljning
Vallentuna, Stockholm,
Södra Rosendalsskolans matsal, Teknikv. 25
Sommardans
Tis 25 Jun
19:00-22:00
M, P, A1
Micke Gerkman
Jarlabanke Square Dance Club
Gunilla Svendenius 070-654 94 21 info@jarlabanke.se
Entré: 130 kr inkl. kaffe & bulle
sommardans
Tor 27 Jun
12:00-15:00
P, A2
Sven Andreason
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
Norrtälje, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Roslagsdansen och Eightmakers 40-årsjubileum
Lör 29 Jun
15:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Andreas Olsson, Micke Gerkman
Eightmakers
Therese Berg 070-731 76 74 Therese.berg@telia.com
sommardans
Tor 04 Jul
12:00-15:00
M, A1
Michael "Sotarn" Lindberg
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
sommardans
Tor 11 Jul
12:00-15:00
B, M, P
Andreas Olsson
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
sommardans
Tor 18 Jul
12:00-15:00
P, A1
Rolf Boettge
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
sommardans
Tor 25 Jul
12:00-15:00
M, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
sommardans
Tor 01 Aug
12:00-15:00
B, M, P
Freddie Ekblad
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, ÄLVSJÖ
Onsdagsdans på PARK
Ons 07 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Freddie Ekblad
SateLlite SD
Monica Taleryd 0705521165 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
sommardans
Tor 08 Aug
12:00-15:00
P, A1
Micke Gerkman
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
33:e Ålandsdansen
Fre 09 Aug
15:00-20:00
A2, C1
Leif Ekblad
Lör 10 Aug
15:00-17:00
B, M, P
17:00-18:00
A1
18:00-20:00
B, M, P
Sön 11 Aug
11:00-13:00
B, M, P
13:00-14:00
A1
14:00-16:00
B, M, P
Micke Gerkman, Leif Ekblad
Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
Vallentuna, Stockholm,,
Södra Rosendalsskolans matsal, Teknikv. 25
Sommardans
Tis 13 Aug
19:00-22:00
M, P, A1
Robert Milestad
Jarlabanke Square Dance Club
Gunilla Svendenius 070-654 94 21 info@jarlabanke.se
Entré: 130 kr inkl. kaffe & bulle
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, ÄLVSJÖ
Onsdagsdans på PARK
Ons 14 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Jack Borgström
SateLlite SD
Monica Taleryd 0705521165 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
sommardans
Tor 15 Aug
12:00-15:00
B, P
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070-7716516 evagranat@gmail.com
Vallentuna, Stockholm,
Södra Rosendalsskolans matsal, Teknikv. 25
Sommardans
Tis 20 Aug
19:00-22:00
M, P, A1
Jack Borgström
Jarlabanke Square Dance Club
Gunilla Svendenius 070-654 94 21 info@jarlabanke.se
Entré: 130 kr inkl. kaffe & bulle
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, ÄLVSJÖ
Onsdagsdans på PARK
Ons 21 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Sven Andreason
SateLlite SD
Monica Taleryd 0705521165 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, ÄLVSJÖ
Onsdagsdans på PARK
Ons 28 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Robert Milestad
SateLlite SD
Monica Taleryd 0705521165 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
Squaredansens dag
Lör 31 Aug
12:00-18:00
B, P, A2
Stefan Sidholm, Jack Borgström, Micke Gerkman
Sollentuna Square Dancers
Therese Sundström 072-1731583 therese0367@gmail.com
Samarbete mellan olika Stockholmsklubbar
Sundbyberg, Folkets Hus Sturegatan 12
Avrostningsdans
Mån 02 Sep
11:00-12:00
P
12:15-13:15
M
13:30-14:30
B
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070 771 65 16 evagranat@gmail.com
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Triple Boys
Lör 07 Sep
13:00-16:00
P, A1, A2
16:00-19:00
B, M, P
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Mathias Alfredsson, Joe S Kromer
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Stockholm, Alviks Kulturhus Gustavlundsvägen 168A
Septemberdans
Lör 14 Sep
13:00-16:00
B, M, P
Jack Borgström
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070 771 65 16 evagranat@gmail.com
Norrtälje , IOGT-huset Stockholmsvägen 1
Plusdansen (workshop)
Micke Gerkman
Eightmakers
Therese Berg 070-731 76 74 Therese.berg@telia.com
en timmes lunchpaus
A2 intensiv del 1
Lör 21 Sep
10:30-17:00
A2
Sten Axtelius
Riverbend's Square Dancers
ordforande@riverbends.se 070-2015564 bokning@riverbends.se
Höstdans
Lör 21 Sep
13:00-16:00
P, A1, A2
Sven Andreason
Forum Squaredancers
Yvonne Lindroos 0708810593
Örebro Jamboree
Fre 27 Sep
18:00-22:00
B, M, P, A1
Kaj Wikholm, Tomas Hedberg
Lör 28 Sep
11:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Kaj Wikholm, Roger Florén, Tomas Hedberg
Sön 29 Sep
10:00-14:00
B, M, P, A1
Kaj Wikholm, Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Christer Fallquist 0702383030 christer.fallquist@outlook.com
Föranmälan: Max 130 fre/lör - max 60 sön
Stockholm, Adress meddelas senare
Oktoberfestivalen
Fre 04 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 05 Okt
10:00-13:00
C3A
14:30-17:30
C2
18:00-21:00
C1
Sön 06 Okt
11:00-14:00
C2
15:00-18:00
C3B
Mån 07 Okt
09:30-12:30
C3B
13:15-16:00
C3B
Vic Ceder
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Östhammar, Börstils församlingshem
Bruksdansen
Lör 05 Okt
12:30-14:00
A1, A2
14:00-17:30
B, M, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Roden Square Dancers
Barbro Herdin 0736714974 barbrokent@telia.com
Stockholm, Park Folkets Hus, Götalandsvägen 181 Älvsjö
Oktoberdansen
Mån 07 Okt
18:30-21:30
P, A1
Vic Ceder
Ericsson Square Dancers
Annika Myhrberg 0736641098 annika.myhrberg@telia.com
I samarbete med SateLlite
Stockholm, Alviks Kulturhus Gustavlundsvägen 168A
Oktoberdans
Lör 12 Okt
13:00-16:00
B, M, P
Freddie Ekblad
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070 771 65 16 evagranat@gmail.com
A2 intensiv del 2
Lör 19 Okt
10:30-17:00
A2
Sten Axtelius
Riverbend's Square Dancers
ordforande@riverbends.se 070-2015564 bokning@riverbends.se
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
C1/C2-dans
Lör 19 Okt
11:00-14:00
C1
15:00-18:00
C2
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Lör 19 Okt
13:00-16:00
P, A1
Roland Danielsson
Forum Squaredancers
Yvonne Lindroos 0708810593
Eskilsdansen
Lör 26 Okt
14:00-19:00
P, A1, A2
Christer Bern
Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik bodil@akervik.net
C1 Workshop
Sön 27 Okt
10:00-14:00
C1
Christer Bern
Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik bodil@akervik.net
Stockholm, Prel. Fruängsgården
Ericssonfestivalen
Fre 01 Nov
19:00-22:00
M, P
Lör 02 Nov
11:30-13:30
C1
14:30-17:30
A1, A2
Tomas Hedberg, Jesper Wilhelmsson
Ericsson Square Dancers
Annika Myhrberg 0736641098 annika.myhrberg@telia.com
Tider & Nivåer kan komma att ändras
Stockholm, Adress meddelas senare
Jesperdansen
Lör 09 Nov
11:00-14:00
C1
15:00-18:00
C2
Sön 10 Nov
10:00-13:00
C3A
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Tag med eget fika!
Norrtälje , IOGT-huset Stockholmsvägen 1
Halloweendansen
Lör 09 Nov
17:00-21:00
B*, M, P
Andreas Olsson
Eightmakers
Therese Berg 070-731 76 74 Therese.berg@telia.com
Stockholm, Alviks Kulturhus Gustavlundsvägen 168A
Novemberdans
Lör 16 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Micke Gerkman
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070 771 65 16 evagranat@gmail.com
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Norrortsdansen
Lör 23 Nov
11:00-18:00
B, M, P, A1, A2, C1
Meddelas senare
Crazy Flutters
Inger Dahl 0709234707 info@crazyflutters.com
Lör 30 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Forum Squaredancers
Yvonne Lindroos 0708810593
Stockholm, Alviks Kulturhus Gustavlundsvägen 168A
Decemberdans
Lör 14 Dec
13:00-16:00
M, P, A1
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Eva Granat 070 771 65 16 evagranat@gmail.com
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Dans mellan Lucia och Jul
Lör 14 Dec
11:00-14:00
C2
15:00-18:00
C1
Lasse Jägdahl
Crazy Flutters
Inger Dahl 0709234707 info@crazyflutters.com
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Mellandagsdans
Fre 27 Dec
18:30-21:30
B, M, P
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Örebro, Scandic Örebro Väst
Nyårsraketen
Sön 29 Dec
10:00-17:30
P, A2
Mån 30 Dec
10:00-17:30
P, A2
Tis 31 Dec
10:00-16:00
P, A2
Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg 0706123615 tomas@nyarsraketen.se
Obligatorisk föranmälan!
Örebro, Scandic Örebro Väst
Nyårsraketen Warm Up
Sön 29 Dec
10:00-17:30
P, A2
Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg 0706123615 tomas@nyarsraketen.se
Obligatorisk föranmälan!
2025
Arbogadansen
Lör 04 Jan
14:00-20:00
B*, M
Micke Gerkman
Riverbend's Square Dancers
Torbjörn Lindström 070 201 55 64 arbogadansen@riverbends.se
Stockholm, Adress meddelas senare
Thomasdansen
Lör 11 Jan
13:00-16:00
C1
17:00-20:00
C2
Sön 12 Jan
09:30-12:30
C3A
13:15-16:00
C3B
Thomas Bernhed
Motiv8's
Arne Gustafsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Västkustdans i Öster
Lör 18 Jan
13:00-16:00
A1, A2
17:00-20:00
P, A1
Jörgen Höjer, Martin Jansson
Crazy Flutters
Inger Dahl 0709234707 info@crazyflutters.com
Valentindans
Lör 15 Feb
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Forum Squaredancers
Yvonne Lindroos 0708810593