Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Huddinge, ABF Kommunalv.26
Intensivkurs basic
Tis 09 Jan
10:00-14:00
B
Sven Andreason
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 070 591 70 78
 
Stockholm, Hasselbacken, Djurgården
Knutsdans
Fre 12 Jan
13:00-17:00
B, M, P, A1, A2
Jack Borgström
Squaredansklubben Seniorerna
Ragnar Gillberg 0730-307898 ragnar.gillberg@gmail.com
Lunch+dans 325:- PG 270737-0 s. 20/12
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Januaridansen
Lör 13 Jan
13:00-16:00
C3A
 
17:00-20:00
C2
Sön 14 Jan
10:00-16:00
C3B
Thomas Bernhed
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228 227 arne.gusta@gmail.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensiv
Sön 14 Jan
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Norrtälje, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Januaridansen
Sön 14 Jan
13:00-17:00
B*, M, P
Andreas Olsson
Flyer  Eightmakers
Kristina 070-591 48 21 12792@telia.com
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Dansträning
Sön 14 Jan
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 16 Jan
18:00-21:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Huddinge, ABFKommunalv.26
Januaridans
Fre 19 Jan
13:00-16:00
B, M, P
Robert Milestad
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 070 591 70 78
 
Stockholm, Brommasalen, Medborgarhuset Alvik
Vinterdans
Lör 20 Jan
13:00-16:00
B*, B
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Gahmberg 0707-190855 gugge.gahmberg@gmail.com
Entré 80:-
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Lör 20 Jan
14:00-17:00
B, P
Björn Jerneborg
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 3835 lars-erik.svensson@telia.com
 
Bålsta, Västerängsskolan
Stora Bålstadansen
Lör 27 Jan
13:00-19:00
B*, M, P, A1, A2
Mathias Alfredsson, Micke Gerkman
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-748-2140 lars.wahlund@hotmail.com
Dans i två hallar, försäljning
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 28 Jan
13:00-16:00
M, P, A1
Roland Danielsson
Panther Squares
Anna Odencrants 08.667 89 92
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 30 Jan
18:00-21:00
M, P
Calle Bruner
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården (5/2 i Segersjö Folkets Hus)
Februarifestivalen
Fre 02 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 03 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 04 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 05 Feb
9:30-16:00
C3B
Kiyoshi Kikuchi
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 04 Feb
13:00-16:00
M, P, A1
Leif "Snuffe" Eriksson
Panther Squares
Anna Odencrants 08.667 89 92
 
Örebro, Klubblokalen, Radiatorvägen 7 (vid tefatet)
Nivådans A1
Sön 04 Feb
10:00-16:30
A1
Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Lotta Sandberg 070-353 90 49 lotsam@live.se
 
Huddinge, ABF Kommunalv.26
Februaridans
Fre 09 Feb
13:00-16:00
B*, B
Leif "Snuffe" Eriksson
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 070 591 70 78
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Sting-dans
Lör 10 Feb
13:00-16:00
A1, A2
 
16:00-19:00
P
Stefan Sidholm, Ingvar Pettersson
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensiv
Sön 11 Feb
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Valentindansen
Sön 11 Feb
13:00-17:00
M, P, A1
Robert Milestad
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Marie Fernulv 0708 44 44 07 marie.fernulv@comhem.se
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 13 Feb
18:00-21:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Pepparrotsdansen
Lör 17 Feb
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Pepparrötterna
Carina Runnebring +46706492458 carina.stefan@live.se
 
Stockholm, Allaktivitetshuset, Sundbyberg
Februaridans
Lör 17 Feb
13:00-16:00
B, M, P
Micke Gerkman
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:- Café i begränsad omfattning
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Dansträning
Sön 18 Feb
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Tis 20 Feb
18:30-21:30
P, A1
Sven Andreason
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 38 35 lars-erik.svensson@telia.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Februaridans
Lör 24 Feb
13:00-16:00
P, A1, A2
Stefan Sidholm
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
Workshop A1
Lör 24 Feb
10:30-17:00
A1
Sten Axtelius
Flyer  Riverbend's Square Dancers
070-201 55 64 64 070-201 55 64 64 bokning@riverbends.se
Lunch förbeställning, fika 30 min innan
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 25 Feb
13:00-16:00
M, P, A1
Michael "Sotarn" Lindberg
Panther Squares
Anna Odencrants 08.667 89 92
 
Hargs Församlingshem, Harg141 74295 Hargshamn
Februaridansen
Sön 25 Feb
14:00-18:30
P, A1, A2
Henrik "Hedda" NIlsson
Flyer  Roden Square Dancers
Yvonnne Berggren 0707343172 www.rodensqd.se
 
Västerås, Hässlögatan 2C
C2 Dansträning
Sön 25 Feb
11:00-17:00
C2
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Västerås Square Dance Club
Björn Eskilsson 070 493 08 67 b.eskilsson@bj-designab.se
 
Täby, Kvarntorpsgården
Plus Advanced
Mån 26 Feb
13:00-16:00
P, A1, A2
Martin Jansson
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Kerstin Boettge 073-983 35 86 kerstinboettge@gmail.com
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 27 Feb
18:00-21:00
M, P
Calle Bruner
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Årsmötesdans
Lör 03 Mar
13:00-16:00
C1
 
17:30-20:30
C2
Sön 04 Mar
09:30-12:30
C3A
 
13:00-16:00
C3B
Jürgen Löder
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
Årsmöte för medlemmar kl. 16-17.30
 
Arboga, Himmeta bygdegård
Himmetadansen
Lör 03 Mar
14:00-19:00
B*, P, A1
Sten Axtelius
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Kristina Karlsson 070-201 55 64 Hemsida: http://www.riverbends.se
Paus 16.00-16.45
 
Huddinge, ABF kommunalv.26
Marsdans
Fre 09 Mar
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 070 591 70 78
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Marsdansen
Lör 10 Mar
13:00-16:00
A1
 
17:00-20:00
A2
Sön 11 Mar
10:00-13:00
C1
 
14:00-17:00
C2
Bill Harrison
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik.svensson@telia.com 070-267 38 35
Med reservation för ändring av tiderna
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensiv
Sön 11 Mar
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 11 Mar
13:00-16:00
M, P, A1
Stefan Sidholm
Panther Squares
Anna Odencrants 08.667 89 92
 
Täby, Kvarntorpsgården
Plus DBD
Mån 12 Mar
12:00-15:00
P
Sven Andreason
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 13 Mar
18:00-21:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 17 Mar
13:00-16:00
M, P
Micke Gerkman
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 18 Mar
13:00-16:00
M, P, A1
Sven Andreason
Panther Squares
Anna Odencrants 08.667 89 92
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Dansträning
Sön 18 Mar
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Märsta, Forum (Sthlmv 25)
Fredagsmys
Fre 23 Mar
19:00-22:00
C1
Lasse Jägdahl
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 0736577631 info@crazyflutters.com
 
Stockholm, Allaktivitetshuset, Sundbyberg
Marsdans
Lör 24 Mar
13:00-16:00
P, A1
Björn Jerneborg
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-. Café i begränsad omfattning
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Dans inför graduering
Lör 24 Mar
14:00-17:00
B, M
Svante Jordeskog
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
B-B-M
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
C2 Dansträning
Lör 24 Mar
10:30-17:00
C2
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Stefan Flink 070- 307 83 37 carina.stefan@live.se.
Rotationsprogram,fika 30 min innan start
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensiv
Sön 25 Mar
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Bålsta, Knarrbacken
Soldansen
Sön 25 Mar
13:00-14:00
A1
 
14:00-18:00
B, M, P
Stefan Sidholm
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lee Jonsson 0704-860694
 
Täby, Kvarntorpsgården
Skärtorsdagsdans
Tor 29 Mar
13:00-16:00
B, M, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Våffeldansen
Fre 30 Mar
13:00-16:00
M, P, A1
Rojne Eriksson
Panther Squares
Anna Odencrants 08.667 89 92
 
Örebro, Club 700, Drottninggatan 42
Påskfestivalen
Fre 30 Mar
12:00-20:00
B, P, A1, A2, C1
Lör 31 Mar
11:00-00:00
B, P, A1, A2, C1
Sön 01 Apr
10:00-13:30
B, P, A1, A2
Jerry Story, Jack Borgström, Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Lennart Jonsson 0708477970 0708477970@telia.com
 
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, Älvsjö
Annandag Påskdans
Mån 02 Apr
14:00-17:00
M, P
Robert Milestad
SateLlite SD
Monica Taleryd 070-552 11 65 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
 
Huddinge, ABF Kommunalv. 26
Aprildans
Fre 06 Apr
13:00-16:00
B, M
Rojne Eriksson
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 070-591 70 78
 
Stockholm, Allaktivitetshuset, Sundbyberg
Träningsdans
Lör 07 Apr
13:00-16:00
B
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-. Café i begränsad omfattning
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Square Games
Lör 07 Apr
11:00-17:00
P
Sven Andreason
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Matpaus. Förkunskapskrav: Plus APD
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 08 Apr
13:00-16:00
M, P, A1
Micke Gerkman
Panther Squares
Anna Odencrants 08.667 89 92
 
Täby, Kvarntorpsgården
Banddans
Mån 09 Apr
11:00-12:30
B
 
13:00-14:30
M
Rolf Boettge
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 10 Apr
18:00-21:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Märsta, Forum (Sthlmv 25)
Crazy Dance Weekend
Fre 13 Apr
19:00-22:00
C1
Jerry Jestin
Lör 14 Apr
13:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Jerry Jestin, Robert Milestad
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-3782852 info@crazyflutters.com
Se mer information på CF.s hemsida
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 15 Apr
13:00-16:00
M, P, A1
Svante Jordeskog
Panther Squares
Anna Odencrants 08.667 89 92
 
Stockholm, Drakenbergssalen, Lignagatan 8
Workshop
Fre 20 Apr
13:00-16:00
M
Lasse Rawet
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-. Ta med eget fika
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Vårdansen
Lör 21 Apr
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Krister Pettersson
Pepparrötterna
Carina Runnebring 070-6492458
Servering, mat till försäljning
 
Stockholm, Meddelas senare
Vårdans
Lör 21 Apr
13:00-16:00
A1, A2
Stefan Sidholm
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-
 
Örebro, Klubblokalen, Radiatorvägen 7 (vid tefatet)
Nivådans A2
Sön 22 Apr
10:00-16:30
A2
Jerry Jestin
Örebro Squaredancers
Lotta Sandberg 0703539049 lotsam@live.se
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 24 Apr
18:00-21:00
M, P
Calle Bruner
Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Täby, Kvarntorpsgården
Onsdagsdans
Ons 25 Apr
13:00-16:00
B*, M
Lasse Rawet
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
 
Uppsala, Bygdegården, Bergsbrunna villaväg 24
Vikings vårdans
Ons 25 Apr
18:30-21:30
A2
Micke Gerkman
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070 578 5259 anders.k.lindkvist@telia.com
Servering. Inträde 100 kr.
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 28 Apr
13:00-16:00
P, A1
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Stockholm, Lokal ej klar!
Majdansen
Lör 28 Apr
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 29 Apr
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Ian McConnell
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
 
Täby, Kvarntorpsgården
Onsdagsdans
Ons 02 Maj
13:00-16:00
B, P
Robert Milestad
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
 
Uppsala, Bygdegården, Bergsbrunna villaväg 24
Vikings vårdans
Ons 02 Maj
18:30-21:30
P
Björn Jerneborg
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
Servering. Inträde 100 kr.
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Majdans
Lör 05 Maj
13:00-16:00
A2
 
17:00-20:00
P, A1
Micke Gerkman
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
C3A-dans
Lör 05 Maj
10:30-17:30
C3A
Jesper Wilhelmsson
Ericsson Square Dancers
Annika Myhrberg 073-6641098 annika.myhrberg@telia.com
Tiden är preliminär än så länge
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
A1 Workshop
Sön 06 Maj
10:30-16:30
A1
Jesper Wilhelmsson
Ericsson Square Dancers
Annika Myhrberg 073-6641098 annika.myhrberg@telia.com
Tiden är preliminär. Rotationsprogram.
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Dansträning
Sön 06 Maj
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
A1 workshop
Mån 07 Maj
18:30-21:30
A1
Lasse Jägdahl
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Täby, Kvarntorpsgården
Måndagsdans
Mån 07 Maj
13:00-16:00
M, P
Rolf Boettge
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
Basic workshop
Tis 08 Maj
18:30-21:30
B
Sven Andreason
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 08 Maj
18:00-21:00
M, P
Calle Bruner
Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Hökhuvuds bygdegård, Uppskedika 328 742 92 Östhammar
Rodendansen
Lör 12 Maj
12:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Tomas Hedberg
Roden Square Dancers
Yvonne Berggren 0707343172
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
C1 workshop
Mån 14 Maj
18:30-21:30
C1
Jack Borgström
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
M workshop
Tis 15 Maj
18:30-21:30
M
Peter Kallträsk
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Täby, Kvarntorpsgården
Onsdagsdans
Ons 16 Maj
13:00-16:00
M, A1
Micke Gerkman
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
 
Uppsala, Bygdegården, Bergsbrunna villaväg 24
Vikings vårdans
Ons 16 Maj
18:30-21:30
A1
Stefan Sidholm
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
Servering. Inträde 100 kr.
 
Norrtälje, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Majdansen
Lör 19 Maj
15:00-19:00
P, A1, A2
Micke Gerkman
Flyer  Eightmakers
Kristina 070-591 48 21 12792@telia.com
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
A2 workshop
Mån 21 Maj
18:30-21:30
A2
Stefan Sidholm
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
Plus workshop
Tis 22 Maj
18:30-21:30
P
Tommy Holmberg
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Täby, Kvarntorpsgården
Ons 23 Maj
13:00-16:00
P, A1
Michael "Sotarn" Lindberg
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
 
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, Älvsjö
Onsdagsdans på PARK
Ons 23 Maj
19:00-22:00
P, A1, A2
Mathias Alfredsson
SateLlite SD
Monica Taleryd 070-552 11 65 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
 
Stockholm, Stora Skuggan/
Sommardans
Tor 24 Maj
12:00-15:00
B*
Rolf Boettge
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Trångsund, Stortorpsparken
Picknickdans
Ons 30 Maj
13:00-16:00
B*, M, P
Sven Andreason
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 070 591 70 78
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 31 Maj
12:00-15:00
P, A1
Micke Gerkman
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 07 Jun
12:00-15:00
B, M
Rojne Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, Älvsjö
Onsdagsdans på PARK
Ons 13 Jun
19:00-22:00
P, A1, A2
Robert Milestad
SateLlite SD
Monica Taleryd 070-552 11 65 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 14 Jun
12:00-15:00
B, M
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Märsta, Odensala bygdegård
Sommardans
Tor 14 Jun
18:30-21:30
C1
Lasse Jägdahl
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-3782852 info@crazyflutters.com
Rotationsprogram kommer att användas.
 
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, Älvsjö
Onsdagsdans på PARK
Ons 20 Jun
19:00-22:00
P, A1, A2
Meddelas senare
SateLlite SD
Monica Taleryd 070-552 11 65 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
 
Enköping, Mälbygården
Midsommardansen
Fre 22 Jun
13:00-20:30
B, P, A1
Lör 23 Jun
13:00-20:30
B, P, A1
Krister Pettersson, Leif "Snuffe" Eriksson
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0703078337 carina.stefan@live.se
Mat och servering finns. Camping
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 28 Jun
12:00-15:00
P, A1
Björn Jerneborg
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Norrtälje, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Roslagsdansen
Lör 30 Jun
15:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Roland Reihell, Andreas Olsson
Flyer  Eightmakers
Kristina 070-591 48 21 12792@telia.com
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 05 Jul
12:00-15:00
M, P
Michael "Sotarn" Lindberg
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 12 Jul
12:00-15:00
B, M
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 19 Jul
12:00-15:00
P, A1
Calle Bruner
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 26 Jul
12:00-15:00
B, M
Lasse Rawet
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 02 Aug
12:00-15:00
B*
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 09 Aug
12:00-15:00
M, P
Rojne Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Mariehamn, Badhusparken
Ålandsdansen
Lör 11 Aug
15:00-21:00
B, M, P, A1
Ingvar Pettersson, Micke Gerkman
Sön 12 Aug
11:00-16:00
B, M, P, A1
Micke Gerkman, Ingvar Pettersson
Flyer  Alandia Square Dancers
Anki Nyman +00358 40 727 4130 ann-christine.nyman@mariehamn.ax
Afterparty på lördagen från kl 21.30
 
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, Älvsjö
Onsdagsdans på Park
Ons 15 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Meddelas senare
SateLlite SD
Monica Taleryd 070-552 11 65 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 16 Aug
12:00-15:00
P
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Triple Boys-dansen
Lör 18 Aug
13:00-16:00
P, A1, A2
 
16:00-19:00
B, M, P
Henrik "Hedda" NIlsson, Krister Pettersson, Mathias Alfredsson
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Stockholm, Park Folkets hus, Götalandsvägen 181, Älvsjö
Onsdagsdans på Park
Ons 22 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Robert Milestad
SateLlite SD
Monica Taleryd 070-552 11 65 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
 
Stockholm, Stora Skuggan/Norra Djurgården
Sommardans
Tor 23 Aug
12:00-15:00
P, A1
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 50:-. Ta med eget fika.
 
Heby, Heby Folkets Park
Sommardans
Lör 25 Aug
14:00-19:00
B, P, A2
Meddelas senare
Heby Square Dancers
Björn Eriksson 0737825292 bjornatsala@hotmail.com
 
Stockholm,
Kickoff
Fre 07 Sep
13:00-16:00
B, M, P
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
 
Uppsala, Ängby Park Knivsta
15-års jubileum
Lör 15 Sep
13:00-16:00
A1, A2
 
16:00-19:00
B, M, P
Mathias Alfredsson, Micke Gerkman
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Avancerad Basic*
Lör 22 Sep
13:00-17:00
P
Stefan Sidholm
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
* = Förkunskaper full Plus
 
Örebro, Ej klart
24th Örebro Country Jamboree
Fre 28 Sep
20:00-23:00
B, P, A1, A2, C1
Lör 29 Sep
12:00-01:00
B, P, A1, A2, C1
Sön 30 Sep
10:00-14:00
B, P, A1, A2, C1
Jack Borgström, Stefan Sidholm, Ingvar Pettersson, Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg +4619128900 caller@caloham.se
 
Stockholm,
Lör 29 Sep
13:00-16:00
P, A1, A2
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 05 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 06 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 07 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 08 Okt
09:30-16:30
C3B
Ett McAtee
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
Caller Ett McAtee
 
Nacka, Stockholm,
Järladansen
Sön 07 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Calle Bruner
Flyer  Saltsjö Square Dancers
Calle Bruner 0707522558
Live music
 
Stockholm, Meddelas senare
Fyrklöverdansen
Lör 13 Okt
-
B, M, P, A1
Roland Danielsson, Robert Milestad, Sven Andreason
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Gahmberg 0707190855 gugge.gahmberg@gmail.com
Arr. Fyrklöveralliansen
 
Västerås, Hässlögatan 2C
Oktoberdansen
Lör 13 Okt
13:00-20:00
A1, A2
Jack Borgström
Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 0703-804 001 info@vsdc.se
Obs! Föranmälan
 
Västerås, Hässlögatan 2C
Sön 14 Okt
11:00-17:00
C1
Jack Borgström
Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 0703-804 001 info@vsdc.se
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 20 Okt
13:00-16:00
P, A1
Meddelas senare
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Höstdans
Lör 27 Okt
13:00-16:00
A2
 
17:00-20:00
A1
Sön 28 Okt
11:00-14:00
A1, A2
 
15:00-18:00
M, P
Jerry Jestin, Ingvar Pettersson
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Ericssonfestivalen 2018
Fre 02 Nov
19:00-22:00
M, P
Lör 03 Nov
10:30-13:30
C1
 
14:30-17:30
A1, A2
Tomas Hedberg, Jesper Wilhelmsson
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 38 35 lars-erik.svensson@telia.com
 
Märsta, Forum (Sthlmv 25)
Norrortsdansen
Lör 10 Nov
14:00-21:00
P, A1, A2
Joe S Kromer
Sön 11 Nov
14:00-17:00
B, M, C1
Joe S Kromer, Lasse Jägdahl
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-3782852 gunilla@crazyflutters.com
Lördag 14-17 A2, Lördag 18-21 A1 P P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Novemberdansen
Lör 10 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 11 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Nybörjardans
Lör 17 Nov
14:00-17:00
B*, M
Jack Borgström
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
B*-B*-M. * = Basic part 1
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 17 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Meddelas senare
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Stockholm,
Lör 24 Nov
13:00-16:00
M, P
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 01 Dec
13:00-16:00
P, A1, A2
Meddelas senare
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Stockholm,
Nybörjardans
Lör 08 Dec
13:00-16:00
B*
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Mellandagsdansen
Tor 27 Dec
19:00-22:00
B, M, P
Henrik "Hedda" NIlsson
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com

 

2019


 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Februarifestivalen
Fre 01 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 02 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 03 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 04 Feb
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
 
Västerås, Hässlögatan 2C
Allahjärtansdansen
Lör 16 Feb
14:00-17:00
A1, A2
 
17:30-20:30
B*, M, P
Meddelas senare
Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 info@vsdc.se
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 04 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 05 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 06 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 07 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com