Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Örebro, Klubblokalen, Radiatorvägen 7 (vid tefatet)
After Work
Fre 15 Sep
18:00-21:30
M, P
Kaj Wikholm
Örebro Squaredancers
Kristina Luhr +46733396611 klluhr@hotmail.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 16 Sep
13:00-16:00
M, P
Sven Andreason
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
nivå M P
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Dansträning
Sön 17 Sep
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 19 Sep
18:00-21:00
M, P
Calle Bruner
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 073 6801064 solveig1@telia.com
 
Täby, Stockholm, Kvarntorpsgårdeno
Onsdagsdans
Ons 20 Sep
13:00-16:00
P, A1
Björn Jerneborg
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Kerstin Boettge 0739 833 586 kerstinboettge@gmail.com
 
Täby, Stockholm, Kvarntorpsgården
Pröva på
Tor 21 Sep
12:00-14:00
B*
Roland Danielsson
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Kerstin Boettge 0739 833 586 kerstinboettge@gmail.com
 
Örebro, Risbergska Skolan
23rd Örebro Country Jamboree
Fre 22 Sep
20:00-23:00
B, M, P, A1, A2
Lör 23 Sep
12:00-21:00
B, M, P, A1, A2
Sön 24 Sep
10:00-14:00
B, M, P, A1, A2
Charlie Robertson, Ingvar Pettersson, Stefan Sidholm, Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg 019-12 89 00 tomas.hedberg@caloham.se
 
Stockholm, Drakenbergssalen
Höstdans
Lör 23 Sep
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
Gugge Gahmberg, 0707-19 08 55 gugge.gahmberg@gmail com
Ta med eget fika
 
Huddinge, ABF/Kommunalvägen 26
Sensommardans
Fre 29 Sep
13:00-16:30
M, P
Rojne Eriksson
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 08-7110180 rolf-ginger@telia.com
 
Västerås, Hässlögatan 2C
C2 träningsdans
Lör 30 Sep
11:00-17:00
C2
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Västerås Square Dance Club
Björn Eskilsson 0704930867 b.eskilsson@bj-designab.se
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 01 Okt
13:00-16:00
M, P, A1
Roland Danielsson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Danträning på Mainstream och Plus
Tis 03 Okt
18:00-21:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 073 6801064 solveig1@telia.com
 
Täby, Stockholm, Kvarntorpsgården
Plus DBD
Ons 04 Okt
13:00-16:00
P
Micke Gerkman
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Kerstin Boettge 0739 833 586 kerstinboettge@gmail.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården (9/10 i Segersjö Folkets Hus)
Oktoberfestivalen
Fre 06 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 07 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 08 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 09 Okt
09:30-16:00
C3B
Sue Curtis
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
 
Nacka, Järla skolväg 15
Järladansen
Sön 08 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Calle Bruner
Flyer  Saltsjö Square Dancers
Gunilla Holmström 0730768158
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 08 Okt
13:00-16:00
M, P, A1
Rojne Eriksson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensivkurs
Sön 08 Okt
13:00-17:00
A2
Björn Jerneborg
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se
 
Märsta, Cabinen, Forum (Stlmv 25)
Fre 13 Okt
19:00-22:00
C1
Lasse Jägdahl
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-3782852 gunilla@crazyflutters.com
Kursnivå C1
 
Västerås, Hässlögatan 2C
Oktoberdansen
Lör 14 Okt
13:00-20:00
A1, A2
Jerry Jestin, Ingvar Pettersson
Sön 15 Okt
11:00-17:00
C1
Jerry Jestin
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 info@vsdc.se
 
Bålsta, Skeppet
C1/C2 Dansträning
Lör 14 Okt
10:30-19:15
C1, C2
Björn Andersson
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-7482140 lars.wahlund@bredband.net
C1 kl 10:30-14:30, C2 15:15-19:15
 
Östhammar, Uppskedika 328
Bruksdansen
Lör 14 Okt
12:00-18:30
B, M, P, A1, A2
Micke Gerkman, Mathias Alfredsson
Flyer  Roden Square Dancers
Yvonne Berggren 0707343172 berg.gren@hotmail.com
 
Bålsta, Skeppet
A1/A2 Dansträning
Sön 15 Okt
10:00-19:00
A1, A2
Mathias Alfredsson
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-7482140 lars.wahlund@bredband.net
A1:10-14, A2:15-19, Föranmälan
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 17 Okt
18:00-21:00
M, P
Calle Bruner
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 solveig1@telia.com
 
Tyresö, Kvarnhjulet Pluggvägen 6
Tyresöfestivalen
Lör 21 Okt
12:00-16:00
M, P
 
17:00-21:00
A1, A2
Mathias Alfredsson
Flyer  Tyresö Square Dancers
Olle Nilsson 073-670 26 73 ollebritt@hotmail.com
 
Sund, Åland, Klippanvägen 1
Oktoberdans
Lör 21 Okt
14:00-19:00
B, M, P, A1
Sön 22 Okt
12:00-17:00
B, M, P, A1
Micke Gerkman
Flyer  Alandia Square Dancers
Markus Hopponen, Anki Nyman +358417543604, +358407274130 Kvällstid dreamlifealand@gmail.com
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
Intensivkurs A1
Lör 21 Okt
10:30-17:00
A1
Sten Axtelius
Riverbend's Square Dancers
070-2015564 bokning@riverbends.se
Fika 30 min innan. Rotationsprogram.
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
C2 Dansträning
Sön 22 Okt
10:30-17:00
C2
Jesper Wilhelmsson
Riverbend's Square Dancers
Carina Runnebring +46706492458 carina.stefan@live.se
Fika från 10:00. Rotationsprogram
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 22 Okt
13:00-16:00
M, P, A1
Sven Andreason
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensivkurs
Sön 22 Okt
13:00-17:00
A2
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
PLUS dansträning
Sön 22 Okt
13:00-17:00
P
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 070-638 61 92 bodil@conamore.se
 
Huddinge,
Oktoberdans
Fre 27 Okt
13:00-16:30
B, M
Micke Gerkman
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 08-7110180 rolf-ginger@telia.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 28 Okt
13:00-16:00
P, A1
Svante Jordeskog
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 29 Okt
13:00-16:00
M, P, A1
Svante Jordeskog
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Västerås, Hässlögatan 2C Västerås
Gradueringsdans
Sön 29 Okt
16:30-19:00
B
Sten Axtelius
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-3804001 info@vsdc.se
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 31 Okt
18:00-21:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 0736 801064 Solveig1@telia.com
 
Stockholm, Fruängen, Fruängsgården
Ericssonfestivalen
Fre 03 Nov
19:00-22:00
M, P
Lör 04 Nov
10:30-13:30
C1
 
14:30-17:30
A1, A2
Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 3835 lars-erik.svensson@telia.com
Rotationsprogram på C1
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Dansträning
Sön 05 Nov
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Täby, Stockholm, Kvarntorpsgården
Plus Advanced
Mån 06 Nov
13:00-16:00
P, A1
Michael "Sotarn" Lindberg
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Kerstin Boettge 0739 833 586 kerstinboettge@gmail.com
 
Huddinge, ABF/Kommunalvägen 26
Novemberdans
Fre 10 Nov
13:00-16:30
M, P, A1
Jan Wiklund
Huddinge Square Swingers
Ginger Holger 08-7110180 rolf-ginger@telia.com
 
Norrtälje, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Hallowendansen
Lör 11 Nov
17:00-21:00
B, M, P
Andreas Olsson
Eightmakers
Krister 073-962 39 61 persson.krister@gmail.com
B30-P . Fikapaus
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 12 Nov
13:00-16:00
M, P, A1
Stefan Sidholm
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 14 Nov
18:00-21:00
M, P
Calle Bruner
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 073 6801064 solveig1@telia.com
 
Märsta, Forum, Stockholmsvägen 25
Norrortsdansen
Lör 18 Nov
14:00-17:00
C1
 
18:00-21:00
A2
Sön 19 Nov
12:00-15:00
M, P
 
15:30-18:30
P, A1
Nils Trottman
Flyer  Crazy Flutters
Christina Johnsson 0739-670409 info@crazyflutters.com
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 19 Nov
13:00-16:00
M, P, A1
Michael "Sotarn" Lindberg
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensivkurs
Sön 19 Nov
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Novemberdansen
Lör 25 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 26 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228 227 info@motiv8s.se
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 25 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Stockholm, Drakenbergssalen, Lignagatan 8
Novemberdans
Lör 25 Nov
13:00-16:00
B, M
Stefan Sidholm
Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
Gugge Gahmberg, 0707-190855 gugge.gahmberg@gmail com
Entré 80 kr, Tag med eget kaffe
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
Intensivkurs A1, ggr 2
Lör 25 Nov
10:30-17:00
A1
Sten Axtelius
Flyer  Riverbend's Square Dancers
070- 2015564 bokning@riverbends.se
Rotationsprogram,fika 30 min innan start
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 26 Nov
13:00-16:00
M, P, A1
Leif "Snuffe" Eriksson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Dansträning på Mainstream och Plus
Tis 28 Nov
18:00-21:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Solveig Hållberg 073 6801064 solveig1@telia.com
 
Bålsta, Knarrbacken
Adventdans
Lör 02 Dec
13:00-17:00
B*, P, A1
Meddelas senare
Bålsta Square Dancers
Lee Jonsson 0704-860694
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensivkurs
Sön 03 Dec
13:00-17:00
A2
Micke Gerkman
Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Dansträning
Sön 03 Dec
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Luciadansen
Lör 09 Dec
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Stefan Sidholm
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring +46706492458 carina.stefan@live.se
 
Stockholm, Drakenbergssalen
Nybörjardans
Lör 09 Dec
13:00-16:00
B*
Roland Danielsson
Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
Gugge Gahmberg, 0707-19 08 55 gugge.gahmberg@gmail com
Entré 80 kr, Tag med eget kaffe
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 10 Dec
13:00-16:00
M, P, A1
Micke Gerkman
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Västerås, VSDC:s lokal Hässlögatan 2C
Annandagsdansen
Tis 26 Dec
17:00-21:00
B*, M, P
Tomas Hedberg
Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 Info@vsdc.se
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Mellandagsdansen
Ons 27 Dec
18:30-21:30
B, M, P
Robert Milestad
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Varannan Basic

 

2018


 
Arboga, Sturehallen
Arbogadansen
Lör 06 Jan
15:00-21:00
B*, M, P
Henrik "Hedda" NIlsson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
070 201 55 64 arbogadansen@riverbends.se
 
Stockholm, Hasselbacken, Djurgården
Knutsdans
Fre 12 Jan
13:00-17:00
B, M, P, A1, A2
Jack Borgström
Squaredansklubben Seniorerna
Ragnar Gillberg 0730-307898 pirag@tele2.se
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Januaridansen
Lör 13 Jan
13:00-16:00
C3A
 
17:00-20:00
C2
Sön 14 Jan
10:00-16:00
C3B
Thomas Bernhed
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228 227 info@motiv8s.se
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensiv
Sön 14 Jan
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se
 
Stockholm, Brommasalen, Medborgarhuset Alvik
Vinterdans
Lör 20 Jan
13:00-16:00
B*, B
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Gahmberg 0707-190855 gugge.gahmberg@gmail.com
Entré 80:-
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Lör 20 Jan
14:00-17:00
M, P
Meddelas senare
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 3835 lars-erik.svensson@telia.com
 
Bålsta, Västerängsskolan
Stora Bålstadansen
Lör 27 Jan
13:00-19:00
B*, M, P, A1, A2
Mathias Alfredsson, Micke Gerkman
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-748-2140 lars.wahlund@bredband.net
Dans i två hallar
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården (5/2 i Segersjö Folkets Hus)
Februarifestivalen
Fre 02 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 03 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 04 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 05 Feb
9:30-16:00
C3B
Kiyoshi Kikuchi
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Sting-dans
Lör 10 Feb
13:00-16:00
A1, A2
 
16:00-19:00
P
Stefan Sidholm, Ingvar Pettersson
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensiv
Sön 11 Feb
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Valentindansen
Sön 11 Feb
13:00-17:00
M, P, A1
Robert Milestad
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Marie Fernulv 0708 44 44 07 marie.fernulv@comhem.se
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Pepparrotsdansen
Lör 17 Feb
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Pepparrötterna
Carina Runnebring +46706492458 carina.stefan@live.se
 
Stockholm, Meddelas senare
Februaridans
Lör 17 Feb
13:00-16:00
B, M, P
Micke Gerkman
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:- Café i begränsad omfattning
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Februaridans
Lör 24 Feb
13:00-16:00
P, A1, A2
Stefan Sidholm
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Marsdansen
Lör 10 Mar
13:00-16:00
A1
 
17:00-20:00
A2
Sön 11 Mar
10:00-13:00
C1
 
14:00-17:00
C2
Bill Harrison
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik.svensson@telia.com 070-267 38 35
Med reservation för ändring av tiderna
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensiv
Sön 11 Mar
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 17 Mar
13:00-16:00
M, P
Micke Gerkman
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Stockholm, Meddelas senare
Marsdans
Lör 24 Mar
13:00-16:00
P, A1
Björn Jerneborg
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Dans inför graduering
Lör 24 Mar
14:00-17:00
B, M
Svante Jordeskog
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
B-B-M
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24 Uppsala
A2 intensiv
Sön 25 Mar
13:00-17:00
A2
Sven Andreason
Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se
 
Stockholm, Meddelas senare
Träningsdans
Lör 07 Apr
13:00-16:00
B
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-
 
Märsta, Forum (Sthlmv 25)
Crazy Dance Weekend
Fre 13 Apr
19:00-22:00
C1
Jerry Jestin
Lör 14 Apr
13:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Jerry Jestin, Robert Milestad
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-3782852 info@crazyflutters.com
Se mer information på CF.s hemsida
 
Stockholm, Meddelas senare
Workshop
Fre 20 Apr
13:00-16:00
M
Lasse Rawet
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-. Ta med eget fika
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Vårdansen
Lör 21 Apr
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Krister Pettersson
Pepparrötterna
Carina Runnebring 070-6492458
Servering, mat till försäljning
 
Stockholm, Meddelas senare
Vårdans
Lör 21 Apr
13:00-16:00
P, A2
Stefan Sidholm
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Ekberg 0707658683 gunnel.ekberg.ge@comhem.se
Entré 80:-
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 28 Apr
13:00-16:00
P, A1
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 086040520 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Majdans
Lör 05 Maj
13:00-16:00
A2
 
17:00-20:00
P, A1
Micke Gerkman
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
C3A-dans
Lör 05 Maj
10:30-17:30
C3A
Jesper Wilhelmsson
Ericsson Square Dancers
Annika Myhrberg 073-6641098 annika.myhrberg@telia.com
Tiden är preliminär än så länge
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
A1 Workshop
Sön 06 Maj
10:30-16:30
A1
Jesper Wilhelmsson
Ericsson Square Dancers
Annika Myhrberg 073-6641098 annika.myhrberg@telia.com
Tiden är preliminär. Rotationsprogram.
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
A1 workshop
Mån 07 Maj
18:30-21:30
A1
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
Basic workshop
Tis 08 Maj
18:30-21:30
B
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
A2 workshop
Mån 14 Maj
18:30-21:30
A2
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
M workshop
Tis 15 Maj
18:30-21:30
M
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
C1 workshop
Mån 21 Maj
18:30-21:30
C1
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
Plus workshop
Tis 22 Maj
18:30-21:30
P
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Uppsala, Ängby Park Knivsta
UppsalaVikings 15-års jubileum
Lör 25 Aug
11:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Britta Svensson 0722060959 pyret47@hotmail.se

 

2019


 
Västerås, Hässlögatan 2C
Allahjärtansdansen
Lör 16 Feb
14:00-17:00
A1, A2
 
17:30-20:30
B*, M, P
Meddelas senare
Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 info@vsdc.se