Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Huddinge, ABF-lokalen
Uppstartsdans
Tor 25 Nov
18:30-21:00
P, A1
Lasse Rawet, Leif Håkansson
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-2673835 Lars-Erik.Svensson@telia.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
novemberdans
Lör 27 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Huddinge, ABF-lokalen
Uppstartsdans
Tor 02 Dec
18:30-21:00
C1
Leif Håkansson
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-2673835 Lars-Erik.Svensson@telia.com
 
Västerås, Kungsåra Bygdegård
C2 och C1 avrostning och dans
Lör 04 Dec
11:30-14:30
C2
 
15:00-18:00
C1
Lasse Jägdahl
Flyer  Västerås Square Dance Club
styrelsen@vsdc.se
 
Täby Centrum, Senior Centrum Lyktgränd 2-4 OBS ny lokal
Träningsdans
Sön 05 Dec
13:00-16:00
M, P, A1
Svante Jordeskog
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Decemberdans
Lör 11 Dec
13:00-16:00
B*, P
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Luciadansen
Lör 11 Dec
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Stefan Sidholm
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
Servering med lättare förtäring finns
 
Västerås, Kungsåra Bygdegård
Annandagsdans
Sön 26 Dec
17:00-21:00
B, P
Tomas Hedberg
Flyer  Västerås Square Dance Club
styrelsen@vsdc.se
 
Örebro, Scandic Örebro Väst
Nyårsraketen
Ons 29 Dec
18:00-20:00
P, A2
Tor 30 Dec
10:00-21:00
P, A2
Fre 31 Dec
10:00-16:00
P, A2
Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Flyer  Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg 0706-12 36 15 tomas@nyarsraketen.se
OBS! Obligatorisk föranmälan!

 

2022


 
Arboga, Parkhallen, Vinbäcksleden 11
Arbogadansen
Lör 08 Jan
14:00-20:00
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Torbjörn Lindström 070 316 43 55 arbogadansen@riverbends.se
 
Huddinge , ABF Kommunalvägen 26
Kick Off
Tor 13 Jan
13:00-16:00
B, M, P
Michael "Sotarn" Lindberg
Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 070 4750171 bjorg.halvarsson@telia.com
kafeteria finns, eller ta med egen fika
 
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Ljuset i vintermörkret
Lör 15 Jan
13:00-17:00
P, A1
Stefan Sidholm
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
 
Rågsved, Stockholm, Rågsveds Folkets Hus, Rågsvedstorget 11 i Bandhagen
Thomasdansen
Lör 15 Jan
11:00-14:00
C3A
 
15:00-18:00
C2
Sön 16 Jan
10:00-16:00
C3B
Thomas Bernhed
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
C3B** kursnivå, Jespers kurs i Örebro
 
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Västkustdans i Öster
Lör 22 Jan
13:00-16:00
A2
 
13:00-16:00
M, P
 
17:00-20:00
P, A1
Martin Jansson, Jörgen Höjer
Flyer  Crazy Flutters
Inger Dahl 070–9234797 info@crazyflutters.com
 
Bålsta, Västerängsskolan
Stora Bålstadansen
Lör 29 Jan
13:00-19:00
B*, B, M, P, A1, A2, C1
Stefan Sidholm, Tomas Hedberg
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-748 21 40 lars.wahlund@hotmail.com
Varannan B30 kl 13-15, kostn 80kr
 
Tumba, Stockholm, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 41 i Tumba
Februarifestivalen
Fre 04 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 05 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 06 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 07 Feb
09:30-16:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
C3B** kursnivå, Jespers kurs i Örebro
 
Västerås, Ny lokal. meddelas senare
Alla Hjärtansdans
Lör 12 Feb
13:00-16:00
A1, A2
 
16:30-19:30
B, M, P
Mathias Alfredsson
Västerås Square Dance Club
Berit Olsson 0709288697 sekr@vsdc.se
Flyer kommer
 
Eckerö, Åland, Ekeborgsvägen
Februaridansen
Lör 19 Feb
13:00-17:30
B*, M, P
Sön 20 Feb
12:00-17:00
A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
februariedans
Lör 19 Feb
13:00-16:00
P, A1, A2
Micke Gerkman
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Marskatten
Lör 05 Mar
15:00-19:00
P, A1, A2
Christer Bern
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 070-638 61 92 bodil@conamore.se
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1-dans
Sön 06 Mar
11:00-16:00
C1
Christer Bern
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
KG Lagerström 070-321 86 56 kg@conamore.se
 
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Marsdans
Lör 12 Mar
13:00-15:30
P
 
16:30-19:00
A1, A2
Jack Borgström
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
 
Tumba, Stockholm, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 41 i Tumba
Årsmötesdansen
Lör 12 Mar
13:00-16:00
C1
 
17:30-20:30
C2
Sön 13 Mar
09:30-12:30
C3A
 
13:30-16:30
C3B
Jürgen Löder
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
aprildans
Lör 09 Apr
13:00-16:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Crazy Dance Weekend
Lör 23 Apr
13:00-16:00
P, A1
Joe S Kromer
 
13:00-16:00
C1
Lasse Jägdahl
 
17:00-20:00
A2
Sön 24 Apr
11:00-14:00
P
Joe S Kromer
Crazy Flutters
Inger Dahl +46709234797 info@crazyflutters.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
majdans
Lör 07 Maj
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Majdansen
Lör 14 Maj
13:00-18:00
P, A1, A2
Andreas Olsson
Eightmakers
Kristina Franze\'n 0705914821
 
Tumba, Stockholm, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 41 i Tumba
Majdansen
Lör 21 Maj
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 22 Maj
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Östhammar,
Rodendansen
Lör 21 Maj
12:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Roden Square Dancers
Barbro Herdin 0736714974 rodensqd@outlook.com
 
Trångsund, Stortorpsparken, Tjäderstigen 16,
Picknickdans
Tis 24 Maj
13:00-16:00
B, M, P
Sven Andreason
Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 0704750171 bjorg.halvarsson@telia.com
Ta med picknickorg
 
Flen, Hammarvallen
Trail-end dans
Fre 03 Jun
19:00-21:00
B, P
Meddelas senare
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson +46736522822 violen2022@gmail.com
 
Flen, Hammarvallen
Convention 2022
Lör 04 Jun
10:00-21:30
B, M, P, A1, A2, C1, C2, C3A
Sön 05 Jun
11:00-22:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2, C3A
Mån 06 Jun
10:00-16:00
M, P, A1, A2, C1, C2, C3A
Fredrik Rosén, Gunilla Hammarlund, Hanna Tenenbaum, Jan Wiklund, Johnny Preston, Mike Sikorsky, Micke Gerkman, Krister Pettersson, Ralf Reinhard, Thomas Bernhed, Tove Höjer, Vainor Törnqvist Persson, Robert Milestad
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson +46736522822 violen2022@gmail.com
Föranmälan
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Roslagsdansen
Lör 02 Jul
15:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Andreas Olsson, Micke Gerkman
Eightmakers
Kristina Franze\'n 0705914821
två våningar, fikapaus
 
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Julidans
Sön 03 Jul
14:00-16:30
C1
 
17:30-20:00
P, A1, A2
Johnny Preston
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
 
Mariehamn, Badhusparken
31:a Ålandsdansen
Lör 13 Aug
15:00-17:00
B, M, P
 
17:00-18:00
A1
 
18:00-21:00
B, M, P
Sön 14 Aug
11:00-13:00
B, M, P
 
13:00-14:00
A1
 
14:00-16:00
B, M, P
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Flyer  Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Plusdansen, vrid och vänd på Plus
Lör 24 Sep
12:00-17:00
P
Micke Gerkman
Eightmakers
Kristina Franze\'n 0705914821
en timme lunchpaus
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 07 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 08 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 09 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 10 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
 
NORRTÄLJE, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Halloweendansen
Lör 12 Nov
17:00-21:00
B*, B, M, P
Andreas Olsson
Eightmakers
Kristina Franzén 0705914821
två våningar
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Jesperdansen
Lör 12 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 13 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com

 

2023


 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Februarifestivalen
Fre 03 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 04 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 05 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 06 Feb
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 06 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 07 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 08 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 09 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba