Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Västerås, Tortuna Bygdegård
C1 dans Med Jerry
Fre 11 Okt
18:30-21:30
C1
Jerry Jestin
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 0703804001 karlssons@posthem.se
 
Västerås, Tortuna Bygdegård
Oktoberdansen
Lör 12 Okt
13:00-20:00
A1, A2
Jerry Jestin
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 karlssons@posthem.se
föranmälan pga. mat OBS! NY lokal
 
Östhammar, Hökhuvuds bygdegård, Uppskedika 328, 74292 Östhammar
Bruksdansen
Lör 12 Okt
12:00-14:00
A1, A2
 
14:15-18:00
B, M, P
Jack Borgström
Flyer  Roden Square Dancers
Yvonne Berggren 0707343172 e-post@rodensqd.se
 
Stockholm, Alviks kulturhus
Fyrklöverdansen
Lör 12 Okt
12:00-16:00
B, M, P, A1
Sven Andreason, Roland Danielsson, Robert Milestad
Flyer  Fyrklövern
Gunnel Gahmberg 0707190855 gugge.gahmberg@gmail.com
Entré 100:-
 
Västerås, Tortuna Bygdegård
Oktoberdansen
Sön 13 Okt
11:00-16:00
M, P
Jerry Jestin
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 karlssons@posthem.se
OBS! Ny lokal
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Plus workshop
Tis 15 Okt
18:30-21:30
P
Sven Andreason
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Marie Fernulv 070 44 44 07 marie.fernulv@comhem.se
Ändrad tid!
 
Flen, Storgatan 4
Nu blir det country
Lör 19 Okt
15:00-19:00
B*, M, P
Tomas Hedberg
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 28 22 bengtnilsson50@hotmail.com
 
Tyresö , Kvarnhjulet Pluggvägen 6
Tyresö Festivalen
Lör 19 Okt
-
M, P, A1, A2
Meddelas senare
Tyresö Square Dancers
Olle Nilsson 0736702673 ollebritt@hotm ail.com
INSTÄLLD!
 
Uppsala, Bergsbrunna bygdegård,
A2 dansträning
Sön 20 Okt
13:00-17:00
A2
Robert Milestad
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist +46705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
 
m/s Rosella: Kapelllskär-Mariehamn-Kapellskär,
Rosellakryssning
Sön 20 Okt
14:00-20:00
B, M, P
Micke Gerkman
Flyer  Eightmakers
Runo Strind 0176-165 64 runo.strind@telia.com
Anmälan senast 13/9
 
Bålsta, Rungårdens Gymnastiksal (OBS ändrad lokal)
C1 workshop
Sön 20 Okt
13:00-18:00
C1
Jerry Jestin
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars wahlund 072-7482140 lars.wahlund@hotmail.com
Föranmälan krävs, se flyer
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Inbjudningsdans, golvets nivå
Ons 23 Okt
18:15-21:45
M, P, A1
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Oktoberdans
Fre 25 Okt
13:00-16:00
B*, M
Rojne Eriksson
Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 070-4750171
 
Arboga, IOGT-lokalen,Storgatan 10
Plus Workshop
Lör 26 Okt
10:30-17:00
P
Sten Axtelius
Flyer  Riverbend's Square Dancers
070-2015564 bokning@riverbends.se
fika från 10.00, rotationsprogram.
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 27 Okt
12:45-15:45
M, P, A1
Svante Jordeskog
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
 
Uppsala, Bergsbrunna bygdegård,
A2 dansträning
Sön 27 Okt
13:00-17:00
A2
Tomas Hedberg
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Workshop
Sön 27 Okt
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5
Ericssonfestivalen 2019
Fre 01 Nov
19:00-22:00
M, P
Lör 02 Nov
10:30-17:30
A1, A2, C1
Tomas Hedberg, Jesper Wilhelmsson
Flyer  Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 3835 lars-erik.svensson@telia.com
 
Eckerö, Ekeborg
Höstdansen
Lör 02 Nov
13:00-17:30
B*, M, P, A1
Micke Gerkman
Flyer  Alandia Square Dancers
Ann-Christine Nyman ann-christine.nyman@edu.mariehamn.ax
 
Täby, Kvarntorpsgården, Kvarntorpsgården, Näsby allé 72
Plus Advanced / Square Games
Mån 04 Nov
12:00-15:00
P, A1
Sven Andreason
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 072 510 70 77 info@nasbysquare.se
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Jesperdansen
Lör 09 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 10 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Halloween
Lör 09 Nov
17:00-21:00
B*, M, P
Andreas Olsson
Flyer  Eightmakers
Kristina 070-5914821 12792@telia.com
 
Örebro, klubblokalen,Radiatorv. 7 (vid tefatet)
Nivådans P Jerry Jestin Föranmälan!
Lör 09 Nov
10:00-16:30
P
Jerry Jestin
Flyer  Örebro Squaredancers
e-post: orebroniva@gmail.com orebroniva@gmail.com
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
Intensivkurs A2, del 1
Lör 09 Nov
10:30-17:00
A2
Sten Axtelius
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Kristina Karlsson 070-2015564 bokning@riverbends.se
fika från 10.00, rotationsprogram.
 
Örebro, klubblokalen,Radiatorv. 7 (vid tefatet)
Nivådans A2 Jerry Jestin Föranmälan!
Sön 10 Nov
10:00-16:30
A2
Jerry Jestin
Flyer  Örebro Squaredancers
e-post: orebroniva@gmail.com orebroniva@gmail.com
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 10 Nov
12:45-15:45
M, P, A1
Sven Andreason
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
 
Uppsala, Bergsbrunna bygdegård,
A2 dansträning
Sön 17 Nov
13:00-17:00
A2
Björn Jerneborg
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist +46705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Novemberdansen
Sön 17 Nov
13:00-16:00
M, P
Micke Gerkman
Ocean Waves Square Dance Club
Marie Fernulv 070 844 44 07 marie.fernulv@comhem.se
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Novemberdans
Fre 22 Nov
13:00-16:00
B, M, P
Calle Bruner
Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 070-4750171
 
Märsta, Forum, Stockholmsv 25
Norrortsdansen
Lör 23 Nov
14:00-17:00
M, P, C1
Nils Trottman, Lasse Jägdahl
 
18:00-21:00
A2, C1
Sön 24 Nov
13:00-16:00
P
Nils Trottman
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-378 28 52 info@crazyflutters.com
2 salar lördag 14.00-17.00.
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Höstdans
Lör 23 Nov
13:00-16:00
P, A1
Björn Jerneborg
Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Gahmberg 0707-190855 gugge.gahmberg@gmail.com
Entré 80:-
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Eskilsdansen
Lör 23 Nov
14:00-19:00
P, A1, A2
Martin Jansson
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
 
Östhammar, Börstils församlingshem
Novemberdansen
Lör 23 Nov
13:00-17:00
B*, M, P, A1
Tommy Holmberg
Flyer  Roden Square Dancers
Yvonne Berggren 0707343172 e-post@rodensqd.se
Börstil 120, 74292 Östhammar
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 24 Nov
12:45-15:45
M, P, A1
Stefan Sidholm
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 30 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Henrik Nilsson Siling
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
Vrid och vänd på C1
Lör 30 Nov
11:00-17:00
C1
Krister Pettersson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
rotationsprogram
 
Bålsta, Knarrbacksvägen 1
Adventsdansen
Sön 01 Dec
13:00-17:00
B*, M, P
Jan Wiklund
Flyer  Bålsta Square Dancers
Patrik Lundmark 070-4599200 p-lundmark@hotmail.com
 
Sollentuna, Hertig Karls väg 13, Rotebro
Vinterdans med Jerry
Lör 07 Dec
13:00-16:00
C1
 
17:00-20:00
A1, A2
Jerry Jestin
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Rotationsprogram på C1. Föranmälan 30/11
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Nybörjardans
Lör 07 Dec
13:00-16:00
B*
Roland Danielsson
Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
Entré 80 kr
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 08 Dec
12:45-15:45
M, P, A1
Roland Danielsson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Luciadansen
Lör 14 Dec
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Stefan Sidholm
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
Luciatåg ca 19.00
 
Västerås, Barkarö Bygdegård Västerås
Annandagsdansen
Tor 26 Dec
17:00-21:00
B*, M, P
Tomas Hedberg
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 info@vsdc.se
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Mellandagsdansen
Lör 28 Dec
13:00-16:00
A1, A2
 
16:00-19:00
M, P
Jack Borgström, Stefan Sidholm
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Jet Roberts har tyvärr fått förhinder!
 
Örebro, Scandic Örebro Väst, Västhagagatan 1B
Nyårsraketen
Mån 30 Dec
18:00-00:00
P, A2
Tis 31 Dec
10:00-00:00
P, A2
Ons 01 Jan
00:00-00:30
Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Flyer  Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg +46706123615 tomas@nyarsraketen.se
Begränsat antal, obligatorisk föranmälan

 

2020


 
Arboga, Sturehallen
Arbogadansen
Lör 04 Jan
15:00-21:00
B*, M, P
Martin Jansson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Torbjörn Lindström 070 316 43 55 arbogadansen@riverbends.se
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset i Häggvik, Mantalsvägen 4
Basic-repetition
Tis 07 Jan
18:30-21:30
B*
Micke Gerkman
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Basic part 1
 
Stockholm Hasselbacken,
Knutsdans
Fre 10 Jan
13:00-17:00
B, M, P, A1, A2
Jack Borgström
Squaredansklubben Seniorerna
Anders Ekdahl 0706896966 anders.ekdahl@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Thomasdansen
Lör 11 Jan
13:00-16:00
C3A
 
17:00-20:00
C2
Sön 12 Jan
10:00-16:00
C3B
Thomas Bernhed
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 0704-228 227 arne.gusta@gmail.com
 
Märsta, Forum, Stockholmsv 25
Västkust-dans i Öster
Lör 18 Jan
13:00-16:00
M, P, A2
 
17:00-20:00
P, A1
Martin Jansson, Jörgen Höjer
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-378 28 52 info@crazyflutters.com
Pass 1: M M P / A2, Pass 2: P P A1
 
Bålsta, Västerängsskolan
Stora Bålstadansen
Lör 25 Jan
13:00-14:00
C1
 
13:00-19:00
B*, M, P, A1, A2
Jack Borgström, Stefan Sidholm
Flyer  Bålsta Square Dancers
Linda Lundmark 073-6451913 sekr@balstasqd.se
Varmrättsbeställning senast 22/1
 
Arboga, IOGT-lokalen,Storgatan 10
Intensivkurs A2, del 2
Sön 26 Jan
10:30-17:00
A2
Sten Axtelius
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Kristina Karlsson 070-2015564 bokning@riverbends.se
fika från 10.00, rotationsprogram
 
Östhammar, Börstils församlingshem
Februaridans
Lör 01 Feb
13:00-17:00
P, A1, A2
Andreas Olsson
Flyer  Roden Square Dancers
Yvonne Berggren 0707343172 e-post@rodensqd.se
Börstil 120, 74292 Östhammar
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Februaridans
Lör 01 Feb
13:00-16:00
P, A1, A2
Stefan Sidholm
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Nybörjardans
Lör 01 Feb
13:00-16:00
B*, B
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
Entré 80 kr
 
Örebro, klubblokalen,Radiatorv. 7 (vid tefatet)
Nivådans A2 Tomas Hedberg Föranmälan!
Lör 01 Feb
10:00-16:30
A2
Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
e-post: orebroniva@gmail.com orebroniva@gmail.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A2 dansträning
Sön 02 Feb
13:00-17:00
A2
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Februarifestivalen
Fre 07 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 08 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 09 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 10 Feb
09:30-16:00
C3B
Anne Uebelacker
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Pepparrotsdansen
Lör 08 Feb
13:00-16:00
A1, A2
 
16:00-20:00
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Inbjudningsdans
Ons 12 Feb
18:15-21:45
M, P, A1
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
C1-fredag
Fre 14 Feb
18:30-21:30
C1
Thomas Bernhed
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 38 35 lars-erik.svensson@telia.com
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Valentindansen
Sön 16 Feb
13:00-17:00
M, P, A1
Robert Milestad
Ocean Waves Square Dance Club
Marie Fernulv 070 844 44 07 marie.fernulv@comhem.se
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Vinterdans
Lör 22 Feb
13:00-16:00
P, A1
Michael "Sotarn" Lindberg
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
Entré 80 kr
 
Västerås, Barkarö Bygdegård
C1 dansträning
Lör 22 Feb
11:00-17:00
C1
Lasse Jägdahl
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 0703804001 info@vsdc.se
ta med egen mat +föranmäl program
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 23 Feb
12:45-15:45
M, P, A1
Micke Gerkman
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Skottdagsdans
Lör 29 Feb
13:00-16:00
A2
 
17:00-20:00
P, A1
Micke Gerkman
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Pass 2: P-P-A1
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 01 Mar
12:45-15:45
M, P, A1
Roland Danielsson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Marsdans
Lör 07 Mar
13:00-16:00
B, M
Svante Jordeskog
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Marskatten
Lör 07 Mar
15:00-19:00
P, A1, A2
Christer Bern
Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm lilian@conamore.se
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1-dans
Sön 08 Mar
11:00-16:00
C1
Christer Bern
Eskilstuna Con Amore Dancers
KG Lagerström kg@conamore.se
Rotationsprogram
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A2 dansträning
Sön 08 Mar
13:00-17:00
A2
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 08 Mar
12:45-15:45
M, P, A1
Svante Jordeskog
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Inbjudningsdans
Ons 11 Mar
18:15-21:45
M, P, A1
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Årsmötesdans
Lör 14 Mar
13:00-16:00
C1
 
17:30-20:30
C2
Sön 15 Mar
09:30-12:30
C3A
 
13:30-16:30
C3B
Jürgen Löder
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
Årsmöte för medlemmar kl. 16:00-17:30
 
Örebro, klubblokalen,Radiatorv. 7 (vid tefatet)
Nivådans A1 Tomas Hedberg Föranmälan!
Lör 14 Mar
10:00-16:30
A1
Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
e-post: orebroniva@gmail.com orebroniva@gmail.com
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 22 Mar
12:45-15:45
M, P, A1
Sven Andreason
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 29 Mar
12:45-15:45
M, P, A1
Leif "Snuffe" Eriksson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Aprildans
Lör 04 Apr
13:00-16:00
P, A1, A2
Micke Gerkman
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 berit.s.nilsson@comhem.se
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Vårdans
Lör 04 Apr
13:00-16:00
M, P
Robert Milestad
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
Entré 80 kr
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Vårdansen
Lör 04 Apr
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Krister Pettersson
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 05 Apr
12:45-15:45
M, P, A1
Rojne Eriksson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Träningsdans
Ons 15 Apr
13:00-16:00
B
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
Entré 80 kr
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Dans inför graduering
Lör 18 Apr
14:00-17:00
B
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5
Jesperhelg - workshop
Lör 18 Apr
10:15-16:30
A1
Sön 19 Apr
10:15-16:30
C1
Jesper Wilhelmsson
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 3835 lars-erik.svensson@telia.com
2 Workshopsdagar, nivåer ej bestämt än
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Vårdans
Ons 22 Apr
18:30-21:30
B, M
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Västerås, Barkarö Bygdegård
C2 dansträning
Lör 25 Apr
11:00-17:00
C2
Lasse Jägdahl
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 0703804001 info@vsdc.se
ta med egen mat+ föranmäl program
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A2 dansträning
Sön 26 Apr
13:00-17:00
A2
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Veterandans
Tis 28 Apr
13:00-15:00
B, M
Olle Nilsson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Vårdans
Ons 06 Maj
18:30-21:30
P, A1
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Märsta, Forum, Stockholmsv 25
Crazy Dance Weekend
Lör 09 Maj
13:00-20:00
B, M, P, A1, A2, C1
Sön 10 Maj
13:00-17:00
B, M, P, A1, A2
Joe S Kromer
Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-378 28 52 info@crazyflutters.com
Mer info kommer om tider
 
Stockholm, Tollare folkhögskola
Tollaredansen
Sön 10 Maj
10:00-16:00
B, M, P, A1, A2
Robert Milestad, Michael "Sotarn" Lindberg
Squaredansklubben Seniorerna
Anders Ekdahl 0706896966 anders.ekdahl@telia.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Vårdans
Ons 13 Maj
18:30-21:30
M, P
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Ons 20 Maj
18:30-21:30
A1, A2
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Majdansen
Lör 23 Maj
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 24 Maj
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Thomas Bernhed
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Östhammar, Societetshuset Källör
Rodendansen
Lör 30 Maj
12:00-14:30
A1, A2
 
14:30-18:00
B, M, P
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Roden Square Dancers
Kent Forsman 0173-12118, 070-6709556 e-post@rodensqd.se
Källörsgatan 1, 74236 Östhammar
 
Sparreholm,
The Star of Temecula California
Ons 03 Jun
19:00-22:00
B*, B, M, P, A1
Johnny Preston
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 28 22 bengtnilsson50@hotmail.com
Danslogen vid hembydsgården i Sparreholm
 
Uppsala, Ängby park, Knivsta
Nationaldagsdansen
Lör 06 Jun
13:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
Mer information kommer
 
Malmköping, Masugnen Björndammen
Masugnsdansen
Lör 13 Jun
13:00-19:00
B*, M, P, A1
Ralf Reinhard
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 28 22 bengtnilsson50@hotmail.com
 
Enköping, Mälbygården
Midsommardansen
Fre 19 Jun
13:00-20:30
B, P, A1
Lör 20 Jun
13:00-20:30
B, P, A1
Leif "Snuffe" Eriksson, Krister Pettersson
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
Afterparty midsommarafton 21.15
 
Sigtuna, Prästängshallen, John Åkerlunds väg 10 A,
Trail-End Dance
Tor 02 Jul
18:00-22:00
B, P, A2
Jack Borgström, Stefan Sidholm
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl info@covention2020.eu
https://convention2020.eu
 
Sigtuna, Prästängshallen, John Åkerlunds väg 10 A,
European Square- & Round Dance Convention 2020
Fre 03 Jul
12:00-22:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2
Lör 04 Jul
11:00-21:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2
Sön 05 Jul
10:00-15:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2
Carsten Nielsen, Di Green, Jack Borgström, Jiri Slaby, Joachim Rühenbeck, Maarten Weijers, Paddy Böhnke, Paul Bristow, Stefan Sidholm
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl info@covention2020.eu
se hemsidan: https://convention2020.eu/
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Triple Boys-dansen
Lör 29 Aug
13:00-16:00
P, A1, A2
 
16:00-19:00
B, M, P
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Mathias Alfredsson
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A2 dansträning
Sön 20 Sep
13:00-17:00
A2
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Inbjudningsdans
Ons 23 Sep
18:15-21:45
M, P, A1
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 02 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 03 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 04 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 05 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Inbjudningsdans
Ons 21 Okt
18:15-21:45
M, P, A1
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A2 dansträning
Sön 25 Okt
13:00-17:00
A2
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Jesperdansen
Lör 14 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 15 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A2 dansträning
Sön 15 Nov
13:00-17:00
A2
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com