Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Kungsbacka, ABF-huset, Verkstadsgatan 14
Klubbdans
Sön 15 Okt
17:00-20:00
B*, B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Claes-Göran Blixman 0761-965119 kba.squaredansers@gmail.com
 
Nödinge, Ale Kulturum
Söndagsdans
Sön 15 Okt
17:30-20:30
B, M, P, A1
Gunilla Hammarlund
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
 
Floda, Floda Lada
Klubbdans med nybörjarkurs
Tis 17 Okt
18:30-21:00
B*, P
Vainor Törnqvist Persson
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2017
Tor 19 Okt
18:30-21:00
B, M, P
Johnny Nordström
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Träningsdans
Tor 19 Okt
19:00-21:30
A1, A2
Sten Götharson
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm info@vinga-sdc.org
 
Alingsås, IOGT
Dance & Lights in Alingsås
Fre 20 Okt
18:30-21:30
M, P, A1
Martin Jansson, Gunilla Hammarlund
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380 231 gunilla.hammarlund@icloud.com
 
Nödinge, Ale Kulturum
Söndagsdans
Sön 22 Okt
17:30-20:30
B, M, P, A1
Martin Jansson
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
 
Floda, Floda Lada
Klubbdans med höstmöte och nybörjarkurs
Tis 24 Okt
18:30-21:00
B*, P
Thomas Bernhed
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2017
Tor 26 Okt
18:30-21:00
P, A1
Mats Björkman
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Fokus: Workshop
 
Trollhättan, Åsaka Bygdegård
Höstdans
Lör 28 Okt
12:00-15:00
A2, C1
 
15:30-20:00
M, P, A1
Fredrik Einarsson, Mathias Alfredsson
Flyer  Troll8an Squaredancers
Eva-Cari Österman 0707-473 267 eva-cari@troll8an.se
 
Nödinge, Ale Kulturum
Söndagsdans
Sön 29 Okt
16:30-20:30
B*, B, M, P, A1
Johnny Nordström
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
Prova på första timman
 
Floda, Floda Lada
Klubbdans
Tis 31 Okt
18:30-21:00
A1, A2
Thomas Bernhed
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2017
Tor 02 Nov
18:30-21:00
B, M, P, A1
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Månadsdans
 
Björlanda, Göteborg, Björlandagårdens skola
Halloweendansen
Fre 03 Nov
18:30-22:30
A1, A2
Krister Pettersson, Henrik "Hedda" NIlsson
Lör 04 Nov
12:00-16:00
B*, B
Lokala callers, Henrik "Hedda" NIlsson, Krister Pettersson
 
15:00-20:00
B, M, P
Krister Pettersson, Henrik "Hedda" NIlsson
Flyer  Vinga Yellow Rockers
073-843 1248 info@vinga-sdc.org
http://vinga-sdc.org
 
Trollhättan, Götasalen, Strömslundsgatan 36
C1 träning med C2 intro
Lör 04 Nov
11:00-17:00
C1, C2
Mikael Freeman
Flyer  Troll8an Squaredancers
Monica Johansson 070-68 20 670 hultestommen@telia.com
 
Floda, Floda Lada
Klubbdans med nybörjarkurs
Tis 07 Nov
18:30-21:00
B*, P
Martin Jansson
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5, 418 73 Göteborg
Månadsdans
Tor 09 Nov
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2
Bo Nilsö
Vinga Yellow Rockers
073-843 1248 info@vinga-sdc.org
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2017
Tor 09 Nov
18:30-21:00
M, P, A1
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Nödinge, Ale Kulturum
Söndagsdans
Sön 12 Nov
17:30-20:30
B, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
 
Floda, Floda Lada
Klubbdans med nybörjarkurs
Tis 14 Nov
18:30-21:00
B*, P
Kristian Äng
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2017
Tor 16 Nov
18:30-21:00
B, M, P
Mathias Alfredsson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Fokus: Fastdance
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Träningsdans
Tor 16 Nov
19:00-21:30
A1, A2
Gugge Törnquist
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm info@vinga-sdc.org
 
Nödinge, Ale Kulturum
Söndagsdans
Sön 19 Nov
16:30-20:30
B*, B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
Prova på första timman
 
Floda, Floda Lada
Klubbdans med nybörjarkurs
Tis 21 Nov
18:30-21:00
B*, P
Thomas Bernhed
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2017
Tor 23 Nov
18:30-21:00
B, M, P, A1
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Avslutningsdans
 
Mölndal, Hemvärnsgården
Novemberdans
Fre 24 Nov
18:00-21:30
C3A
Lör 25 Nov
11:00-18:30
C1
Sön 26 Nov
10:00-15:00
C2
Ian McConnell
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Kungälv, Kvarnkullen
Kvarndansen
Mån 27 Nov
12:00-16:00
B, M, P
Johnny Nordström, Martin Jansson
Kongahälla Senior Square Dancers
Sten Plate 0303-226904, 0708-866900 stenp43@hotmail.com
 
Floda, Floda Lada
Klubbdans
Tis 28 Nov
18:30-21:00
A1, A2
Thomas Bernhed
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Nödinge, Nödinge församlingshem
Avslutning
Lör 02 Dec
16:00-20:00
B*, B, M, P, A1
Mari-Ann Kjellberg, Jörgen Höjer, Martin Jansson
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
Anmälan
 
Kungsbacka, ABF-huset, Verkstadsgatan 14
Julavslutning
Sön 03 Dec
17:00-20:00
B*, B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Claes-Göran Blixman 0761-965119 kba.squaredansers@gmail.com
 
Kungälv, Kvarnkullen
Extradans och graduering
Mån 04 Dec
10:00-16:00
B, M, P
Johnny Nordström
Kongahälla Senior Square Dancers
Sten Plate 0303-226904, 0708-866900 stenp43@hotmail.com
Graduering 10.00 - 12.00, därefter dans
 
Floda, Floda Lada
Klubbdans, höst avslutning
Tis 05 Dec
18:30-21:00
B*, P
Thomas Bernhed
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Kungälv, Kvarnkullen
Luciadansen
Mån 11 Dec
12:00-16:00
B, M, P
Johnny Nordström
Kongahälla Senior Square Dancers
Sten Plate 0303-226904, 0708-866900 stenp43@hotmail.com
 
Alafors, Medborgarhuset
Annandagsdansen
Tis 26 Dec
15:00-20:00
M, P, A1
Mathias Alfredsson
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se

 

2018


 
Mölndal, Hemvärnsgården
13-Dansen
Fre 05 Jan
13:00-16:30
C3B
 
17:00-20:30
C3A
Lör 06 Jan
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C1
Sön 07 Jan
10:00-15:00
C2
Thomas Bernhed, Ross Howell
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Vingafestivalen
Fre 12 Jan
18:00-22:00
P, A1, A2
Lars-Inge Carlsson, Thomas Bernhed
Lör 13 Jan
14:00-20:00
B, M, P, A1
Lars-Inge Carlsson, Martin Jansson, Gugge Törnquist
Sön 14 Jan
11:00-15:00
B*, B
Lars-Inge Carlsson, Gugge Törnquist, Sten Götharson
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
Söndag Basic 35
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
WS
Ons 24 Jan
19:00-21:30
A1
Sten Götharson
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Alingsås, IOGT-NTO
Vinterdansen
Fre 26 Jan
19:00-22:00
B*, M, P
Svante Jordeskog
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380231 gunilla.hammarlund@icloud.com
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Månadsdans
Tor 08 Feb
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2
Meddelas senare
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Mölndal, Hemvärnsgården
Conceptdans
Lör 10 Feb
13:00-18:30
C1
Sön 11 Feb
10:00-15:00
C1
Ross Howell
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
WS
Ons 14 Feb
19:00-21:30
A2
Sten Götharson
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Klubbdans
Tor 15 Feb
19:00-21:30
A1, A2
Meddelas senare
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Alafors, Medborgarhuset
AllaHjärtansdansen
Lör 17 Feb
15:00-21:00
B*, M, P, A1
Meddelas senare
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
WS
Ons 28 Feb
19:00-21:30
A1
Gugge Törnquist
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Månadsdans
Tor 08 Mar
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2
Meddelas senare
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Mölnlycke, Djupedalskolan
Westernfestivalen
Fre 09 Mar
19:00-22:00
B*, M, P, A1, A2, C1, C2
Lör 10 Mar
12:00-20:00
B*, M, P, A1, A2, C1, C2
Sön 11 Mar
11:00-15:00
B*, M, P, A1, A2, C1, C2
Ross Howell, Mathias Alfredsson, Krister Pettersson, Henrik "Hedda" NIlsson, Thomas Bernhed, Reine Storberg, Thomas Samuelsson
Western Airport Square Dancers
TOMMY LANDIN 0705-490800 tommy.landin@telia.com
 
Mölndal, Hemvärnsgården
Bonusdans
Mån 12 Mar
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Ross Howell, Thomas Bernhed
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
WS
Ons 14 Mar
19:00-21:30
A2
Gugge Törnquist
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Klubbdans
Tor 15 Mar
19:00-21:30
A1, A2
Meddelas senare
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
WS
Ons 28 Mar
19:00-21:30
A1
Sten Götharson
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Lerum, Dergårdens Gymnasiet Alingsåsvägen 9 Lerum
Dergårdsdansen
Fre 06 Apr
19:00-22:00
P, A1, A2
David Heffron, Ross Howell, Thomas Bernhed
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
http://www.lerumsquaredancers.se/
 
Lerum, Dergårdens Gymnasium
19:e SNCC
Lör 07 Apr
11:00-21:00
C1, C2, C3A, C3B
Sön 08 Apr
09:00-14:30
C1, C2, C3A, C3B
David Heffron, Ross Howell, Thomas Bernhed
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
WS
Ons 11 Apr
19:00-21:30
A2
Sten Götharson
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Bakvända
Tor 12 Apr
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2
Leif "Snuffe" Eriksson
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
Klubbdans
Tor 19 Apr
19:00-21:30
A1, A2
Meddelas senare
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5
WS
Ons 25 Apr
19:00-21:30
A1
Gugge Törnquist
Vinga Yellow Rockers
Susann Götharson 0762-29 84 72 info@vinga-sdc.org
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C1 Dans
Sön 19 Aug
17:00-20:00
C1
Mån 20 Aug
09:30-20:00
C1
Tis 21 Aug
09:30-20:00
C1
Ons 22 Aug
09:30-20:00
C1
Tor 23 Aug
09:30-20:00
C1
Fre 24 Aug
09:30-20:00
C1
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson +46708859878 Gertcarlson@gmail.com
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C2 Dans
Sön 26 Aug
17:00-20:00
C2
Mån 27 Aug
09:30-20:00
C2
Tis 28 Aug
09:30-20:00
C2
Ons 29 Aug
09:30-20:00
C2
Tor 30 Aug
09:30-20:00
C2
Fre 31 Aug
09:30-20:00
C2
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson +46708859878 Gertcarlson@gmail.com
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C3A Dans
Sön 02 Sep
17:00-20:00
C3A
Mån 03 Sep
09:30-20:00
C3A
Tis 04 Sep
09:30-20:00
C3A
Ons 05 Sep
09:30-20:00
C3A
Tor 06 Sep
09:30-20:00
C3A
Fre 07 Sep
09:30-20:00
C3A
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson +46708859878 Gertcarlson@gmail.com