Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Stenungsund, Råöns utedansbana (under tak)
Sommardanser 2018
Sön 15 Jul
17:00-20:30
P, A1, A2
Jörgen Höjer
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Obs. Ny dansdag (söndagar) Nivå dans.
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tis 17 Jul
19:00-21:30
B, M, P
Mathias Alfredsson
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring 0705-696861 joakim@westernsd.se
 
Stenungsund, Råöns utedansbana (under tak)
Sommardanser 2018
Sön 22 Jul
17:00-20:30
B, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Obs. Ny dansdag (söndagar)
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tis 24 Jul
19:00-21:30
A1, A2
Thomas Bernhed
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring 0705-696861 joakim@westernsd.se
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tor 26 Jul
19:00-21:30
C1, C2
Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Stenungsund, Råöns utedansbana (under tak)
Sön 29 Jul
17:00-20:30
B, M, P, A1
Svante Jordeskog
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Ny dansdag (söndag)
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tis 31 Jul
19:00-21:30
B, M, P
Svante Jordeskog
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring 0705-696861 joakim@westernsd.se
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tor 02 Aug
19:00-21:30
C3A
Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tis 07 Aug
19:00-21:30
A1, A2
Fredrik Einarsson
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring 0705-696861 joakim@westernsd.se
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tor 09 Aug
19:00-21:30
C1, C2
Thomas Bernhed
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tis 14 Aug
19:00-21:30
B, P
Jörgen Höjer
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring 0705-696861 joakim@westernsd.se
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C1 Dans
Sön 19 Aug
17:00-20:00
C1
Mån 20 Aug
09:30-20:00
C1
Tis 21 Aug
09:30-20:00
C1
Ons 22 Aug
09:30-20:00
C1
Tor 23 Aug
09:30-20:00
C1
Fre 24 Aug
09:30-20:00
C1
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson +46708859878 Gertcarlson@gmail.com
 
Kungsbacka, Hamntorget
Bryggdans
Sön 19 Aug
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Jörgen Höjer
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Claes-Göran Blixman 0761-965119 clagesab@gmail.com
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tis 21 Aug
19:00-21:30
A1, A2
Gunilla Hammarlund
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring 0705-696861 joakim@westernsd.se
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tor 23 Aug
19:00-21:30
C3A
Thomas Bernhed
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C2 Dans
Sön 26 Aug
17:00-20:00
C2
Mån 27 Aug
09:30-20:00
C2
Tis 28 Aug
09:30-20:00
C2
Ons 29 Aug
09:30-20:00
C2
Tor 30 Aug
09:30-20:00
C2
Fre 31 Aug
09:30-20:00
C2
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson +46708859878 Gertcarlson@gmail.com
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans
Tis 28 Aug
19:00-21:30
B, M, P
Reine Storberg
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring 0705-696861 joakim@westernsd.se
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C3A Dans
Sön 02 Sep
17:00-20:00
C3A
Mån 03 Sep
09:30-20:00
C3A
Tis 04 Sep
09:30-20:00
C3A
Ons 05 Sep
09:30-20:00
C3A
Tor 06 Sep
09:30-20:00
C3A
Fre 07 Sep
09:30-20:00
C3A
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson +46708859878 Gertcarlson@gmail.com
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 06 Sep
18:30-21:00
B, M, P, A1
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Månadsdans
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 13 Sep
18:30-21:00
M, P, A1, A2
Jörgen Höjer
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Göteborg, Kyrkbytgt 5/Vingas lokaler
Månadsdans
Tor 13 Sep
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2
Mathias Alfredsson
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 0707 36 44 81 marianne.hjelm@vinga-sdc.org
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 20 Sep
18:30-21:00
B, M, P
Johnny Nordström
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 27 Sep
18:30-21:00
B, M, P, A1
Gunilla Hammarlund
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Göteborg, Kyrkbytgt 5/Vingas lokaler
Avrostningsdans
Tor 27 Sep
19:00-21:30
B, M, P
Sten Götharson
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 0707 36 44 81 marianne.hjelm@vinga-sdc.org
För dig som inte dansat på ett tag
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 04 Okt
18:30-21:00
B, M, P, A1
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Månadsdans
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 11 Okt
18:30-21:00
P, A1, A2
Mats Björkman
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Workshop
 
Göteborg, Kyrkbytgt 5/Vingas lokaler
Månadsdans
Tor 11 Okt
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2
Catrine Dellbing
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 0707 36 44 81 marianne.hjelm@vinga-sdc.org
 
Kungsbacka, ABF-huset
Klubbdans
Sön 14 Okt
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Reine Storberg
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Claes-Göran Blixman 0761-965119 clagesab@gmail.com
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 18 Okt
18:30-21:00
M, P, A1
Svante Jordeskog
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Alingsås, IOGT-NTO, Oscarsgatan 5
Dance & Lights in Alingsås
Fre 19 Okt
18:30-21:30
M, P, A1
Fredrik Einarsson, Gunilla Hammarlund
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380 231 gunilla.hammarlund@icloud.com
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 25 Okt
18:30-21:00
B, M, P
Tove Höjer
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 01 Nov
18:30-21:00
B, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Månadsdans
 
Göteborg, Björlandagården, Göteborg
Halloweendansen
Fre 02 Nov
18:30-22:00
A1, A2
Robert Milestad
Lör 03 Nov
12:00-20:00
B*, B, M, P
Robert Milestad, Klubbcallers
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 0707 36 44 81 marianne.hjelm@vinga-sdc.org
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 08 Nov
18:30-21:00
M, P, A1, A2
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Göteborg, Kyrkbytgt 5/Vingas lokaler
Månadsdans
Tor 08 Nov
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2
Gunilla Hammarlund
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 0707 36 44 81 marianne.hjelm@vinga-sdc.org
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2018
Tor 15 Nov
18:30-21:00
M, P, A1
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Eva-Lotta eller Gunnar 0705-487319, 0707-715586 Gunnar: 483goj@gmail.com
Dansträning
 
Kungälv, Kvarnkullen
Kvarndansen
Mån 19 Nov
18:00-21:30
B, M, P
Johnny Nordström
Flyer  Kongahälla Senior Square Dancers
Olav Lindholm , Sten Plate 0703-787339, 0708-866900 olav.lindholm@gmail.com
 
Floda, Floda Lada
Novemberdans
Fre 23 Nov
18:00-21:30
C3A
Lör 24 Nov
11:00-18:30
C1
Sön 25 Nov
10:00-15:00
C2
Meddelas senare
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Kungsbacka, ABF-huset
Julavslutning
Sön 02 Dec
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Jörgen Höjer
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Claes-Göran Blixman 0761-965119 clagesab@gmail.com
 
Kungälv, Kvarnkullen
Luciadansen
Mån 10 Dec
12:00-16:00
B, M, P
Johnny Nordström
Flyer  Kongahälla Senior Square Dancers
Olav Lindholm , Sten Plate 0703-787339, 0708-866900 olav.lindholm@gmail.com

 

2019


 
Mölndal, Hemvärnsgården
13 Dansen
Fre 04 Jan
-
C1, C2, C3A, C3B
Lör 05 Jan
-
C1, C2, C3A, C3B
Sön 06 Jan
-
C1, C2, C3A, C3B
Ross Howell, Thomas Bernhed
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Mölndal, Hemvärnsgården
Konceptdans
Lör 09 Feb
-
C1
Sön 10 Feb
-
C1
Meddelas senare
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Mölnlycke, Djupedalsskolan, Rullstensvägen 1, 435 41 Mölnlycke
Westernfestivalen, 30 års Jubileum
Fre 08 Mar
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2
Lör 09 Mar
12:00-20:00
B, M, P, A1, A2, C1
Sön 10 Mar
11:00-15:00
B, M, P, A1, A2, C1
Walt Burr
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring joakim@westernsd.se
 
Mölndal,
SNCC
Fre 05 Apr
-
C1, C2, C3A, C3B
Lör 06 Apr
-
C1, C2, C3A, C3B
Sön 07 Apr
-
C1, C2, C3A, C3B
Ross Howell, Todd Fellegy, Thomas Bernhed
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Stefandansen 30:e året
Lör 15 Jun
14:00-21:00
B, P, A1
Stefan Sidholm
Western Airport Square Dancers
Joakim Beiring 0705-696861 joakim@westernsd.se
 
Mölndal, Hemvärnsgården
Novemberdansen
Fre 22 Nov
-
C1, C2, C3A
Lör 23 Nov
-
C1, C2, C3A
Sön 24 Nov
-
C1, C2, C3A
Meddelas senare
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se