Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Floda, Floda Lada
Månadsdans
Tis 31 Jan
18:00-20:30
A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 02 Feb
18:30-21:00
B, M, P, A1
Kim Bergström
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 070 771 55 86 483goj@gmail.com
 
Surte, Surte Kulturhuset
Söndagsdans
Sön 05 Feb
17:30-20:30
B, M, P, A1
Gugge Törnquist
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 09 Feb
18:30-21:00
P, A1, A2
Sten Götharson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Workshop
 
Alafors, Medborgarhuset
Allahjärtansdansen
Lör 11 Feb
15:00-21:00
B*, M, P, A1
Henrik Nilsson Siling, Tove Höjer, Jörgen Höjer, Ronja Höjer, Martin Jansson, Mari-Ann Kjellberg
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 16 Feb
18:30-21:00
M, P, A1, A2
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
 
Mölndal, Hemvärnsgården
Konceptdansen
Lör 18 Feb
13:00-18:30
C1
Sön 19 Feb
10:00-15:00
C2
Thomas Bernhed, Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Surte, Surte Kulturhuset
Söndagsdans
Sön 19 Feb
17:30-20:30
B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 23 Feb
18:30-21:00
B, M, P, A1
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
 
Kungsbacka, ABF Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Månadsdans
Sön 26 Feb
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Svante Jordeskog
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
 
Alingsås, IOGT-NTO, Oscarsgatan 5
Intensivdag
Sön 26 Feb
11:00-17:00
P
Gunilla Hammarlund
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380 231 gunilla.hammarlund@icloud.com
OBS anmälan!
 
Surte, Surte Kulturhuset
Årsmöte
Sön 26 Feb
17:30-20:30
B, M, P
Mari-Ann Kjellberg
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Floda, Floda Lada
Månadsdans
Tis 28 Feb
18:00-20:30
A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5
Utbytesdans med Bygdegillet
Tor 02 Mar
18:30-21:00
B, M, P, A1
Jens Götharson, Kim Bergström
Flyer  Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 070 736 44 81
info@vinga-sdc.org
 
Göteborg, Kyrkbytorget 5. OBS
Utbytesdans med VingaYR
Tor 02 Mar
18:30-21:00
Nivå meddelas senare
Meddelas senare
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Ej dans i Spekeröd Bygdegård den 2 mars
 
Surte, Surte Kulturhuset
Söndagsdans
Sön 05 Mar
17:30-20:30
B, M, P, A1
Martin Jansson
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 09 Mar
18:30-21:00
B, M, P, A1, A2
Gunilla Hammarlund
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
 
Mölnlycke, Djupedalsskolan
Vår dans Lerum/Western
Lör 11 Mar
11:00-17:00
B, M, P, A1, A2
Thomas Bernhed, Martin Jansson, Kim Bergström, Jens Götharson
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733321843 ulla.westernsd.se
gemensam arrangör Lerum och Western
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5
Månadsdans
Tor 16 Mar
18:30-21:30
B, M, P, A1, A2
Jörgen Höjer
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm info@vinga-sdc.org
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 16 Mar
18:30-21:00
M, P, A1
Gugge Törnquist
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
 
Surte, Surte Kulturhuset
Månadsdans
Sön 19 Mar
17:30-20:30
B, M, P, A1
Jens Götharson
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Alingsås, IOGT-NTO, Oscarsgatan 5
Intensivdag
Sön 19 Mar
11:00-17:00
C1
Gunilla Hammarlund
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380 231 gunilla.hammarlund@icloud.com
OBS anmälan!
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 23 Mar
18:30-21:00
B, M, P, A1, A2
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
 
Kungsbacka, ABF Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Månadsdans
Sön 26 Mar
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
 
Floda, Floda Lada
Månadsdans
Tis 28 Mar
18:00-20:30
A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Utbytesdans med VingaYR
Tor 30 Mar
18:30-21:00
B, M, P, A1, A2
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Separat Flyer kommer att publceras.
 
Surte, Surte Kulturhuset
Månadsdans
Sön 02 Apr
17:30-20:30
B, M, P, A1
Martin Jansson
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5
Månadsdans
Tor 13 Apr
18:30-21:30
B, M, P
Ronja Höjer
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm info@vinga-sdc.org
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 13 Apr
18:30-21:00
B, M, P, A1
Svante Jordeskog
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
 
Kungälv, Nordiska Folkhögskolan
SNCC
Fre 14 Apr
19:00-21:00
C1, C2, C3A, C3B
Lör 15 Apr
09:30-21:00
C1, C2, C3A, C3B
Sön 16 Apr
09:30-15:30
C1, C2, C3A, C3B
Bronc Wise, Jesper Wilhelmsson, Thomas Bernhed, Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
 
Surte, Surte Kulturhuset
Månadsdans
Sön 16 Apr
17:30-20:30
B, M, P, A1
Svante Jordeskog
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 20 Apr
18:30-21:00
M, P, A1, A2
Jörgen Höjer, Tove Höjer
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
 
Kungsbacka, ABF Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Workshop P
Lör 22 Apr
10:00-16:00
P
Jörgen Höjer, Tove Höjer
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
 
Alingsås, IOGT-NTO, Oscarsgatan 5
Intensivdag
Sön 23 Apr
11:00-17:00
A1
Gunilla Hammarlund
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380 231 gunilla.hammarlund@icloud.com
OBS anmälan!
 
Surte, Surte Kulturhuset
Söndagsdans
Sön 23 Apr
17:30-20:30
B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
 
Floda, Floda Lada
Månadsdans
Tis 25 Apr
18:00-20:30
A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2023
Tor 27 Apr
18:30-21:00
B, M, P, A1
Kim Bergström
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
 
Kungsbacka, ABF Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Workshop A2
Lör 06 Maj
10:00-16:00
A2
Jörgen Höjer, Tove Höjer
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
 
Alingsås, IOGT-NTO, Oscarsgatan 5
Intensivdag
Sön 14 Maj
11:00-17:00
A2
Gunilla Hammarlund
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380 231 gunilla.hammarlund@icloud.com
OBS anmälan!
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Stefandansen
Ons 17 Maj
18:30-21:30
B, P, A2
Stefan Sidholm
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733-32 18 43 ulla@westernsd.se
 
Fjärås, Hästabacken
Hästabackendansen 2023
Lör 22 Jul
13:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Joachim Rühenbeck, Hanna Tenenbaum, Krister Pettersson, Ronja Höjer, Jörgen Höjer, Tove Höjer
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C1 Dans
Sön 13 Aug
17:00-20:00
C1
Mån 14 Aug
09:30-20:00
C1
Tis 15 Aug
09:30-20:00
C1
Ons 16 Aug
09:30-20:00
C1
Tor 17 Aug
09:30-12:00
C1
Fre 18 Aug
09:30-20:00
C1
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 gertcarlson@gmail.com
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C2 Dans
Sön 20 Aug
17:00-20:00
C2
Mån 21 Aug
09:30-20:00
C2
Tis 22 Aug
09:30-20:00
C2
Ons 23 Aug
09:30-20:00
C2
Tor 24 Aug
09:30-12:00
C2
Fre 25 Aug
09:30-20:00
C2
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 gertcarlson@gmail.com
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C3A Dans
Sön 27 Aug
17:00-20:00
C3A
Mån 28 Aug
09:30-20:00
C3A
Tis 29 Aug
09:30-20:00
C3A
Ons 30 Aug
09:30-20:00
C3A
Tor 31 Aug
09:30-12:00
C3A
Fre 01 Sep
09:30-20:00
C3A
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 gertcarlson@gmail.com
 
Fjärås, Lerbäcks Samlingslokal
Callerschool
Fre 01 Sep
14:00-20:00
Nivå meddelas senare
Lör 02 Sep
09:00-21:00
Nivå meddelas senare
Sön 03 Sep
10:00-13:00
Nivå meddelas senare
Mån 04 Sep
09:00-15:00
Nivå meddelas senare
Meddelas senare
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
mer info kommer senare
 
Fjärås, Lerbäcks Samlingslokal
Callerschool-dans
Sön 03 Sep
15:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Brian Hotchkies, Meddelas senare
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
mer info kommer senare
 
Mölnlycke, Blåbärskullen
Sommardans med Brian
Ons 06 Sep
17:30-21:30
B, M, P, A1, A2
Brian Hotchkies
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 jorgen.hojer@hotmail.se
Samarrangemang med Western Airport
 
Floda, Floda Lada
Lerumdansen
Fre 15 Sep
17:30-21:00
P, A1, A2
Thomas Bernhed
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
 
Mölnlycke,
Oktoberdans
Lör 07 Okt
12:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Meddelas senare
Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733-321843 ulla@westernsd.se
 
,
Novemberdansen
Lör 18 Nov
11:00-18:00
C1
Sön 19 Nov
10:00-15:00
C2
Meddelas senare
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se

 

2024


 
Fjärås, Hästabacken
Hästabackendansen 2024
Lör 20 Jul
13:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Ronja Höjer, Jörgen Höjer, Tove Höjer, Joe S Kromer, Meddelas senare
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
mer info kommer senare