Datum Ort/Tid Program Dansnamn/Caller Arrangör/Kontaktperson
Lör 03 Kil, Sporthallen (2 lokaler) Solsta Dansen Flyer  Squaredansklubben Skogsstjärnan
14:00-21:30 B - A2 Tomas Hedberg, Robert Milestad & Leif Andersson Titti:0703907320;solstadansen@sdkskogsstjarnan.se
Sön 04 11:00-15:00 B - A2 OBS FÖRANMÄLAN!  
Sön 04 Älvsjö Stockholm, Park Folkets Hus/ Götalandsvägen 181. Örby SateLlite SD
14:00-17:00 P A1 P A2 Freddie Ekblad Monica Taleryd 070-552 11 65
Sön 04 Helsingborg, Dalhemsvägen 123, Helsingborg Månadsdans Helsingborg Squaredancers
14:00-18:00 Plus-A1-Plus-A2 Thomas Samuelsson, Malmö Lena Kjellgren 0706 330737
Mån 05 Sollentuna, IOGT/NTO-huset i Häggvik, Mantalsvägen 4 Avancerad Basic Flyer  Sollentuna Square Dancers
18:30-21:30 B med förkunskapskrav A1 Sven Andréason Lena Hammarberg, 076-315 12 10
Tis 06 Floda, Floda Lada Floda Allé 35 Klubb dans med att prova på första timmen. Flyer  Lerum Square Dancers
18:30-21:00 Plus Thomas Bernhed Thommy Ahlborg
Ons 07 Täby, Kvarntorpsgården, Näsby Allé 72 Onsdagsdans Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
13:00-16:00 B M B P Lasse Rawet, Medtag kaffekorg 08-7567699Kerstin Boettge
Tor 08 Stenungsund, Spekeröds Bygdegård Höstdanser 2016 Bygdegillets Squaredancers
18:30-21:30 Månadsdans B-M-B-P-B-A1 Martin Jansson Eva-Lotta 070-5487319 eller Gunnar 070-7715586
Tor 08 Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget, Hisingen20 Månadsdans Vinga Yellow Rockers
19:00-22:00 B-A2 Bengt Geleff
Fre 09 Stockholm, Hägerstensåsens Medborgarhus Riksdalervägen 2, Hägersten Kick-off Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
13:00-16:00 B36 M B36 P Rojne Eriksson Birgitta Jansson birgittaj5@gmail.com
Fre 09 Tyresö, Kvarnhjulet Pluggvägen 6 Höstdans Tyresö Square Dancers
19:00-22:00 P-A1 Stefan Sidholm Olle Nilsson 073-670 26 73
Lör 10 Linköping, Landerydagården Bokhagsvägen 10 Höstdansen 30 års fest Blue Ribbon Squares
14:00-20:00 B-C1 Jack Borgström Carola Nilsö 073-3225079
och klubbcaller i 2 hallar  
Sön 11 Norrtälje, IOGT-lokalen, Stockholmsvägen 1 Vrid och vänd på Plus Eightmakers
12:00-17:00 Plus (en timmes matpaus) Micke Gerkman Kristina 070-591 48 21
Tis 13 Floda, Floda Lada Floda Allé 35 Klubb dans med att prova på första timmen Flyer  Lerum Square Dancers
18:30-21:00 Plus Martias Jansson Thommy Ahlborg
Ons 14 Täby, Kvarntorpsgården, Näsby Allé 72 Onsdagsdans Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
13:00-16:00 M P M A1 Micke Gerkman, Medtag kaffekorg Kerstin Boettge 08-7567699
Tor 15 Hörby, Källhaga Servicecenter Kursstart Ring Lake Square Dancers
18:00-21:0 B, M, Plus, A1 Ingvar Jönsson Alf Olsson 0415-131 65
Tor 15 Stenungsund, Spekeröds Bygdegård Höstdanser 2016 Bygdegillets Squaredancers
18:30-21:00 Fokus:Squaregames B-M Gunilla Hammarlund Eva-Lotta 0705487319 eller Gunnar 070-7715586
Lör 17 Skövde, Horns bygdegård Intensivkurs A2 del 2 Flyer  Skövde Squaredancers
10:00-17:00 A2 Vainor Törnqvist Persson Ulla Thrysin
Lör 17 Stockholm, Nybrogatan 18 Flyer  Forum Squaredancers
13:00-16:00 P A1 Björn Jerneborg Berit Nilsson 08 6040520
Lör 17 Våle samfunnshus, Skaugveien 4, 3178 Våle, Norge Høstdans Flyer  Horten og Omegn Squaredancers
13:00-13:45 A1/A2/C1 Jesper Wilhelmsson Cathrine Hallberg
Lör 17 14:00-20:00 M>>>A2  
Lör 17 Filipstad, Viktoriagatan 8 Folketshus Gruvdansen Flyer  Squaredansklubben Skogsstjärnan
13:00-14:45 A1, A2 Freddie Ekblad Ove Andersson 070-5791103
15:00-19:00 B M P  
Lör 17 Hudiksvall, Viagården 1 mil norr om H-vall 25 års jubileumsdans Flyer  Glada Hudik Squaredancers
12:00-19:00 B-A2 Sven Nilsson Per-Olof Norenius T: 070 - 301 54 02
12:00-13:00 Graduering  
Lör 17 Östhammar, Hargs församlingshem Höstdans Roden Square Dancers
14:00-18:30 P - A1 - P - A2 Stefan Sidholm Yvonne Berggren 0707343172
Sön 18 Vagnhärad, Trostorps Hembygdsgård Vagnhärad 30-årsjubeleum Crazy Town Dancers
13:00-16:00 B - A1 Robert Milestad Britt-Marie Lindell 0705646674
Sön 18 Nykirke bygdehus, Kopstadveien 25 A, 3180 Nykirke, Norge Workshop Flyer  Horten og Omegn Squaredancers
11:00-14:00 P>>>A2 Jesper Wilhelmsson Cathrine Hallberg
Sön 18 Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12 C1 Dansträning Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
11:00-16:00 C1 Sten Axtelius KG Lagerström, 070-321 86 56
Sön 18 Floda, Floda Lada C1 workshop Pingvinerna
11:00-15:00 C1 Mats Björkman, Thomas Bernhed Mats Björkman 073-9041170
Sön 18 Hyllinge, Folkets Hus, Örtgatan 23 Dans med Chilli Con Carne Flyer  Brilliant Squares Helsingborg
12:30-18:30 A2 och C1 Christer Bern Kenth Farsäter, kenth.far@gmail.com
Tis 20 Floda, Floda Lada Floda Allé 35 Klubb dans (alla är välkomna) Flyer  Lerum Square Dancers
18:30-21:00 Plus Kristian Äng Thommy Ahlborg
Ons 21 Täby, Kvarntorpsgården, Näsby Allé 72 Onsdagsdans Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
13:00-16:00 P A1 P A2 Calle Brunér, Medtag kaffekorg Kerstin Boettge 08-7567699
Tor 22 Stenungsund, Spekeröds Bygdegård Höstdanser 2016 Bygdegillets Squaredancers
18:30-21:00 Fokus: Fastdance B-M-B-P Mathias Alfredsson Eva-Lotta 070-5487319 eller Gunnar 070-7715586
Fre 23 Örebro, Risbergska Skolan 22nd Örebro Country Jamboree Örebro Squaredancers
20:00-23:00 B-P-B-P i underhållningsform Jerry Jestin, Ingvar Pettersson Tomas Hedberg, caller@caloham.se
Stefan Sidholm, Tomas Hedberg  
Lör 24 12:00-21:00 B-M-P-A1-A2 uppdelat i tre hallar  
21:00-01:00 Afterparty  
Sön 25 10:00-14:00 B-M-P-A1-A2 uppdelat i tre hallar  
Fre 23 Huddinge, ABF Kommunalvägen 26 Sensommardans Huddinge Square Swingers
13:00-16:30 B MS P Rojne Eriksson Kersti Möller 08-604 8958
Lör 24 Trollhättan, Strömslundsgatan 36 C1-träning Flyer  Troll8an Squaredancers
11:00-17:00 C1 Mikael Freeman Monica 070 60820670
Lör 24 Stockholm, Drakenbergssalen, Lignagatan 8 Septemberdans Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
13:00-16:00 P A1 P A2 Robert Milestad Birgitta Jansson birgittaj5@gmail.com
Sön 25 Malmö, Ystadsgatan 53 Septemberdans Flyer  Energy Squares
14:45-17:45 Basic - A1 Ingvar Jönsson Lars Olofsson 070-5272037
Sön 25 Nödinge, Ale Kulturrum Söndagsdans Surte Swingers
17:30-20:30 B-A1 Mathias Alfredsson UlfPersson
Tis 27 Floda, Floda Lada Floda Allé 35 Klubb dans (alla är välkomna) Flyer  Lerum Square Dancers
18:30-21:00 A1-A2 Thomas Bernhed Thommy Ahlborg
Ons 28 Linköping, Åbylundsgatan 52 Månadsdans Blue Ribbon Squares
18:30-21:30 M P A1 Bosse Nilsö Carola Nilsö 073-3225079
Tor 29 Stenungsund, Spekeröds Bygdegård Höstdanser 2016 Bygdegillets Squaredancers
18:30-21:00 B - M - Plus. Dansträning Joakim Beiring Eva-Lotta 070-5487319 eller Gunnar 070-7715586
Tor 29 Mariestad, Snapens Friluftsgård A2-Dans/Workshop Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
18:30-21:15 A2 Jesper Wilhelmsson Kjell Nyäng 0506-15059