Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
INSTÄLLD
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
A2 dansträning
Mån 03 Maj
18:30-21:30
A2
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
B dansträning
Tis 04 Maj
18:30-21:30
B
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Majdansen
Lör 08 Maj
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 09 Maj
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Thomas Bernhed
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
INSTÄLLD
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
C1 dansträning
Mån 10 Maj
18:30-21:30
C1
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
M dansträning
Tis 11 Maj
18:30-21:30
M
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
C2 dansträning
Mån 17 Maj
18:30-21:30
C2
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
P dansträning
Tis 18 Maj
18:30-21:30
P
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Sollentuna, IOGT/NTO-huset, Mantalsvägen 4 Häggvik
A1 dansträning
Tis 25 Maj
18:30-21:30
A1
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Östhammar, Källörsgatan 1
Rodendansen
Lör 29 Maj
12:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Roden Square Dancers
rodensqd@outlook.com
INSTÄLLD
Sollentuna, Meddelas senare
C1 dansträning
Sön 30 Maj
13:00-18:00
C1
Johnny Preston
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Sollentuna, Meddelas senare
Majdans
Mån 31 Maj
18:30-21:30
P, A1, A2
Johnny Preston
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
INSTÄLLD
Sparreholm, Hembygdsgården, danslogen
The star of Temecula California
Tor 03 Jun
18:00-21:00
B*, M, P, A1
Johnny Preston
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 82 22 squaredansklubbenviolen@gmail.com
 
Björndammen, Masugnen
Masugnsdansen
Lör 19 Jun
13:00-19:00
B*, M, P, A1
Ralf Reinhard
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 82 22 squaredansklubbenviolen@gmail.com
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 01 Jul
12:00-15:00
B*, B
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Aspan Ronneby, Aspans Kursgård
Workshop
Lör 03 Jul
17:00-21:30
A1
Sön 04 Jul
09:00-21:30
A1
Mån 05 Jul
09:00-21:30
A1
Tis 06 Jul
09:00-21:30
A1
Ons 07 Jul
09:00-21:30
A1
Tor 08 Jul
09:00-21:30
A1
Fre 09 Jul
09:00-21:30
A1
Fredrik Rosén
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 82 22 squaredansklubbenviolen@gmail.com
en vecka workshop och dans
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 08 Jul
12:00-15:00
B, P
Michael "Sotarn" Lindberg
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 15 Jul
12:00-15:00
B, M
Rojne Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Aspan Ronneby, Aspans Kursgård
Workshop
Sön 18 Jul
15:00-21:30
A2
Mån 19 Jul
09:00-21:30
A2
Tis 20 Jul
09:00-21:30
A2
Ons 21 Jul
09:00-21:30
A2
Tor 22 Jul
09:00-21:30
A2
Fre 23 Jul
09:00-21:30
A2
Lör 24 Jul
09:00-21:30
A2
Jan Wiklund
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 82 22 squaredansklubbenviolen@gmail.com
en vecka workshop och dans
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 22 Jul
12:00-15:00
B, P
Rolf Boettge
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 29 Jul
12:00-15:00
B, M
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Bettna, föreningsborg
Svensktoppen
Lör 31 Jul
14:00-19:00
B*, M, P
Fredrik Rosén
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 82 22 squaredansklubbenviolen@gmail.com
alla singingcall är från svensktoppen
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 05 Aug
12:00-15:00
B, P
Jack Borgström
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Mariehamn, Badhusparken
Ålandsdansen
Lör 07 Aug
15:00-21:00
B, M, P, A1
Sön 08 Aug
11:00-16:00
B, M, P, A1
Micke Gerkman, Jack Borgström
Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
30-års jubileum
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 12 Aug
12:00-15:00
M, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Flen, Tealokalen storg 4
Avrostningsdans 1
Lör 14 Aug
14:00-18:00
B*, B, P
Fredrik Rosén
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 19 Aug
12:00-15:00
M, P, A1
Rolf Boettge
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Flen, Tealokalen storg 4
Avrostningsdans 2
Lör 21 Aug
14:00-18:00
B*, B, P
Janne Wiklund
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
 
Bålsta, Knarrbacken
Avrostning 1
Sön 22 Aug
10:00-17:00
B, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-7482140 lars.wahlund@hotmail.com
Genomförs om smittläget så medger
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 26 Aug
12:00-15:00
B, M
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Sollentuna, Arena Rotebro
Triple Boys
Lör 28 Aug
13:00-16:00
P, A1, A2
 
16:00-19:00
B, M, P
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Mathias Alfredsson
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
 
Bålsta, Knarrbacken
Avrostning 2
Sön 29 Aug
10:00-17:00
A1, A2
Janne Wiklund
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-7482140 lars.wahlund@hotmail.com
Genomförs om smittläget så medger
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 02 Sep
12:00-15:00
B, P
Micke Gerkman
Squaredansklubben Seniorerna
Leila Lindström 0707184694 lsal.lindstrom@gmail.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
septemberdans
Lör 11 Sep
13:00-16:00
P, A1, A2
Micke Gerkman
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Sundbyberg,
Träningsdans
Lör 18 Sep
13:00-16:00
B*, B
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
 
Flen, Amazon, Parkgatan 3
Dans för Carina
Lör 18 Sep
14:00-19:00
B, P, A2
Fredrik Rosén, Krister Pettersson
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
Överskott till välgörenhet i Carinas nam
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 01 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 02 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 03 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 04 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
 
Nacka, Stockholm, Järlahuset
Järladansen
Sön 03 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Calle Bruner
Flyer  Saltsjö Square Dancers
Calle Bruner 0707522558
 
Östhammar, Hökhuvud bygdegård
Bruksdansen
Lör 09 Okt
12:30-17:30
B, M, P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Roden Square Dancers
Barbro Herdin 0736714974 rodensqd@outlook.com
 
Västerås, Lokal meddelas senare
Oktoberdansen
Lör 09 Okt
-
A1, A2
Jack Borgström
Västerås Square Dance Club
styrelsen@vsdc.se
Mer info senare. Gemensam måltid
 
Västerås, Lokal meddelas senare
C1 med lite C2
Sön 10 Okt
-
C1, C2
Jack Borgström
Västerås Square Dance Club
styrelsen@vsdc.se
Preliminärt, mer info senare
 
Sundbyberg,
Träningsdans
Lör 16 Okt
13:00-16:00
B, M, P
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
 
Stockholm, Nybrogatan 18
oktoberdans
Lör 23 Okt
13:00-16:00
M, P
Sven Andreason
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Halloweendansen
Sön 31 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Rojne Eriksson
Eskilstuna Con Amore Dancers
KG Lagerström 070-321 86 56 kg@conamore.se
Reservation för ev. restriktioner
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Jesperdansen
Lör 13 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 14 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Sollentuna, Arena Rotebro
Triple Boys - reservdag
Lör 13 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
 
16:00-19:00
B, M, P
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Mathias Alfredsson
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
OBS! Detta är en reservdag för 28/8
 
Märsta, Forum, Stockholmsvägen 25
Norrortsdansen
Lör 20 Nov
13:00-16:00
M, P, A1
Kaj Wikholm
 
13:00-16:00
C1
Lasse Jägdahl
 
17:00-20:00
P, A1
Sön 21 Nov
12:00-15:00
A1, A2
Kaj Wikholm
Flyer  Crazy Flutters
Inger Dahl 070-923 47 97 info@crazyflutters.com
 
Sundbyberg,
Träningsdans
Lör 20 Nov
13:00-15:30
B, M, P
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
novemberdans
Lör 27 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Sundbyberg,
Träningsdans
Lör 11 Dec
13:00-16:00
B*, B
Meddelas senare
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com

 

2022


 
Bålsta, Västerängsskolan
Stora Bålstadansen
Lör 29 Jan
13:00-19:00
B, M, P, A1, A2, C1
Meddelas senare
Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-748 21 40 lar
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Marskatten
Lör 05 Mar
15:00-19:00
P, A1, A2
Christer Bern
Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 070-638 61 92 bodil@conamore.se
Reservation för ev. restriktioner
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1-dans
Sön 06 Mar
11:00-16:00
C1
Christer Bern
Eskilstuna Con Amore Dancers
KG Lagerström 070-321 86 56 kg@conamore.se
Reservation för ev. restriktioner
 
Östhammar,
Rodendansen
Lör 21 Maj
12:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Roden Square Dancers
Barbro Herdin 0736714974 rodensqd@outlook.com