Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
INSTÄLLD
Bettna, föreningsborg
Svensktoppen
Lör 31 Jul
14:00-19:00
B*, M, P
Fredrik Rosén
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 82 22 squaredansklubbenviolen@gmail.com
alla singingcall är från svensktoppen
 
Mariehamn, Badhusparken
Ålandsdansen
Lör 07 Aug
15:00-21:00
B, M, P, A1
Sön 08 Aug
11:00-16:00
B, M, P, A1
Micke Gerkman, Jack Borgström
Flyer  Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
30-års jubileum
 
Flen, Tealokalen storg 4
Avrostningsdans 1
Lör 14 Aug
14:00-18:00
B*, B, P
Fredrik Rosén
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
 
Flen, Tealokalen storg 4
Avrostningsdans 2
Lör 21 Aug
14:00-18:00
B*, B, P
Janne Wiklund
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
 
Bålsta, Knarrbacken
Avrostning 1
Sön 22 Aug
10:00-17:00
B, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-7482140 lars.wahlund@hotmail.com
Genomförs om smittläget så medger
 
Sollentuna, Arena Rotebro
Triple Boys
Lör 28 Aug
13:00-16:00
P, A1, A2
 
16:00-19:00
B, M, P
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Mathias Alfredsson
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
 
Bålsta, Knarrbacken
Avrostning 2
Sön 29 Aug
10:00-17:00
A1, A2
Janne Wiklund
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-7482140 lars.wahlund@hotmail.com
Genomförs om smittläget så medger
 
Stockholm, Nybrogatan 18
septemberdans
Lör 11 Sep
13:00-16:00
P, A1, A2
Micke Gerkman
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Träningsdans
Lör 18 Sep
13:00-16:00
B*, B
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
 
Flen, Amazon, Parkgatan 3
Dans för Carina
Lör 18 Sep
14:00-19:00
B, P, A2
Fredrik Rosén, Krister Pettersson
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
Överskott till välgörenhet i Carinas nam
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 01 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 02 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 03 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 04 Okt
09:30-16:00
C3A
Thomas Bernhed
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
INSTÄLLD
Nacka, Stockholm, Järlahuset
Järladansen
Sön 03 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Calle Bruner
Flyer  Saltsjö Square Dancers
Calle Bruner 0707522558
 
Östhammar, Hökhuvud bygdegård
Bruksdansen
Lör 09 Okt
12:30-17:30
B, M, P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Roden Square Dancers
Barbro Herdin 0736714974 rodensqd@outlook.com
 
Västerås, Lokal meddelas senare
Oktoberdansen
Lör 09 Okt
-
A1, A2
Jack Borgström
Västerås Square Dance Club
styrelsen@vsdc.se
Mer info senare. Gemensam måltid
 
Västerås, Lokal meddelas senare
C1 med lite C2
Sön 10 Okt
-
C1, C2
Jack Borgström
Västerås Square Dance Club
styrelsen@vsdc.se
Preliminärt, mer info senare
 
Kapellskär-Mariehamn t/r,
Rosellakryssning med dans och middag
Sön 10 Okt
14:45-20:00
B, M, P
Micke Gerkman
Eightmakers
Görel Bergström 073-9641883 ggmbergstrom@gmail.com
580:- Bindande anmälan senast 31/8
 
Örebro, Scenit, Järnvägsgatan 8
Country Jamboree
Fre 15 Okt
-
B, P, A1, A2, C1
Lör 16 Okt
-
B, P, A1, A2, C1
Sön 17 Okt
-
B, P, A1, A2, C1
Meddelas senare
Örebro Squaredancers
Gunbritt Jonsson 0703 577970 gunbritt.p.jonsson@gmail.com
OBS Tillfälligt ändrat veckoslut 2021
 
Stockholm, Nybrogatan 18
oktoberdans
Lör 23 Okt
13:00-16:00
M, P
Sven Andreason
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A! dansträning
Sön 24 Okt
13:00-17:00
A1
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Träningsdans
Lör 30 Okt
13:00-16:00
B, M, P
Rojne Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Halloweendansen
Sön 31 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Rojne Eriksson
Eskilstuna Con Amore Dancers
KG Lagerström 070-321 86 56 kg@conamore.se
Reservation för ev. restriktioner
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Jesperdansen
Lör 13 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 14 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Norrtälje, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Halloweendansen
Lör 13 Nov
17:00-21:00
B*, M, P
Andreas Olsson
Eightmakers
Kristina Franzén 070-591 48 21 12792@telia.com
 
Sollentuna, Arena Rotebro
Triple Boys - reservdag
Lör 13 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
 
16:00-19:00
B, M, P
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Mathias Alfredsson
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
OBS! Detta är en reservdag för 28/8
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A! dansträning
Sön 14 Nov
13:00-16:00
A1
Meddelas senare
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59
 
Märsta, Forum, Stockholmsvägen 25
Norrortsdansen
Lör 20 Nov
13:00-16:00
M, P, A1
Kaj Wikholm
 
13:00-16:00
C1
Lasse Jägdahl
 
17:00-20:00
P, A1
Sön 21 Nov
12:00-15:00
A1, A2
Kaj Wikholm
Flyer  Crazy Flutters
Inger Dahl 070-923 47 97 info@crazyflutters.com
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Träningsdans
Lör 20 Nov
13:00-15:30
B, M, P
Sven Andreason
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
 
Stockholm, Nybrogatan 18
novemberdans
Lör 27 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Träningsdans
Lör 11 Dec
13:00-16:00
B*, B
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com

 

2022


 
Arboga, Parkhallen, Vinbäcksleden 11
Arbogadansen
Lör 08 Jan
14:00-20:00
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Riverbend's Square Dancers
Torbjörn Lindström 070 316 43 55 arbogadansen@riverbends.se
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Thomasdansen
Lör 15 Jan
13:00-16:00
C3A
 
17:00-20:00
C2
Sön 16 Jan
10:00-16:00
C3B
Thomas Bernhed
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Västkustdans i Öster
Lör 22 Jan
13:00-16:00
A2
 
13:00-16:00
M, P
 
17:00-20:00
P, A1
Martin Jansson, Jörgen Höjer
Flyer  Crazy Flutters
Inger Dahl 070–9234797 info@crazyflutters.com
 
Bålsta, Västerängsskolan
Stora Bålstadansen
Lör 29 Jan
13:00-19:00
B, M, P, A1, A2, C1
Meddelas senare
Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-748 21 40 lar
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Februarifestivalen
Fre 04 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 05 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 06 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 07 Feb
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Marskatten
Lör 05 Mar
15:00-19:00
P, A1, A2
Christer Bern
Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 070-638 61 92 bodil@conamore.se
Reservation för ev. restriktioner
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1-dans
Sön 06 Mar
11:00-16:00
C1
Christer Bern
Eskilstuna Con Amore Dancers
KG Lagerström 070-321 86 56 kg@conamore.se
Reservation för ev. restriktioner
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Årsmötesdansen
Lör 12 Mar
13:00-16:00
C1
 
17:30-20:30
C2
Sön 13 Mar
09:30-12:30
C3A
 
13:30-16:30
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Majdansen
Lör 21 Maj
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 22 Maj
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
 
Östhammar,
Rodendansen
Lör 21 Maj
12:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Roden Square Dancers
Barbro Herdin 0736714974 rodensqd@outlook.com
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 07 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 08 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 09 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 10 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Jesperdansen
Lör 19 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 20 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com

 

2023


 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Februarifestivalen
Fre 03 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 04 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 05 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 06 Feb
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 06 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 07 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 08 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 09 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba