Starta från:
Danser:
Program:
Caller:
Visa kurser
Visa GPS koordinater
 
N = Ändrad den senaste veckan D = Dans P = Prenumerera
Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 21 Nov
18:30-21:00
B, M, P, A1
Marthin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Sista höstdansen
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5, Hisingen
Plus & Advanced med Sten
Tor 21 Nov
19:00-21:30
P, A1, A2
Sten Götharson
Flyer  Vinga Yellow Rockers
073-843 1248 info@vinga-sdc.org
D P
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Novemberdans
Fre 22 Nov
13:00-16:00
B, M, P
Calle Bruner
Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 070-4750171
D P
 
Floda, Floda Lada
Novemberdansen
Fre 22 Nov
18:00-21:30
C3A
Lör 23 Nov
11:00-18:30
C1
Sön 24 Nov
10:00-15:00
C2
Jürgen Löder
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Eskilsdansen
Lör 23 Nov
14:00-19:00
P, A1, A2
Martin Jansson
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
D P
 
Märsta, Forum, Stockholmsv 25
Norrortsdansen
Lör 23 Nov
14:00-17:00
M, P, C1
Nils Trottman, Lasse Jägdahl
 
18:00-21:00
A2, C1
Sön 24 Nov
13:00-16:00
P
Nils Trottman
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-378 28 52 info@crazyflutters.com
2 salar lördag 14.00-17.00.
D P
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Höstdans
Lör 23 Nov
13:00-16:00
P, A1
Björn Jerneborg
Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Gahmberg 0707-190855 gugge.gahmberg@gmail.com
Entré 80:-
D P
 
Molkom, Åsbacka Servicehus Stationsgatan 2
Nivådans A2
Lör 23 Nov
11:00-16:00
A2
Hans Lindgren
Flyer  Präriefolket Square Dancers
Hans 070-6990348 sjotorp.biha@hotmail.com
D P
 
Östhammar, Börstils församlingshem
Novemberdansen
Lör 23 Nov
13:00-17:00
B*, M, P, A1
Tommy Holmberg
Flyer  Roden Square Dancers
Yvonne Berggren 0707343172 e-post@rodensqd.se
Börstil 120, 74292 Östhammar
D P
 
Hestra, Medborgarhuset, Skolgatan 13
Julfest
Lör 23 Nov
13:00-18:00
B*, M, P, A1
Krister Pettersson
Flyer  Finnveden Square Dancers
Inger 0709 10 75 60 info@fsqd.se
Föranmälan för mat
D P
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 24 Nov
12:45-15:45
M, P, A1
Stefan Sidholm
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
D P
 
Skövde, Götlunda bygdegård
Gemensam klubbdans
Sön 24 Nov
15:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Gunilla Hammarlund
Flyer  Skövde Squaredancers
Ulla Thrysin 0703-488522 u.ll.a@hotmail.com
OBS ändrad lokal! Medtag fika
D P
 
Surte, Glasbruksmusèet
Söndagsdans
Sön 24 Nov
17:30-20:30
B, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
D P
 
Mellerud, Postgatan 25, Mellerud
Träningsdans
Sön 24 Nov
12:00-16:00
P, A1, A2
Mikael Freeman
Flyer  Rocky Mountains Squaredancers
Monica Johansson 0706820670 info@squareup.se
D P
 
Malmö, Studiefrämjandet, Ystadsgatan 53
Klubbdans
Sön 24 Nov
14:00-17:00
B*, M, P, A1
Stefan Carlsson
Energy Squares
Lars Olofsson 070-345 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
D P
 
Floda, Floda Allé 4
Månadsdans
Tis 26 Nov
18:30-21:00
A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
D P
 
Mariestad, Snapen
A2-dans med workshop
Tis 26 Nov
18:30-21:15
A2
Mathias Alfredsson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 0506-150 59 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 30 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Henrik Nilsson Siling
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 berit.s.nilsson@comhem.se
D P
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
Vrid och vänd på C1
Lör 30 Nov
11:00-17:00
C1
Krister Pettersson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
rotationsprogram
D P
 
Mjölby, Hogstad Gården (vid kyrkan)
Adventsdans
Lör 30 Nov
14:00-20:00
P, A1, A2
Anders Blomvik
Blue Blossom Dancers
Margareta Svensson 076-7632729 blomvik@home.se
D P
 
Borås, Björkhemsgatan 31
Nivådag A1
Lör 30 Nov
10:00-14:45
A1
Lasse Eriksson
Flyer  Borås HG Squaredancers
Lasse Eriksson 072 244 13 79 lezon10@hotmail.se
D P
 
Hörby-Höör, Lyby Församlingshem, Hörby
Julfest
Lör 30 Nov
16:00-21:00
B, M, P, A1
Ingvar Jönsson
Flyer  Ring Lake Square Dancers
Alf & Karin Olsson 073-434 98 12 karinalfols@gmail.com
Mat = föranmälan
D P
 
Nödinge, Nödinge församlingshem
Avslutning
Lör 30 Nov
16:00-21:00
B, M, P, A1
Jörgen Höjer, Martin Jansson
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
Anmälan
D P
 
Helsingborg, Dalhemsvägen 123, Helsingborg
Månadsdans
Sön 01 Dec
14:00-17:30
P, A1, A2
Roger Persson
Helsingborg Squaredancers
Lena kjellgren 0706330737 lenakjellgren@live.se
D P
 
Bålsta, Knarrbacksvägen 1
Adventsdansen
Sön 01 Dec
13:00-17:00
B*, M, P
Jan Wiklund
Flyer  Bålsta Square Dancers
Patrik Lundmark 070-4599200 p-lundmark@hotmail.com
D P
 
Mellerud, Postgatan 25, Mellerud
Träningsdans
Sön 01 Dec
12:00-16:00
P, A1, A2
Mikael Freeman
Flyer  Rocky Mountains Squaredancers
Monica Johansson 0706820670 info@squareup.se
D P
 
Kungälv, Kungälvs Kanotklubb, Simbadsgatan 2
Extradans
Mån 02 Dec
12:00-16:00
B, M, P
Johnny Nordström
Flyer  Kongahälla Senior Square Dancers
Sten Plate 0708-866900 stenp43@hotmail.com
N D P
 
Kungälv, Kungälvs kanotklubb, Simbadsgatan 2
Extradans
Mån 02 Dec
12:00-16:00
B, M, P, A1
Johnny Nordström
Kongahälla Senior Square Dancers
Sten Plate 0708-866900
D P
 
Sollentuna, Hertig Karls väg 13, Rotebro
Vinterdans med Jerry
Lör 07 Dec
13:00-16:00
C1
 
17:00-20:00
A1, A2
Jerry Jestin
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Rotationsprogram på C1. Föranmälan 30/11
D P
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Nybörjardans
Lör 07 Dec
13:00-16:00
B*
Roland Danielsson
Flyer  Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
Entré 80 kr
D P
 
Kungsbacka, ABF-huset
Julavslutning
Sön 08 Dec
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Jörgen Höjer
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Claes-Göran Blixman kba.squaredansers@gmail.com
D P
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 08 Dec
12:45-15:45
M, P, A1
Roland Danielsson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
D P
 
Flen, Tea-lokalen Storgatan 4
Adventsdansen
Sön 08 Dec
14:00-19:00
B*, B, P
Fredrik Rosén
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 28 22 bengtnilsson50@hotmail.com
Vi graduerar också våra nybörjare
D P
 
, Hjärupslundskolan, ämnesvägen 2 Hjärup
Julavslutning
Mån 09 Dec
19:00-22:00
B*, M, P
Klubbcallers
Gripen Square Dancers
Natalie Strandh 070-3923474 naqqan06@hotmail.com
B30
D P
 
Kungälv, Kungälvs Kanotklubb, Simbadsgatan 2
Luciadansen
Mån 09 Dec
12:00-16:00
B, M, P
Johnny Nordström
Flyer  Kongahälla Senior Square Dancers
Sten Plate 0708-866900 stenp43@hotmail.com
Vi bjuder på lussekatt o. pepparkaka.
N D P
 
Hudiksvall, Viagården
Julfest
Lör 14 Dec
12:00-18:00
B*, B, M, P, A1, A2
Sven Nilsson
Glada Hudik Squaredancers
Per-Olof Norenius 070 - 301 54 02 po.norenius@telia.com
Flyer finns på hemsidan.www.ghsd.se
D P
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Luciadansen
Lör 14 Dec
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Stefan Sidholm
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
Luciatåg ca 19.00
D P
 
Nybro, Hanemålaskolan
Jukdans
Lör 14 Dec
15:00-20:00
B*, M, P
Christer Bern
Crystal Squaredancers
Lasse Skanbäck 0706809483, 0481-30721
D P
 
Lomma, Danslokalen, Pelledamsvägen 14
Soppdansen
Sön 15 Dec
14:00-17:00
P, A1, A2
Stefan Carlsson
Southern Square Dancers Malmö
Irma Andersson 0733127063 Irmaandersson24@gmail.com
150 kr inträde Sopplunch ingår
D P
 
Alafors, Medborgarhuset
Annandagsdansen
Tor 26 Dec
15:00-19:00
M, P, A1
Meddelas senare
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
D P
 
Västerås, Barkarö Bygdegård Västerås
Annandagsdansen
Tor 26 Dec
17:00-21:00
B*, M, P
Tomas Hedberg
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 info@vsdc.se
N D P
 
Malmö, Hyllie Folkets Hus, Hyacintgatan 2, Malmö
Mellandagsdans
Fre 27 Dec
17:00-21:00
B*, M, P, A1
Lokala callers
Energy Squares
Lars Olofsson 070-345 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
D P
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Mellandagsdansen
Lör 28 Dec
13:00-16:00
A1, A2
 
16:00-19:00
M, P
Jack Borgström, Stefan Sidholm
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Jet Roberts har tyvärr fått förhinder!
D P
 
Angered,
Banddansen
Lör 28 Dec
18:00-21:00
B, M, P, A1
Sten Götharson
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 073-843 1248 info@vinga-sdc.org
Dans till inspelat material
D P
 
Molkom, Åsbacka Sevicehus Stationsgatan 2
Mellandagsdans
Lör 28 Dec
13:00-18:00
P, A1, A2
Klubbcallers
Flyer  Präriefolket Square Dancers
Hans 070-699 03 48 sjotorp.biha@hotmail.com
D P
 
Örebro, Scandic Örebro Väst, Västhagagatan 1B
Nyårsraketen
Mån 30 Dec
18:00-00:00
P, A2
Tis 31 Dec
10:00-00:00
P, A2
Ons 01 Jan
00:00-00:30
Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Flyer  Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg +46706123615 tomas@nyarsraketen.se
Begränsat antal, obligatorisk föranmälan
D P

 

2020


 
Mölndal, Hemvärnsgården
Trettondansen
Fre 03 Jan
13:00-16:30
C3B
 
17:00-20:30
C3A
Lör 04 Jan
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C1
Sön 05 Jan
10:00-15:00
C2
Jesper Wilhelmsson, Thomas Bernhed
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman mats@pingvinerna.se 0739041170
D P
 
Arboga, Sturehallen
Arbogadansen
Lör 04 Jan
15:00-21:00
B*, M, P
Martin Jansson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Torbjörn Lindström 070 316 43 55 arbogadansen@riverbends.se
D P
 
Umeå, Musköten
Trettondagsdans
Lör 04 Jan
10:00-19:00
B*, B, M, P, A1, A2
Stefan Sidholm
Umeå Square Dancers
Linnea Jakobsson 0730279123 linnea.jakobsson@hotmail.com
D P
 
Sollentuna, IOGT/NTO-huset i Häggvik, Mantalsvägen 4
Basic-repetition
Tis 07 Jan
18:30-21:30
B*
Micke Gerkman
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Basic part 1
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5
Vingafestivalen
Fre 10 Jan
18:00-22:00
P, A1, A2
Michael "Sotarn" Lindberg, Thomas Bernhed
Lör 11 Jan
12:00-20:00
B*, M, P, A1
Michael "Sotarn" Lindberg, Klubbcallers
Vinga Yellow Rockers
Marianne 073-843 1248 info@vinga-sdc.org
D P
 
Stockholm Hasselbacken,
Knutsdans
Fre 10 Jan
13:00-17:00
B, M, P, A1, A2
Jack Borgström
Squaredansklubben Seniorerna
Anders Ekdahl 0706896966 anders.ekdahl@telia.com
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Thomasdansen
Lör 11 Jan
13:00-16:00
C3A
 
17:00-20:00
C2
Sön 12 Jan
10:00-16:00
C3B
Thomas Bernhed
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 0704-228 227 arne.gusta@gmail.com
D P
 
Fagersta , Folkets Hus B-salen
Tjugodagsdansen
Lör 11 Jan
15:00-20:00
B, M, P, A1
Tomas Hedberg
Mountain Team Square Dancers
Gunnar Falk 0223-16407 gt.falk@telia.com
D P
 
Brittatorp norr om Växjö, Viljan
Knutadansen
Lör 11 Jan
13:00-14:30
A1, A2
 
15:00-19:00
B*, M, P
Stefan Carlsson
Flyer  Emigrant Square Dancers
Arne Moberg 0723132018 arnesmoberg@hotmail.com
D P
 
Märsta, Forum, Stockholmsv 25
Västkust-dans i Öster
Lör 18 Jan
13:00-16:00
M, P, A2
 
17:00-20:00
P, A1
Martin Jansson, Jörgen Höjer
Flyer  Crazy Flutters
Gunilla Jägdahl 070-378 28 52 info@crazyflutters.com
Pass 1: M M P / A2, Pass 2: P P A1
D P
 
Borås, Klubblokalen Björkhemsgatan 31
A1 träning
Lör 18 Jan
11:00-16:00
A1
Lasse Eriksson
Flyer  Borås HG Squaredancers
Nettan Lannemar 0705 950633 ladynettan@live.se
D P
 
Molkom, Åsbacka Servicehus Stationsgatan 2
Nivådans C1
Lör 18 Jan
11:00-16:00
C1
Hans Lindgren
Präriefolket Square Dancers
Hans 070-6990348 sjotorp.biha@hotmail.com
D P
 
Motala, Gillet, Varamovägen 70
Midvinterdansen
Lör 18 Jan
13:00-15:30
P, A1, A2
 
16:00-19:00
B*, M, P
Vainor Törnqvist Persson
Flyer  Varamon Square Dancers
Mats Wirebro 0763983986 margaretawirebro@hotmail.com
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2020
Tor 23 Jan
18:30-21:00
B, M, P, A1
Marthin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström, Johanna Jansson 0707715586, 0709778337 483goj@gmail.com
Inträde 50 kr. med fika
D P
 
Bålsta, Västerängsskolan
Stora Bålstadansen
Lör 25 Jan
13:00-14:00
C1
 
13:00-19:00
B*, M, P, A1, A2
Jack Borgström, Stefan Sidholm
Flyer  Bålsta Square Dancers
Linda Lundmark 073-6451913 sekr@balstasqd.se
Varmrättsbeställning senast 22/1
D P
 
Arboga, IOGT-lokalen,Storgatan 10
Intensivkurs A2, del 2
Sön 26 Jan
10:30-17:00
A2
Sten Axtelius
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Kristina Karlsson 070-2015564 bokning@riverbends.se
fika från 10.00, rotationsprogram
D P
 
Mariestad, Snapen
Gemensamm klubbdans
Sön 26 Jan
15:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 0506-15059 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Floda, Floda Allé 4
Månadsdans
Tis 28 Jan
18:30-21:00
A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2020
Tor 30 Jan
18:30-21:00
B, M, P
Mari-Ann Kjellberg
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström, Johanna Jansson 0707715586, 0709778337 483goj@gmail.com
D P
 
Alingsås, IOGT-NTO, Oscarsgatan 5
Vinterdansen
Fre 31 Jan
19:00-22:00
B*, M, P
Svante Jordeskog
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380231 gunilla.hammarlund@icloud.com
D P
 
Örebro, klubblokalen,Radiatorv. 7 (vid tefatet)
Nivådans A2 Tomas Hedberg Föranmälan!
Lör 01 Feb
10:00-16:30
A2
Tomas Hedberg
Flyer  Örebro Squaredancers
e-post: orebroniva@gmail.com orebroniva@gmail.com
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Februaridans
Lör 01 Feb
13:00-16:00
P, A1, A2
Stefan Sidholm
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 berit.s.nilsson@comhem.se
D P
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Nybörjardans
Lör 01 Feb
13:00-16:00
B*, B
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
Entré 80 kr
D P
 
Mölnbacka, Mölnbacka Bygdegård
Starlight Dance
Lör 01 Feb
13:00-19:00
B*, M, P, A1, A2, C1
Krister Pettersson, Klubbcallers
Flyer  Präriefolket Square Dancers
Hans 070-699 03 48 sjotorp.biha@hotmail.com
Dans i två lokaler
D P
 
Östhammar, Börstils församlingshem
Februaridans
Lör 01 Feb
13:00-17:00
P, A1, A2
Andreas Olsson
Flyer  Roden Square Dancers
Yvonne Berggren 0707343172 e-post@rodensqd.se
Börstil 120, 74292 Östhammar
D P
 
Skövde, Grevagården ridsportcenter
Workshop A1, SkaraborgsAlliansen
Tis 04 Feb
18:30-21:30
A1
Vainor Törnqvist Persson
Flyer  Skövde Squaredancers
Lena Blixt 070-2621850 lenablixt51@icloud.com
Anmälan senast 27/1 2020. Medtag matsäck
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2020
Tor 06 Feb
18:30-21:00
B, M, P, A1
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström, Johanna Jansson 0707715586, 0709778337 483goj@gmail.com
Månadsdans med fika. Inträde 50kr.
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Februarifestivalen
Fre 07 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 08 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 09 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 10 Feb
09:30-16:00
C3B
Anne Uebelacker
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
D P
 
Borås, Klubblokalen Björkhemsgatan 31
Klubbdans
Lör 08 Feb
14:00-19:00
B*, M, P, A1
Fredrik Einarsson
Flyer  Borås HG Squaredancers
Nettan Lannemar 0705 950633 ladynettan@live.se
D P
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Pepparrotsdansen
Lör 08 Feb
13:00-16:00
A1, A2
 
16:00-20:00
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
D P
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
A2 dansträning
Sön 09 Feb
13:00-17:00
A2
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Täby, Kvarntorpsgården, Kvarntorpsgården, Näsby allé 72
Februaridansen
Mån 10 Feb
13:00-16:00
P, A1
Svante Jordeskog
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 072 510 70 77 info@nasbysquare.se
D P
 
Stockholm, Park Folkets Hus, Älvsjö
Februaridansen
Mån 10 Feb
18:30-21:30
P, A1
Anne Uebelacker
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 38 35 lars-erik.svensson@telia.com
I samarbete med Satellite
D P
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Inbjudningsdans
Ons 12 Feb
18:15-21:45
M, P, A1
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2020
Tor 13 Feb
18:30-21:00
M, P, A1
Jörgen Höjer
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström, Johanna Jansson 0707715586, 0709778337 483goj@gmail.com
Inträde 50 kr.
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
C1-fredag
Fre 14 Feb
18:30-21:30
C1
Thomas Bernhed
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 38 35 lars-erik.svensson@telia.com
D P
 
Linköping, Landerydsgården
Kanaldansen
Lör 15 Feb
14:00-19:00
P, A1, A2
Leif "Snuffe" Eriksson
Blue Ribbon Squares
Christer Klangeryd +46 731 58 96 06 christer.klangeryd@gmail.com
Kafeteria och matbeställning finns.
D P
 
Västerås, Barkarö Bygdegård
Alla Hjärtans dans
Lör 15 Feb
13:00-15:30
A1, A2
 
16:00-19:30
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 karlssons@posthem.se
N D P
 
Alafors, Medborgarhuset
AllaHjärtansDansen
Lör 15 Feb
15:00-20:00
B*, M, P, A1
Hanna Tenenbaum, Gunilla Hammarlund, Mari-Ann Kjellberg, Tove Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
D P
 
Mälardalsområdet,
Bandledarkurs
Lör 15 Feb
-
Sön 16 Feb
-
Thomas Bernhed, Sten Götharson
SAASDC
Fia Norén 070-209 02 55 fia@squaredans.se
D P
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Valentindansen
Sön 16 Feb
13:00-17:00
M, P, A1
Robert Milestad
Ocean Waves Square Dance Club
Marie Fernulv 070 844 44 07 marie.fernulv@comhem.se
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2020
Tor 20 Feb
18:30-21:00
B, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström, Johanna Jansson 0707715586, 0709778337 483goj@gmail.com
Inträde 50 kr.
D P
 
Mölndal, Hemvärnsgården
Konceptdans
Lör 22 Feb
13:00-18:30
C1
Sön 23 Feb
10:00-15:00
C2
Thomas Bernhed, Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Västerås, Barkarö Bygdegård
C1 dansträning
Lör 22 Feb
11:00-17:00
C1
Lasse Jägdahl
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 0703804001 info@vsdc.se
ta med egen mat +föranmäl program
N D P
 
Stockholm, Allaktivitetshuset Sundbyberg
Vinterdans
Lör 22 Feb
13:00-16:00
P, A1
Michael "Sotarn" Lindberg
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucy.kallebring@comhem.se
Entré 80 kr
D P
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 23 Feb
12:45-15:45
M, P, A1
Micke Gerkman
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
D P
 
Karlsborg, Meddelas senare
Gemensam klubbdans
Sön 23 Feb
15:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Vainor Törnqvist Persson
Flyer  Tivedens Square Dancers
Lena Blixt 070-2621850 lenablixt51@icloud.com
Medtag fika
D P
 
Floda, Floda Allé 4
Månadsdans
Tis 25 Feb
18:30-21:00
A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2020
Tor 27 Feb
18:30-21:00
P, A1, A2
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström, Johanna Jansson 0707715586, 0709778337 483goj@gmail.com
Inträde 50 kr.
D P
 
, Medelas senare
Vårdans
Lör 29 Feb
13:00-18:00
B*, P, A1
Hanna Tenenbaum
Gripen Square Dancers
Natalie Strandh 0703923474 naggan06@hotmail.com
B40
D P
 
Borås, Klubblokalen Björkhemsgatan 31
Plus Utlärning o träning
Lör 29 Feb
11:00-16:00
P
Lasse Eriksson
Flyer  Borås HG Squaredancers
Nettan Lannemar 0705 950633 ladynettan@live.se
D P
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Skottdagsdans
Lör 29 Feb
13:00-16:00
A2
 
17:00-20:00
P, A1
Micke Gerkman
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-315 12 10 lena.hammarberg@outlook.com
Pass 2: P-P-A1
D P
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 01 Mar
12:45-15:45
M, P, A1
Roland Danielsson
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Vårdanser 2020
Tor 05 Mar
18:30-21:00
B, M, P, A1
Svante Jordeskog
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström, Johanna Jansson 0707715586, 0709778337 483goj@gmail.com
Månadsdans med fika. Inträde 50kr.
D P