Starta från:
Danser:
Program:
Caller:
Visa kurser
Visa GPS koordinater
 
N = Ändrad den senaste veckan D = Dans P = Prenumerera
Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Borås, Björkhemsgatan 31
Nivådag Mainstream
Lör 21 Sep
11:00-16:00
M
Lasse Eriksson
Flyer  Borås HG Squaredancers
Lasse Eriksson 072 244 13 79 lezon10@hotmail.se
D P
 
Barkarö Bygdegård Västerås,
Workshop C1
Lör 21 Sep
10:30-17:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 info@vsdc.se
ta med egen mat. fika 10:30-11:00
D P
 
Mölnlycke, Lilla Hulebäcksgymnasiet
Workshop
Lör 21 Sep
11:00-16:30
C1
Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
N D P
 
Nykirke bygdehus, Kopstadveien 25 A, 3180 Horten
Høstdans
Lör 21 Sep
13:00-20:00
M, P, A1, A2
Henrik Nilsson Siling
Flyer  Horten og Omegn Squaredancers
Cathrine Hallberg +47 926 42 675 eincat.hallberg@sf-nett.no
D P
 
Nykirke bygdehus, Kopstadveien 25 A, 3180 Horten
Workshop
Sön 22 Sep
11:00-14:00
P, A1, A2
Henrik Nilsson Siling
Flyer  Horten og Omegn Squaredancers
Cathrine Hallberg +47 926 42 675 eincat.hallberg@sf-nett.no
D P
 
Surte, Glasbruksmusèet
Söndagsdans med prova på
Sön 22 Sep
16:00-20:30
B*, B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Mariestad, Snapen
A2-dans med workshop
Tis 24 Sep
18:30-21:15
A2
Mathias Alfredsson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 0506-150 59 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Inbjudningsdans, golvets nivå
Ons 25 Sep
18:15-21:45
M, P, A1
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Göteborg, Vingas lokal, Kyrkbytorget, Hisingen
Klubbdans med Gugge
Tor 26 Sep
19:00-21:30
B, M, P, A1
Gugge Törnquist
Flyer  Vinga Yellow Rockers
073-843 1248 info@vinga-sdc.org
D P
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 26 Sep
18:30-21:00
B, M, P, A1
Johnny Nordström
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707-715586 483goj@gmail.com
Dansträning med nivå för kursdeltagare
D P
 
Örebro, Scenit Kulturhuset/Folkets hus, Järnvägsgatan 8
25th Örebro Country Jamboree
Fre 27 Sep
20:00-23:00
B, P
Lör 28 Sep
11:00-19:30
B, P, A1, A2, C1
Sön 29 Sep
10:00-14:00
B, P, A1, A2
Ingvar Pettersson, Jack Borgström, Stefan Sidholm, Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg 0706-12 36 15 caller@caloham.se
D P
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Sensommardans
Fre 27 Sep
13:00-16:00
B, M, P
Svante Jordeskog
Flyer  Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 070- 4750171
D P
 
Stockholm, Träffpunkten Allén, Landsv. 60, Sundbyberg
Septemberdansen
Lör 28 Sep
13:00-16:00
M, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Gunnel Gahmberg 0707-190855 gugge.gahmberg@gmail.com
Entré 80:- Ta med egen fika
D P
 
Norrtälje, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Vrid och vänd på Plus
Lör 28 Sep
12:00-17:00
P
Micke Gerkman
Flyer  Eightmakers
Kristina 070-591 48 21 12792@telia.com
En timmes lunchpaus
D P
 
Malmö, Studiefrämjandet, Ystadsgatan 53
Klubbdans
Sön 29 Sep
14:00-17:00
B*, M, P, A1
Christer Bern
Energy Squares
Lars Olofsson 070-345 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
N D P
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 29 Sep
12:45-15:45
M, P, A1
Micke Gerkman
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
D P
 
Surte, Glasbruksmusèet
Söndagsdans
Sön 29 Sep
17:30-20:30
B, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Uppsala, Bergsbrunna bygdegård,
A1 dansträning
Sön 29 Sep
13:00-17:00
A1
Sven Andreason
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist +46705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Mellerud, Postgatan 25, Mellerud
Träningsdans
Sön 29 Sep
12:00-16:00
P, A1, A2
Mikael Freeman
Flyer  Rocky Mountains Squaredancers
Monica Johansson 0706820670 info@squareup.se
D P
 
Täby, Kvarntorpsgården, Kvarntorpsgården, Näsby allé 72
Plus DBD
Ons 02 Okt
12:00-15:00
P
Leif "Snuffe" Eriksson
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 072 510 70 77 info@nasbysquare.se
D P
 
Göteborg, Vingas lokal, Kyrkbytorget, Hisingen
Tema: Squaregames
Tor 03 Okt
19:00-21:30
B, M, P
Gugge Törnquist, Sten Götharson
Flyer  Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 073-843 1248 info@vinga-sdc.org
Square Games
D P
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 03 Okt
18:30-21:00
M, P, A1
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Månadsdans
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 04 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 05 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 06 Okt
10:30-13:30
C2
 
14:30-17:30
C3B
Mån 07 Okt
09:30-16:00
C3B
Barry Clasper
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
N D P
 
Mölnlycke, Ekdalaskolan,Skolvägen 1
Välgörenhetsdansen
Lör 05 Okt
13:00-18:00
M, P, A1
Svante Jordeskog, Thomas Bernhed
Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson +46733321843 ulla@westernsd.se
D P
 
, Hjärupslundskolan, ämnesvägen 2 Hjärup
Lör 05 Okt
13:00-18:00
B, P, A1
Stefan Carlsson
Gripen Square Dancers
Natalie Strand 070-3923474
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
Lör 05 Okt
13:00-16:00
B, M
Roland Danielsson
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 berit.s.nilsson@comhem.se
D P
 
Flen, Amazon Parkgatan 3
Elvis
Lör 05 Okt
13:00-19:00
B*, M, P
Fredrik Rosén, Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 28 22 bengtnilsson50@hotmail.com
D P
 
By-Skymnäs, Folkets Hus
Vargdansen
Lör 05 Okt
13:00-19:00
 
13:00-15:00
A1, A2
 
15:15-19:00
B, M, P
Krister Pettersson
Flyer  Wolf Dancers
Per-Erik Åslund 070 355 28 79 pererikaslund@gmail.com
D P
 
Mönsterås, PRO-gården Parkgatan 11 Mönsterås
Mås-dansen
Lör 05 Okt
15:00-16:00
A1
 
16:00-20:00
B, M, P
Christer Bern
Flyer  Stranda Squaredancers
Erling Yttermalm 070-522 74 30 erling@yttermalm.se
D P
 
Nacka, Stockholm, Järlahuset
Järladansen
Sön 06 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Calle Bruner
Flyer  Saltsjö Square Dancers
Calle Bruner 0707522558
Live music
D P
 
Surte, Glasbruksmusèet
Söndagsdans
Sön 06 Okt
17:30-20:30
B, M, P, A1
Gugge Törnquist
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Mellerud, Postgatan 25, Mellerud
25 års Jubileumsdans
Sön 06 Okt
13:00-19:00
P, A1, A2
Svante Jordeskog
Flyer  Rocky Mountains Squaredancers
Monica Johansson 0706820670 info@squareup.se
D P
 
Stockholm, Park Folkets Hus, Älvsjö
Oktoberdansen
Mån 07 Okt
18:30-21:30
P, A1
Barry Clasper
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 38 35 lars-erik.svensson@telia.com
I samarbete med Satellite
D P
 
Mariestad, Snapen
A2-dans med workshop
Tis 08 Okt
18:30-21:15
A2
Vainor Törnqvist Persson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 0506-150 59 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 10 Okt
18:30-21:00
P, A1, A2
Mats Björkman
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Nivådans
D P
 
Alingsås, IOGT-NTO, Oscarsgatan 5
Dance & Lights in Alingsås
Fre 11 Okt
18:30-21:30
M, P, A1
Mathias Alfredsson, Gunilla Hammarlund
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380231 gunilla.hammarlund@icloud.com
D P
 
Västerås, Tortuna Bygdegård
C1 dans Med Jerry
Fre 11 Okt
18:30-21:30
C1
Jerry Jestin
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 0703804001 karlssons@posthem.se
D P
 
Östhammar, Hökhuvuds bygdegård, Uppskedika 328, 74292 Östhammar
Bruksdansen
Lör 12 Okt
12:00-14:00
A1, A2
 
14:15-18:00
B, M, P
Jack Borgström
Flyer  Roden Square Dancers
Yvonne Berggren 0707343172 e-post@rodensqd.se
D P
 
Sundsvall, Kvarterslokalen, Granloholm, Sundsvall
Bernhedsdansen 19
Lör 12 Okt
12:00-18:00
C1
Sön 13 Okt
10:00-15:30
A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Sundsvalls New Wave
Christina Holopainen +46702460592 holopainenchristin@gmail.com
D P
 
Trollhättan, Väne-Åsaka Bygdegård
Höstdans
Lör 12 Okt
12:00-20:00
P, A1, A2, C1
Krister Pettersson, Mikael Freeman
Troll8an Squaredancers
Eva-Cari Österman 0707473267 eva-cari@troll8an.se
D P
 
Västerås, Tortuna Bygdegård
Oktoberdansen
Lör 12 Okt
13:00-20:00
A1, A2
Jerry Jestin
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 karlssons@posthem.se
föranmälan pga. mat OBS! NY lokal
D P
 
Stockholm, Alviks kulturhus
Fyrklöverdansen
Lör 12 Okt
12:00-16:00
B, M, P, A1
Sven Andreason, Roland Danielsson, Robert Milestad
Flyer  Fyrklövern
Gunnel Gahmberg 0707190855 gugge.gahmberg@gmail.com
Entré 100:-
D P
 
Västerås, Tortuna Bygdegård
Oktoberdansen
Sön 13 Okt
11:00-16:00
M, P
Jerry Jestin
Flyer  Västerås Square Dance Club
Inger Karlsson 070-380 40 01 karlssons@posthem.se
OBS! Ny lokal
D P
 
Surte, Glasbruksmusèet
Söndagsdans
Sön 13 Okt
17:30-20:30
B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701
N D P
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9
Plus workshop
Tis 15 Okt
18:00-21:00
P
Sven Andreason
Flyer  Ocean Waves Square Dance Club
Marie Fernulv 070 44 44 07 marie.fernulv@comhem.se
D P
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 17 Okt
18:30-21:00
M, P, A1
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5, Hisingen
Plus & Advanced med Gugge
Tor 17 Okt
19:00-21:30
P, A1, A2
Gugge Törnquist
Flyer  Vinga Yellow Rockers
073-843 1248 info@vinga-sdc.org
D P
 
Hörby-Höör, Bykupan i Osbyholm
Klubbdans
Lör 19 Okt
14:00-17:00
B, M, P, A1
Stefan Carlsson
Flyer  Ring Lake Square Dancers
Alf & Karin Olsson 073-434 98 12 karinalfols@gmail.com
D P
 
Tyresö , Kvarnhjulet Pluggvägen 6
Tyresö Festivalen
Lör 19 Okt
-
M, P, A1, A2
Meddelas senare
Tyresö Square Dancers
Olle Nilsson 0736702673 ollebritt@hotm ail.com
INSTÄLLD!
D P
 
Jungs Bygdegård,
Lör 19 Okt
13:00-14:45
C1
 
15:00-21:00
P, A1, A2
Jerry Jestin
Läckö Square Dancers
Ingemar Fridén 0705169333 ingemar_friden@telia.com
D P
 
Flen, Storgatan 4
Nu blir det country
Lör 19 Okt
15:00-19:00
B*, M, P
Tomas Hedberg
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 28 22 bengtnilsson50@hotmail.com
D P
 
Mellerud, Postgatan 25, Mellerud
Träningsdans
Sön 20 Okt
12:00-16:00
P, A1, A2
Mikael Freeman
Flyer  Rocky Mountains Squaredancers
Monica Johansson 0706820670 info@squareup.se
D P
 
Surte, Glasbruksmusèet
Söndagsdans
Sön 20 Okt
17:30-20:30
B, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
m/s Rosella: Kapelllskär-Mariehamn-Kapellskär,
Rosellakryssning
Sön 20 Okt
14:00-20:00
B, M, P
Micke Gerkman
Flyer  Eightmakers
Runo Strind 0176-165 64 runo.strind@telia.com
Anmälan senast 13/9
D P
 
Uppsala, Bergsbrunna bygdegård,
A2 dansträning
Sön 20 Okt
13:00-17:00
A2
Robert Milestad
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist +46705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Bålsta, Rungårdens Gymnastiksal (OBS ändrad lokal)
C1 workshop
Sön 20 Okt
13:00-18:00
C1
Jerry Jestin
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars wahlund 072-7482140 lars.wahlund@hotmail.com
Föranmälan krävs, se flyer
D P
 
Mariestad, Snapen
A2-dans med workshop
Tis 22 Okt
18:30-21:15
A2
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 0506-150 59 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Uppsala, Bergsbrunna villaväg 24
Inbjudningsdans, golvets nivå
Ons 23 Okt
18:15-21:45
M, P, A1
Björn Jerneborg
Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5, Hisingen
Klubbdans med Sten
Tor 24 Okt
19:00-21:30
B, M, P, A1
Sten Götharson
Flyer  Vinga Yellow Rockers
073-843 1248 info@vinga-sdc.org
D P
 
Stenungsund, Spekeröds Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 24 Okt
18:30-21:00
B, M, P, A1
Svante Jordeskog
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
D P
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Oktoberdans
Fre 25 Okt
13:00-16:00
B*, M
Rojne Eriksson
Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 070-4750171
D P
 
Arboga, IOGT-lokalen,Storgatan 10
Plus Workshop
Lör 26 Okt
10:30-17:00
P
Sten Axtelius
Riverbend's Square Dancers
070-2015564 bokning@riverbends.se
fika från 10.00, rotationsprogram.
D P
 
Kungsbacka, Lerbäcks Samlingslokal, Sätilavägen 772 439 72 FJÄRÅS
20-års jubileumsdans
Lör 26 Okt
14:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Meddelas senare, Jörgen Höjer, Tove Höjer, Gästcaller
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Claes-Göran Blixman kba.squaredansers@gmail.com
D P
 
Jönköping,
HÖST-DANSEN
Lör 26 Okt
12:00-17:00
B*, M, P, A1
Leif "Snuffe" Eriksson
Match Town Square Dancers
Katrin Peterson 070-608 47 74 katrin@mtsd.se
D P
 
Ängelholm, Godtemplargården
Höstdans
Lör 26 Okt
13:00-17:00
B, M, P
Börje Kuylenstierna
Ocarina Square Dance Club
Axel Schneider 0707325725 1955axel@gmail.com
D P
 
Malmö, Studiefrämjandet, Ystadsgatan 53
Fellowship
Sön 27 Okt
14:00-17:00
B*, M, P, A1
Meddelas senare
Energy Squares
Lars Olofsson 070-345 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
D P
 
Surte, Glasbruksmusèet
Söndagsdans
Sön 27 Okt
17:30-20:30
B, M, P
Tove Höjer, Mari-Ann Kjellberg
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 27 Okt
12:45-15:45
M, P, A1
Svante Jordeskog
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
D P
 
Uppsala, Bergsbrunna bygdegård,
A2 dansträning
Sön 27 Okt
13:00-17:00
A2
Tomas Hedberg
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 070-578 52 59 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Sollentuna centrum, Aniaraplatsen 2
styrelseutbildning
Sön 27 Okt
10:00-16:00
Meddelas senare
Solllentuna Squaredancers
Mia Mutembei mia@squaredans.se
N D P
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1 Workshop
Sön 27 Okt
11:00-16:00
C1
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Lilian Grahm 070-240 09 03 lilian@conamore.se
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5, Hisingen
Klubbdans med Gugge
Tor 31 Okt
19:00-21:30
B, M, P, A1
Gugge Törnquist
Flyer  Vinga Yellow Rockers
073-843 1248 info@vinga-sdc.org
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 31 Okt
18:30-21:00
B, M, P, A1
Johnny Nordström
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 483goj@gmail.com
Månadsdans. Inträde 50 kr.
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården, Gamla Södertäljevägen 5
Ericssonfestivalen 2019
Fre 01 Nov
19:00-22:00
M, P
Lör 02 Nov
10:30-17:30
A1, A2, C1
Tomas Hedberg, Jesper Wilhelmsson
Flyer  Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 3835 lars-erik.svensson@telia.com
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5, Hisingen
Halloweendansen
Fre 01 Nov
18:00-22:00
A1, A2
Lars-Inge Carlsson
Lör 02 Nov
12:00-19:00
B*, B, M, P
Lars-Inge Carlsson, Lokala callers
Flyer  Vinga Yellow Rockers
073-843 1248 info@vinga-sdc.org
D P
 
Vetlanda, IOGT-NTO Kullgatan 8
Jubileumsdans
Lör 02 Nov
12:00-14:30
A1, A2
 
15:00-20:00
B, M, P
Jerry Jestin
Highland Grand Dancers
Stefan Svensson 0730-372637 bajensquare@hotmail.com
D P
 
Helsingborg, Dalhemsvägen 123, Helsingborg
Månadsdans
Sön 03 Nov
14:00-17:30
P, A1, A2
Thomas Samuelsson
Helsingborg Squaredancers
Lena kjellgren 0706330737 lenakjellgren@live.se
D P
 
Täby, Kvarntorpsgården, Kvarntorpsgården, Näsby allé 72
Plus Advanced / Square Games
Mån 04 Nov
12:00-15:00
P, A1
Sven Andreason
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 072 510 70 77 info@nasbysquare.se
D P
 
Mariestad, Snapen
A2-dans med workshop
Tis 05 Nov
18:30-21:15
A2
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 0506-150 59 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Göteborg, Kyrkbytgt 5/Vingas lokaler
Tema: Not Too Basic
Tor 07 Nov
19:30-21:30
B, M, P
Gugge Törnquist, Sten Götharson
Flyer  Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 073-843 1248 info@vinga-sdc.org
Not too Basic, tuff dans
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 07 Nov
18:30-21:00
M, P, A1, A2
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
D P
 
Trollhättan, Åsaka Bygdegård
C-nivå träning
Lör 09 Nov
11:00-17:00
C1, C2
Thomas Bernhed
Troll8an Squaredancers
Monica Johansson 070-6820670
D P
 
Örebro, klubblokalen,Radiatorv. 7 (vid tefatet)
Nivådans P Jerry Jestin Föranmälan!
Lör 09 Nov
10:00-16:30
P
Jerry Jestin
Flyer  Örebro Squaredancers
e-post: orebroniva@gmail.com orebroniva@gmail.com
D P
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Halloween
Lör 09 Nov
17:00-21:00
B*, M, P
Andreas Olsson
Flyer  Eightmakers
Kristina 070-5914821 12792@telia.com
D P
 
, Grimetons Bygdegård utanför Varberg
25 ÅRS-JUBILEUM ALLA SQUAREDANSARE VÄLKOMNA!
Lör 09 Nov
14:00-20:00
B, M, P
Henrik Nilsson Siling, Mathias Alfredsson
Flyer  Buffalo squares
Emma Nilsö 0766299957 emma@buffalosquares.se
D P
 
Borås, Björkhemsgatan 31
Nivådag A1
Lör 09 Nov
11:00-16:00
A1
Lasse Eriksson
Flyer  Borås HG Squaredancers
Lasse Eriksson 072 244 13 79 lezon10@hotmail.se
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Jesperdansen
Lör 09 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 10 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-4228227 arne.gusta@gmail.com
N D P
 
Arboga, IOGT-lokalen, Storgatan 10
Intensivkurs A2, del 1
Lör 09 Nov
10:30-17:00
A2
Sten Axtelius
Riverbend's Square Dancers
Kristina Karlsson 070-2015564 bokning@riverbends.se
fika från 10.00, rotationsprogram.
D P
 
Surte, Glasbruksmusèet
Söndagsdans
Sön 10 Nov
17:30-20:30
B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson 070 78 75 701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Örebro, klubblokalen,Radiatorv. 7 (vid tefatet)
Nivådans A2 Jerry Jestin Föranmälan!
Sön 10 Nov
10:00-16:30
A2
Jerry Jestin
Flyer  Örebro Squaredancers
e-post: orebroniva@gmail.com orebroniva@gmail.com
D P
 
Mellerud, Postgatan 25, Mellerud
Träningsdans
Sön 10 Nov
12:00-16:00
P, A1, A2
Mikael Freeman
Flyer  Rocky Mountains Squaredancers
Monica Johansson 0706820670 info@squareup.se
D P
 
Täby Centrum, Bibliotekets hörsal
Träningsdans
Sön 10 Nov
12:45-15:45
M, P, A1
Sven Andreason
Panther Squares
Anna Odencrants 08-6678992
D P
 
Skövde, Grevagården ridsportcenter
Workshop Plus, SkaraborgsAlliansen
Tis 12 Nov
18:30-21:30
P
Meddelas senare
Flyer  Skövde Squaredancers
Lena Blixt 070-2621850 lenablixt51@icloud.com
Anmälan senast 3/11 2019. Medtag matsäck
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2019
Tor 14 Nov
18:30-21:00
P, A1, A2
Gunilla Hammarlund
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Nivådans
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5, Hisingen
Månadsdans
Tor 14 Nov
19:00-22:00
B, M, P, A1, A2
Vainor Törnqvist Persson
Flyer  Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm 073-843 1248 info@vinga-sdc.org
D P
 
Nykirke bygdehus, Kopstadveien 25 A, 3180 Horten
Førjulsdans
Lör 16 Nov
14:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Marthin Jansson
Flyer  Horten og Omegn Squaredancers
Cathrine Hallberg +47 926 42 675 eincat.hallberg@sf-nett.no
D P
 
Sundsvall, Folkets Hus, Kvissleby
Novemberdansen 2019
Lör 16 Nov
11:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Sundsvalls New Wave
Christina Holopainen +46702460592 holopainenchristin@gmail.com
D P
 
Sigtuna, Stora Brännbo, Stora Brännbovägen 2, 193 33 Sigtuna
Squaredansseminariet
Lör 16 Nov
13:00-00:00
Sön 17 Nov
00:00-13:00
Jack Borgström
Flyer  SAASDC och SACT
Fia Norén 070-209 02 55 fia@squaredans.se
Se flyer
D P
 
Uppsala, Bergsbrunna bygdegård,
A2 dansträning
Sön 17 Nov
13:00-17:00
A2
Björn Jerneborg
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist +46705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Lidingö, Föreningsgården, Larsbergstorget 9, Lidingö
Novemberdansen
Sön 17 Nov
13:00-16:00
M, P
Micke Gerkman
Ocean Waves Square Dance Club
Marie Fernulv 070 844 44 07 marie.fernulv@comhem.se
D P