Starta från:
Danser:
Program:
Caller:
Visa kurser
Visa GPS koordinater
 
N = Ändrad den senaste veckan D = Dans P = Prenumerera
Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Huddinge, ABF-lokalen
Uppstartsdans
Tor 02 Dec
18:30-21:00
C1
Leif Håkansson
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-2673835 Lars-Erik.Svensson@telia.com
D P
 
Västerås, Kungsåra Bygdegård
C2 och C1 avrostning och dans
Lör 04 Dec
11:30-14:30
C2
 
15:00-18:00
C1
Lasse Jägdahl
Flyer  Västerås Square Dance Club
styrelsen@vsdc.se
D P
 
Täby Centrum, Senior Centrum Lyktgränd 2-4 OBS ny lokal
Träningsdans
Sön 05 Dec
13:00-16:00
M, P, A1
Svante Jordeskog
Panther Squares
Anna Odencrants 08-667 89 92
D P
 
, Hjäruplundsskolan Hjärup
jul avslutning
Mån 06 Dec
19:00-22:00
B, M, P
Sven-Olle Svensson, Peter Johansson
Gripen Square Dancers
Gustav Johansson 0705694821 info@gripensquaredancers.tk
D P
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Luciadansen
Lör 11 Dec
14:00-17:00
A1, A2
 
17:00-21:00
B*, M, P
Stefan Sidholm
Flyer  Pepparrötterna
Carina Runnebring 0706492458 carina.stefan@live.se
Servering med lättare förtäring finns
D P
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Decemberdans
Lör 11 Dec
13:00-16:00
B*, P
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
N D P
 
Västerås, Kungsåra Bygdegård
Annandagsdans
Sön 26 Dec
17:00-21:00
B, P
Tomas Hedberg
Flyer  Västerås Square Dance Club
styrelsen@vsdc.se
D P
 
Malmö, Hyllie Folkets Hus, Hyacintgatan 2
Mellandagsdans
Mån 27 Dec
17:30-21:00
B, P, A1
Leif Ekblad
Flyer  Energy Squares
Lars Olofsson 0703-45 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
D P
 
Örebro, Scandic Örebro Väst
Nyårsraketen
Ons 29 Dec
18:00-20:00
P, A2
Tor 30 Dec
10:00-21:00
P, A2
Fre 31 Dec
10:00-16:00
P, A2
Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Flyer  Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg 0706-12 36 15 tomas@nyarsraketen.se
OBS! Obligatorisk föranmälan!
D P

 

2022


 
Mölndal, Delbancogatan 10
Trettondansen
Fre 07 Jan
18:00-21:00
C3A
Lör 08 Jan
11:00-18:00
C1
Sön 09 Jan
10:00-15:00
C2
Jesper Wilhelmsson, Thomas Bernhed, Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Umeå, Musköten, Umedalen
Trettondagsdans
Lör 08 Jan
10:00-19:00
B, P
Henrik Nilsson Siling
Flyer  Umeå Square Dancers
Linnea 0730279123 linnea.jakobsson@hotmail.com
D P
 
Arboga, Parkhallen, Vinbäcksleden 11
Arbogadansen
Lör 08 Jan
14:00-20:00
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Torbjörn Lindström 070 316 43 55 arbogadansen@riverbends.se
D P
 
Huddinge , ABF Kommunalvägen 26
Kick Off
Tor 13 Jan
13:00-16:00
B, M, P
Michael "Sotarn" Lindberg
Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 070 4750171 bjorg.halvarsson@telia.com
kafeteria finns, eller ta med egen fika
D P
 
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Ljuset i vintermörkret
Lör 15 Jan
13:00-17:00
P, A1
Stefan Sidholm
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
D P
 
Rågsved, Stockholm, Rågsveds Folkets Hus, Rågsvedstorget 11 i Bandhagen
Thomasdansen
Lör 15 Jan
11:00-14:00
C3A
 
15:00-18:00
C2
Sön 16 Jan
10:00-16:00
C3B
Thomas Bernhed
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
C3B** kursnivå, Jespers kurs i Örebro
D P
 
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Västkustdans i Öster
Lör 22 Jan
13:00-16:00
A2
 
13:00-16:00
M, P
 
17:00-20:00
P, A1
Martin Jansson, Jörgen Höjer
Flyer  Crazy Flutters
Inger Dahl 070–9234797 info@crazyflutters.com
D P
 
Bålsta, Västerängsskolan
Stora Bålstadansen
Lör 29 Jan
13:00-19:00
B*, B, M, P, A1, A2, C1
Stefan Sidholm, Tomas Hedberg
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-748 21 40 lars.wahlund@hotmail.com
Varannan B30 kl 13-15, kostn 80kr
D P
 
Malmö, Studiefrämjandet, Ystadsgatan 53
Månadsdans
Sön 30 Jan
14:00-17:00
B, M, P, A1
Meddelas senare
Energy Squares
Lars Olofsson 0703-45 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
D P
 
Tumba, Stockholm, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 41 i Tumba
Februarifestivalen
Fre 04 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 05 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 06 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 07 Feb
09:30-16:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
C3B** kursnivå, Jespers kurs i Örebro
D P
 
Molkom, Fageråsens Bygdegård
Starlight Dance
Lör 05 Feb
13:00-15:00
A1, A2
 
15:00-19:00
B*, M, P, A1
Krister Pettersson
Flyer  Präriefolket Square Dancers
Tommy Klemner 070-993 36 34 tommy.klemner52@gmail.com
OBS! Föranmällan pg. maten
D P
 
Alafors, Medborgarhuset
Allahjärtansdansen
Lör 12 Feb
15:00-21:00
B*, M, P, A1
Henrik Nilsson Siling, Martin Jansson, Jörgen Höjer, Tove Höjer, Mari-Ann Kjellberg
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
D P
 
Västerås, Ny lokal. meddelas senare
Alla Hjärtansdans
Lör 12 Feb
13:00-16:00
A1, A2
 
16:30-19:30
B, M, P
Mathias Alfredsson
Västerås Square Dance Club
Berit Olsson 0709288697 sekr@vsdc.se
Flyer kommer
N D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
februariedans
Lör 19 Feb
13:00-16:00
P, A1, A2
Micke Gerkman
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
D P
 
Eckerö, Åland, Ekeborgsvägen
Februaridansen
Lör 19 Feb
13:00-17:30
B*, M, P
Sön 20 Feb
12:00-17:00
A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
D P
 
Mölndal, Delbancogatan 10
Konceptdansen
Lör 19 Feb
13:00-18:30
C1
Sön 20 Feb
10:00-15:00
C2
Thomas Bernhed, Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Filipstad, Folketshus Viktoriagatan 8
Gruvdansen
Lör 26 Feb
13:00-14:45
A1, A2
 
15:00-19:00
B, M, P
Tomas Hedberg
Squaredansklubben Skogsstjärnan
Ove Andersson 070-579 11 03 ove_60@hotmail.com
Anmälan om du vill ha mat.
D P
 
Malmö, Studiefrämjandet, Ystadsgatan 53
Månadsdans
Sön 27 Feb
14:00-17:00
B, M, P, A1
Meddelas senare
Flyer  Energy Squares
Lars Olofsson 0703-45 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
D P
 
, Hjäruplundskolan Hjärup
Vårdans
Lör 05 Mar
13:00-18:00
B*, P, A1
Hanna Tenenbaum
Gripen Square Dancers
Gustav Johansson 0705694821 info@gripensquaredancers.tk
B40
D P
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Marskatten
Lör 05 Mar
15:00-19:00
P, A1, A2
Christer Bern
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 070-638 61 92 bodil@conamore.se
D P
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
C1-dans
Sön 06 Mar
11:00-16:00
C1
Christer Bern
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
KG Lagerström 070-321 86 56 kg@conamore.se
D P
 
Mölnlycke, Djupedalsskolan
Westernfestivalen
Fre 11 Mar
18:30-21:30
P, A1, A2
Lör 12 Mar
12:00-20:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2
Sön 13 Mar
11:00-15:00
A1, A2, C1, C2
Tony Oxendine, Thomas Bernhed, Mathias Alfredsson, Gunilla Hammarlund
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733-32 18 43 ulla@westernsd.se
D P
 
Tumba, Stockholm, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 41 i Tumba
Årsmötesdansen
Lör 12 Mar
13:00-16:00
C1
 
17:30-20:30
C2
Sön 13 Mar
09:30-12:30
C3A
 
13:30-16:30
C3B
Jürgen Löder
Flyer  Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
D P
 
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Marsdans
Lör 12 Mar
13:00-15:30
P
 
16:30-19:00
A1, A2
Jack Borgström
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
D P
 
Meddelas senare,
SACT Convention
Lör 19 Mar
-
B, P
SACT-callers
SACT
Fia Norén 070-209 02 55 kassor@caller.nu
Preliminärt, mer info kommer
D P
 
Malmö, Studiefrämjandet, Ystadsgatan 53
Månadsdans
Sön 27 Mar
14:00-17:00
B, M, P, A1
Meddelas senare
Flyer  Energy Squares
Lars Olofsson 0703-45 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
D P
 
Mölnlycke,
Stefandansen
Ons 30 Mar
18:30-21:30
B, M, P, A1
Stefan Sidholm
Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733-32 18 43 ulla@westernsd.se
D P
 
Ängelholm, Godtemplargården
Vårdans
Lör 02 Apr
13:00-17:00
B, M, P
Meddelas senare
Ocarina Square Dance Club
Axel Schneider 0707325725 1955axel@gmail.com
D P
 
Kungälv, Nordiska Folkhögskolan
SNCC
Fre 08 Apr
19:00-21:00
C1, C2, C3A, C3B
Lör 09 Apr
09:30-21:00
C1, C2, C3A, C3B
Sön 10 Apr
09:30-16:00
C1, C2, C3A, C3B
Ben Rubright, Thomas Bernhed, Jesper Wilhelmsson
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
aprildans
Lör 09 Apr
13:00-16:00
M, P
Roland Danielsson
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
D P
 
Märsta, Forum, Stockholmv 25
Crazy Dance Weekend
Lör 23 Apr
13:00-16:00
P, A1
Joe S Kromer
 
13:00-16:00
C1
Lasse Jägdahl
 
17:00-20:00
A2
Sön 24 Apr
11:00-14:00
P
Joe S Kromer
Crazy Flutters
Inger Dahl +46709234797 info@crazyflutters.com
D P
 
Malmö, Studiefrämjandet, Ystadsgatan 53
Månadsdans
Sön 24 Apr
14:00-17:00
B, M, P, A1
Meddelas senare
Flyer  Energy Squares
Lars Olofsson 0703-45 20 37 lars.g.olofsson@gmail.com
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
majdans
Lör 07 Maj
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
D P
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Majdansen
Lör 14 Maj
13:00-18:00
P, A1, A2
Andreas Olsson
Eightmakers
Kristina Franze\'n 0705914821
N D P
 
Östhammar,
Rodendansen
Lör 21 Maj
12:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Roden Square Dancers
Barbro Herdin 0736714974 rodensqd@outlook.com
D P
 
Tumba, Stockholm, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 41 i Tumba
Majdansen
Lör 21 Maj
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 22 Maj
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
D P
 
Trångsund, Stortorpsparken, Tjäderstigen 16,
Picknickdans
Tis 24 Maj
13:00-16:00
B, M, P
Sven Andreason
Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 0704750171 bjorg.halvarsson@telia.com
Ta med picknickorg
D P
 
, medelas senare
vår avslutning
Mån 30 Maj
19:00-22:00
B, M, P
Peter Johansson, Sven-Olle Svensson
Gripen Square Dancers
Gustav Johansson 0705694821 info@gripensquaredancers.tk
D P
 
Flen, Hammarvallen
Trail-end dans
Fre 03 Jun
19:00-21:00
B, P
Meddelas senare
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson +46736522822 violen2022@gmail.com
D P
 
Flen, Hammarvallen
Convention 2022
Lör 04 Jun
10:00-21:30
B, M, P, A1, A2, C1, C2, C3A
Sön 05 Jun
11:00-22:00
B, M, P, A1, A2, C1, C2, C3A
Mån 06 Jun
10:00-16:00
M, P, A1, A2, C1, C2, C3A
Fredrik Rosén, Gunilla Hammarlund, Hanna Tenenbaum, Jan Wiklund, Johnny Preston, Mike Sikorsky, Micke Gerkman, Krister Pettersson, Ralf Reinhard, Thomas Bernhed, Tove Höjer, Vainor Törnqvist Persson, Robert Milestad
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson +46736522822 violen2022@gmail.com
Föranmälan
D P
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Roslagsdansen
Lör 02 Jul
15:00-19:00
B, M, P, A1, A2
Andreas Olsson, Micke Gerkman
Eightmakers
Kristina Franze\'n 0705914821
två våningar, fikapaus
N D P
 
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Julidans
Sön 03 Jul
14:00-16:30
C1
 
17:30-20:00
P, A1, A2
Johnny Preston
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
D P
 
Hästabackens dansbana, Sätilavägen 1000
Hästabackendansen
Lör 23 Jul
13:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Tove Höjer, Martin Jansson, Ronja Höjer, Jörgen Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 jorgen.hojer@hotmail.se
mer info kommer senare !!
D P
 
Mariehamn, Badhusparken
31:a Ålandsdansen
Lör 13 Aug
15:00-17:00
B, M, P
 
17:00-18:00
A1
 
18:00-21:00
B, M, P
Sön 14 Aug
11:00-13:00
B, M, P
 
13:00-14:00
A1
 
14:00-16:00
B, M, P
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Flyer  Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
D P
 
Ulricehamn, Skottegården Camping
C1 Dans
Sön 14 Aug
17:00-20:00
C1
Mån 15 Aug
09:30-20:00
C1
Tis 16 Aug
09:30-20:00
C1
Ons 17 Aug
09:30-20:00
C1
Tor 18 Aug
09:30-12:00
C1
Fre 19 Aug
09:30-20:00
C1
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 gertcarlson@gmail.com
D P
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C2 Dans
Sön 21 Aug
17:00-20:00
C2
Mån 22 Aug
09:30-20:00
C2
Tis 23 Aug
09:30-20:00
C2
Ons 24 Aug
09:30-20:00
C2
Tor 25 Aug
09:30-12:00
C2
Fre 26 Aug
09:30-20:00
C2
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 ger
D P
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C3A Dans
Sön 28 Aug
17:00-20:00
C3A
Mån 29 Aug
09:30-20:00
C3A
Tis 30 Aug
09:30-20:00
C3A
Ons 31 Aug
09:30-20:00
C3A
Tor 01 Sep
09:30-12:00
C3A
Fre 02 Sep
09:30-20:00
C3A
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 gertcarlson@gmail.com
D P
 
Floda , Flodalada
Lerum dansen
Fre 16 Sep
18:00-22:00
M, P, A1, A2
Thomas Bernhed
Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
D P
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Plusdansen, vrid och vänd på Plus
Lör 24 Sep
12:00-17:00
P
Micke Gerkman
Eightmakers
Kristina Franze\'n 0705914821
en timme lunchpaus
N D P
 
, medelas senare
Höstdans
Lör 01 Okt
13:00-18:00
B, P, A1
Stefan Carlsson
Gripen Square Dancers
Gustav Johansson 0705694821 info@gripensquaredancers.tk
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 07 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 08 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 09 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 10 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
D P
 
Kungälv, Nordiska Folkhögskolan
C3B Dans
Fre 04 Nov
18:00-21:00
C3B
Lör 05 Nov
09:30-21:00
C3B
Sön 06 Nov
09:30-13:00
C3B
Thomas Bernhed, Mats Björkman
Pingvinerna
Thomas Bernhed 0708203024 t.bernhed@telia.com
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Jesperdansen
Lör 12 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 13 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
D P
 
NORRTÄLJE, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Halloweendansen
Lör 12 Nov
17:00-21:00
B*, B, M, P
Andreas Olsson
Eightmakers
Kristina Franzén 0705914821
två våningar
N D P
 
Mölndal,
Novemberdansen
Fre 18 Nov
-
C3A
Lör 19 Nov
-
C1
Sön 20 Nov
-
C2
Meddelas senare
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P

 

2023


 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Februarifestivalen
Fre 03 Feb
19:00-22:00
A2
Lör 04 Feb
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 05 Feb
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 06 Feb
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
D P
 
Fruängen, Stockholm, Fruängsgården
Oktoberfestivalen
Fre 06 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 07 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 08 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 09 Okt
09:30-16:00
C3B
Meddelas senare
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
Måndag: Segersjö Folkets Hus, Tumba
D P