Starta från:
Danser:
Program:
Caller:
Visa kurser
Visa GPS koordinater
 
N = Ändrad den senaste veckan D = Dans P = Prenumerera
Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10,
Sommardansen
Ons 06 Jul
19:00-21:30
B, M, P
Martin Jansson
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733321843 ulla@westernsd.se
D P
 
Umeå, Gammlia Dansbana
Sommardans på Gammlia
Ons 06 Jul
18:30-21:00
B*, B, M, P, A1
Meddelas senare
Flyer  Umeå Square Dancers
Linnea Jakobsson 0730279123 info@umeasquaredancers.se
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10
Sommardans
Tor 07 Jul
19:00-21:30
C3A
Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 07 Jul
12:00-15:00
B, P
Roland Danielsson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Böda, Skäftekärr
Sommardans.
Lör 09 Jul
13:00-17:00
M, P
Svante Jordeskog
Windmill Square Dancers
Inger Toreld 070-9107560 inger.toreld@gmail.com
Osa. Lunch och Kaffe
D P
 
Katrineholm, Dansbana på Djulö camping
Sommardans
Lör 09 Jul
13:00-17:00
B, M, P, A1
Jan Wiklund
Flyer  Cathrineholm Square Dancers
Inger Wilson ingerwilson@live.se
OSA Tag med egen fikakorg
D P
 
Stenungsund, Råöns utedansbana
Sommardanser 2022
Sön 10 Jul
17:00-20:30
B, M, P, A1
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Inträde 60kr. Serveringen är öppen.
D P
 
Sollentuna, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Sommardans
Mån 11 Jul
18:00-22:00
P, A1, A2
Jason Dean, Robert Björk, Richard Björk, Jack Borgström, Stefan Sidholm
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
D P
 
Halmstad, Galgberget, Hallandsgården
Sommardans
Mån 11 Jul
18:00-21:00
B, M, P, A1
Sandra Leidehall
Salmon Town Dancers
Eva Nilsson 0738077207 evaosasha@gmail.com
Vid regn: Alla Hjärtans hus, Kyrkogatan
D P
 
Västerås, Djäkneberget
Djäknebergsdanser
Mån 11 Jul
18:30-21:00
B*, B, M, P
Sten Axtelius
Flyer  Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
D P
 
Karlskrona , Wämö-parken
Sommardans
Tis 12 Jul
19:00-21:00
Nivå meddelas senare
Christer Bern
Hamboringen Square Dancers
Karina Landgren 0730485741 karina.landgren@gmail.com
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10,
Sommardansen
Ons 13 Jul
19:00-21:30
A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733321843 ulla@westernsd.se
D P
 
Ängelholm, Fritidens koloniområde
Sommardans
Tor 14 Jul
18:30-21:00
B, M, P
Peter Johansson
Ocarina Square Dance Club
Axel Schneider 0707325725 1955axel@gmail.com
D P
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 14 Jul
12:00-15:00
B, M
Rolf Boettge
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Åkersberga, Ekbacken, utedansbana
Sommardans
Sön 17 Jul
15:00-19:00
B, P, A1
Micke Gerkman
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 073-652 28 22 bengtnilsson50@hotmail.com
D P
 
Hemmestorps Fure, Kastanjevägen 1
Sommardans
Sön 17 Jul
14:00-17:00
B, M, P
Börje Kuylenstierna
Following Neighbours Sqd
Mats Nilsson 0702299924 mailto.mats@mail.com
D P
 
Stenungsund, Råöns utedansbana
Sommardanser 2022
Sön 17 Jul
17:00-20:30
B, M, P, A1
Gugge Törnquist
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Inträde 60 kr. Serveringen är öppen
D P
 
Halmstad, Galgberget, Hallandsgården
Sommardans
Mån 18 Jul
18:00-21:00
B, M, P, A1
Leif "Snuffe" Eriksson
Salmon Town Dancers
Eva Nilsson 0738077207 evaosasha@gmail.com
Vid regn: Alla Hjärtans hus, Kyrkogatan
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10,
Sommardansen
Ons 20 Jul
19:00-21:30
B, M, P
Jens Götharson
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733321843 ulla@westernsd.se
D P
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 21 Jul
12:00-15:00
B, P
Sven Andreason
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Hästabackens dansbana, Sätilavägen 1000
Hästabackendansen
Lör 23 Jul
13:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Tove Höjer, Martin Jansson, Ronja Höjer, Jörgen Höjer
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 jorgen.hojer@hotmail.se
mer info kommer senare !!
D P
 
Stenungsund, Råöns utedansbana
Sommardanser 2022
Sön 24 Jul
17:00-20:30
P, A1, A2
Vainor Törnqvist Persson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Inträde 60 kr. OBS. Hög nivå dans.
D P
 
Halmstad, Galgberget, Hallandsgården
Sommardans
Mån 25 Jul
18:00-21:00
B, M, P, A1
Sven-Olle Svensson
Salmon Town Dancers
Eva Nilsson 0738077207 evaosasha@gmail.com
Vid regn: Alla Hjärtans hus, Kyrkogatan
D P
 
Västerås, Djäkneberget
Djäknebergsdanser
Mån 25 Jul
18:30-21:00
B*, B, M, P
Rojne Eriksson
Flyer  Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
D P
 
Karlskrona, Wämö-parken
Sommardans
Tis 26 Jul
19:00-21:00
Nivå meddelas senare
Christer Bern
Hamboringen Square Dancers
Karina Landgren 0730485741 karina.landgren@gmail.com
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10,
Sommardansen
Ons 27 Jul
19:00-21:30
A1, A2
Martin Jansson
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733321843 ulla@westernsd.se
D P
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 28 Jul
12:00-15:00
P, A1
Sven Andreason
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10
Sommardans
Tor 28 Jul
19:00-21:30
C1, C2
Thomas Bernhed
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Stenungsund, Råöns utedansbana
Sommardanser 2022
Sön 31 Jul
17:00-20:30
B, M, P, A1, A2
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Inträde 60 kr. Serveringen är öppen
D P
 
Halmstad, Galgberget, Hallandsgården
Sommardans
Mån 01 Aug
18:00-21:00
B, M, P, A1
Peter Johansson
Salmon Town Dancers
Eva Nilsson 0738077207 evaosasha@gmail.com
Vid regn: Alla Hjärtans hus, Kyrkogatan
D P
 
Nyköping,
Hamndans i Nyköping
Ons 03 Aug
18:00-21:00
P, A1
Krister Pettersson, Jörgen Runds
Vipsens Square Dancers
Cattis Söderström 070-7442878
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10,
Sommardansen
Ons 03 Aug
19:00-21:30
B, M, P
Kim Bergström
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733321843 ulla@westernsd.se
D P
 
Umeå, Gammlia Dansbana
Sommardans på Gammlia
Ons 03 Aug
18:30-21:00
B*, B, M, P
Meddelas senare
Flyer  Umeå Square Dancers
Linnea Jakobsson 0730279123 info@umeasquaredancers.se
D P
 
Stockholm, Park Folkets Hus, Götalandsvägen 181. Älvsjö
Onsdagsdans på Park
Ons 03 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Michael "Sotarn" Lindberg
SateLlite SD
Monica Taleryd 070-552 11 65 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
D P
 
Ängelholm, Fritidens koloniområde
Sommardans
Tor 04 Aug
18:30-21:00
B, M, P
Börje Kuylenstierna
Ocarina Square Dance Club
Axel Schneider 0707325725 1955axel@gmail.com
D P
 
Alafors, Furulundsparken
Sommmardans
Tor 04 Aug
19:00-21:30
B, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
D P
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 04 Aug
12:00-15:00
B, M
Micke Gerkman
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Västerås, Djäkneberget
Djäknebergsdanser
Mån 08 Aug
18:30-21:00
B*, B, M, P
Rojne Eriksson
Flyer  Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
D P
 
Halmstad, Galgberget, Hallandsgården
Sommardans
Mån 08 Aug
18:00-21:00
B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Salmon Town Dancers
Eva Nilsson 0738077207 evaosasha@gmail.com
Vid regn: Alla Hjärtans hus, Kyrkogatan
D P
 
Stockholm, Park Folkets Hus, Götalandsvägen 181. Älvsjö
Onsdagsdans på Park
Ons 10 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Jack Borgström
SateLlite SD
Monica Taleryd 0705521165 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
D P
 
Täby, Kvarntorpsgärden Näsby all+e 72
Onsdagsdans
Ons 10 Aug
13:00-16:00
B, M, P
Robert Milestad
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 0725107077 info@nasbysquare.se
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10,
Sommardansen
Ons 10 Aug
19:00-21:30
A1, A2
Gunilla Hammarlund
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733321843 ulla@westernsd.se
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10
Sommardans
Tor 11 Aug
19:00-21:30
C1, C2
Thomas Bernhed
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 11 Aug
12:00-15:00
B, P
Rojne Eriksson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Mariehamn, Badhusparken
31:a Ålandsdansen
Lör 13 Aug
15:00-17:00
B, M, P
 
17:00-18:00
A1
 
18:00-21:00
B, M, P
Sön 14 Aug
11:00-13:00
B, M, P
 
13:00-14:00
A1
 
14:00-16:00
B, M, P
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Flyer  Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
D P
 
Dädesjö, Knallabacken
Knallabackedansen
Lör 13 Aug
13:00-14:30
A1, A2
 
15:00-19:00
B, M, P
Tomas Fingalsson
Flyer  Emigrant Square Dancers
Roland Karlsson 0706331334 emigrantsqda@hotmail.com
D P
 
Katrineholm, Dansbana på Djulö camping
Sommardans
Lör 13 Aug
13:00-17:00
B, M, P, A1
Jan Wiklund
Flyer  Cathrineholm Square Dancers
Inger Wilson ingerwilson@live.se
OSA Tag med egen fikakorg
D P
 
Ulricehamn, Skottegården Camping
C1 Dans
Sön 14 Aug
17:00-20:00
C1
Mån 15 Aug
09:30-20:00
C1
Tis 16 Aug
09:30-20:00
C1
Ons 17 Aug
09:30-20:00
C1
Tor 18 Aug
09:30-12:00
C1
Fre 19 Aug
09:30-20:00
C1
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 gertcarlson@gmail.com
D P
 
Linköping, Åbylundsgatan 52
Sommardans
Sön 14 Aug
17:00-20:00
P, A1
Krister Pettersson
Blue Ribbon Squares
Carola Nilsö +46733225079 sq-troll@hotmail.com
Fika försäljning
D P
 
Vallentuna, Stockholm, Södra Rosendalsskolans matsal, Teknikv. 25
Sommardans
Tis 16 Aug
19:00-22:00
B, M, P
Robert Milestad
Flyer  Jarlabanke Square Dance Club
Gunilla Svendenius 070-654 94 21 info@jarlabanke.se
Entré: 120 kr inkl. kaffe & bulle
D P
 
Stockholm, Park Folkets Hus, Götalandsvägen 181. Älvsjö
Onsdagsdans på Park
Ons 17 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Sven Andreason
SateLlite SD
Monica Taleryd 0705521165 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
D P
 
Täby, Kvarntorpsgärden Näsby all+e 72
Onsdagsdans
Ons 17 Aug
13:00-16:00
B*, M, P
Roland Danielsson
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 0725107077 info@nasbysquare.se
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10,
Sommardansen
Ons 17 Aug
19:00-21:30
B, M, P
Thomas Bernhed
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733321843 ulla@westernsd.se
D P
 
Stockholm, Stora Skuggan
Sommardans
Tor 18 Aug
12:00-15:00
P, A1
Jack Borgström
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Bettna, Lena Föreningsborg
Födelsedagsdansen
Lör 20 Aug
14:00-18:00
B, M, P
Fredrik Rosén
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson +46736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
D P
 
Hemmestorps Fure, Kastanjevägen 1
Sommardans
Sön 21 Aug
14:00-17:00
B, M, P
Bertil "Baartil" Carlsson
Following Neighbours Sqd
Mats Nilsson 0702299924 mailto.mats@mail.com
D P
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C2 Dans
Sön 21 Aug
17:00-20:00
C2
Mån 22 Aug
09:30-20:00
C2
Tis 23 Aug
09:30-20:00
C2
Ons 24 Aug
09:30-20:00
C2
Tor 25 Aug
09:30-12:00
C2
Fre 26 Aug
09:30-20:00
C2
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 ger
D P
 
Västerås, Djäkneberget
Djäknebergsdanser
Mån 22 Aug
18:30-21:00
B*, B, M, P
Rojne Eriksson
Flyer  Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
D P
 
Vallentuna, Stockholm, Södra Rosendalsskolans matsal, Teknikv. 25
Sommardans
Tis 23 Aug
19:00-22:00
B, M, P
Jack Borgström
Flyer  Jarlabanke Square Dance Club
Gunilla Svendenius 070-654 94 21 info@jarlabanke.se
Entré: 120 kr inkl. kaffe & bulle
D P
 
Stockholm, Park Folkets Hus, Götalandsvägen 181. Älvsjö
Onsdagsdans på Park
Ons 24 Aug
19:00-22:00
P, A1, A2
Robert Milestad
SateLlite SD
Monica Taleryd 070-552 11 65 monica.taleryd46@gmail.com
Servering finns
D P
 
Täby, Kvarntorpsgärden Näsby all+e 72
Onsdagsdans
Ons 24 Aug
13:00-16:00
M, P, A1
Rojne Eriksson
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 0725107077 info@nasbysquare.se
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5
Avrostningsdans
Tor 25 Aug
18:30-21:00
B, M, P, A1
Gugge Törnquist, Sten Götharson, Jens Götharson, Kim Bergström
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm info@vinga-sdc.org
D P
 
Mölnlycke, Långenäsvägen 10
Sommardans
Tor 25 Aug
19:00-21:30
C3A
Thomas Bernhed
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Vittinge Folkets Park,
Sommardans
Lör 27 Aug
14:00-19:00
B, P, A1
Henrik Nilsson Siling
Flyer  Heby Square Dancers
Björn Eriksson 0737825292 bjornatsala@hotmail.com
D P
 
Sävsjö, Vallsjöbaden
Sommardans
Lör 27 Aug
13:00-15:00
A1, A2
 
15:30-20:00
B, M, P
Svante Jordeskog
Flyer  Highland Grand Dancers
Stefan Svensson 0730-372637 bajensquare@hotmail.com
Dans på dansbana under tak,
D P
 
Malmö, Ärtholmens koloniområde, utedansbana
Sommardans
Sön 28 Aug
14:00-17:00
B*, P, A1
Börje Kuylenstierna
Flyer  Energy Squares
Lars Olofsson 070-345 20 37 president@energysquares.com
D P
 
Linköping, Åbylundsgatan 52
Sommardans
Sön 28 Aug
17:00-20:00
P, A1
Bo Nilsö
Blue Ribbon Squares
Carola Nilsö +46733225079 sq-troll@hotmail.com
Fika försäljning
D P
 
Ulricehamn, Skotteksgårdens Camping
C3A Dans
Sön 28 Aug
17:00-20:00
C3A
Mån 29 Aug
09:30-20:00
C3A
Tis 30 Aug
09:30-20:00
C3A
Ons 31 Aug
09:30-20:00
C3A
Tor 01 Sep
09:30-12:00
C3A
Fre 02 Sep
09:30-20:00
C3A
Bronc Wise
Flyer  Pingvinerna
Gert Carlsson 0708859878 gertcarlson@gmail.com
D P
 
Täby, Kvarntorpsgärden Näsby all+e 72
Onsdagsdans
Ons 31 Aug
13:00-16:00
B, M, P
Rolf Boettge
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 0725107077 info@nasbysquare.se
D P
 
Kil, Sporthallen (2 lokaler)
Solsta´dansen
Lör 03 Sep
14:00-21:30
B, M, P, A1, A2
Sön 04 Sep
11:00-15:00
B, M, P, A1, A2
Carsten Nielsen, Mathias Alfredsson
Squaredansklubben Skogsstjärnan
Karin Lundberg +46702202802 karin_lundberg@outlook.com
OBS! Föranmälan!
D P
 
Borås, Björhemsgatan 31
Nivådag
Lör 03 Sep
11:00-16:00
A1
Lasse Eriksson
Borås HG Squaredancers
Nettan 070 59506 33 ladynettan@live.se
D P
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Kick off
Tor 08 Sep
13:00-16:00
B, M, P
Robert Milestad
Flyer  Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 0704750171 bjorg.halvarsson@telia.com
kafeteria finns, eller ta med egen fika
D P
 
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
Triple Boys
Lör 10 Sep
13:00-16:00
P, A1, A2
 
16:00-19:00
B, M, P
Henrik Nilsson Siling, Krister Pettersson, Mathias Alfredsson, Neil Whiston
Flyer  Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
Gästcaller: Neil Whiston!
D P
 
Floda , Floda Lada
Lerumdansen
Fre 16 Sep
17:30-21:00
P, A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
D P
 
Bollnäs, Dönjegården
40-årsjubileumsdans
Lör 17 Sep
12:00-18:00
M, P, A1, A2, C1
Tomas Hedberg
Flyer  Woxnadalens Squaredancers
Marianne Alsing 073-0291946 malsing@outlook.com
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
septemberdans
Lör 17 Sep
13:00-16:00
P, A1, A2
Roland Danielsson
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
D P
 
Borås, Björhemsgatan 31
Nivådag
Lör 17 Sep
11:00-16:00
M
Lasse Eriksson
Borås HG Squaredancers
Nettan 070 595 06 33 ladynettan@live.se
D P
 
Västerås, Hälla koloniområde, föreningslokal
C2 dans/träning
Lör 17 Sep
11:00-17:00
C2
Lasse Jägdahl
Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
Mer info senare. OBS nytt datum
D P
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Kick off
Sön 18 Sep
13:00-16:00
B*, B, M, P
Micke Gerkman
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
N D P
 
Märsta, Cabinen, Forum (Stockholmv 25)
Fredagsmys
Fre 23 Sep
19:00-22:00
C1
Lasse Jägdahl
Crazy Flutters
Inger Dahl 070-923 47 97 info@crazyflutters.com
N D P
 
Örebro, Järnvägsgatan 8
Jamboree-helg
Fre 23 Sep
17:00-22:00
B*, P, A1, A2
Lör 24 Sep
11:00-20:00
B*, P, A1, A2
Meddelas senare
Örebro Squaredancers
Christer Fallquist 0702383030 christer.fallquist@outlook.com
OBS - Även nivådans A1 på söndagen
D P
 
Norrtälje, IOGT-huset Stockholmsvägen
Plusdansen, vrid och vänd på Plus
Lör 24 Sep
12:00-17:00
P
Micke Gerkman
Eightmakers
Kristina Franzén 0705914821
en timme lunchpaus
D P
 
Örebro, Radiatorvägen 7
Jamboree-helg nivådans
Sön 25 Sep
10:00-17:00
A1
Meddelas senare
Örebro Squaredancers
Christer Fallquist 0702383030 christer.fallquist@outlook.com
OBS - Föranmälan, begränsat antal
D P
 
Malmö, Ystadgatan 53, Studiefrämjandet
Klubbdans
Sön 25 Sep
13:15-17:15
B, P, A1, A2
Meddelas senare
Energy Squares
Lars Olofsson 070-345 20 37 president@energysquares.com
D P
 
, Hjäruplundskolan Hjärup
Höstdans
Lör 01 Okt
13:00-18:00
B, P, A1
Stefan Carlsson
Gripen Square Dancers
Gustav Johansson 0705694821 info@gripensquaredancers.tk
D P
 
Borås, Björhemsgatan 31
Nivådag
Lör 01 Okt
11:00-16:00
P
Lasse Eriksson
Borås HG Squaredancers
Nettan 070 595 06 33 ladynettan@live.se
D P
 
Nacka, Stockholm, Järlahuset, Järla skolväg 15
Järladansen
Sön 02 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Calle Bruner
Flyer  Saltsjö Square Dancers
Calle Bruner +46707522558 calle.bruner@saltsjo.se
D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Höstdans
Sön 02 Okt
13:00-17:00
M, P, A1
Tomas Hedberg
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Tumba, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 41 i Tumba
Oktoberfestivalen
Fre 07 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 08 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 09 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 10 Okt
09:30-16:00
C3B
David Heffron
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
C3B kursnivå, Jespers kurs i Örebro
D P
 
Mölnlycke, Ekdalaskolan
Oktoberdans
Lör 08 Okt
13:00-19:00
B, M, P, A2
Mathias Alfredsson
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733-32 18 43 ulla@westernsd.se
D P
 
Eskilstuna, Dansens Hus Rinmansgatan 12
Dansträning A1-A2
Lör 08 Okt
14:00-17:00
A1, A2
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 0706386192 bodil@conamore.se
Anmälan
D P
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Oktoberdans
Lör 08 Okt
13:00-16:00
M, P
Vainor Törnqvist Persson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
N D P
 
Stockholm, Park Folkets Hus, Götalandsvägen 181. Älvsjö
Oktoberdansen
Mån 10 Okt
18:30-21:30
P, A1
David Heffron
Ericsson Square Dancers
Annika Myhrberg 073-6641098 annika.myhrberg@telia.com
I samarbete med SateLlite och Motiv8s
D P
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Oktoberdansen
Fre 14 Okt
13:00-16:00
B, M, P
Rojne Eriksson
Flyer  Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 0704750171 bjorg.halvarsson@telia.com
Kafeteria finns eller ta med egen fika
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
oktoberdans
Lör 15 Okt
13:00-16:00
M, P
Sven Andreason
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
D P
 
Västerås, Tortuna bygdegård
Oktoberdansen
Lör 15 Okt
11:00-12:45
C1
 
13:00-19:00
A1, A2
Jack Borgström
Flyer  Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
Gemensam middag ingår.
D P
 
Ängelholm, Godtemplargården
Höstdans
Lör 15 Okt
13:00-17:00
B, M, P
Björn Strandh
Ocarina Square Dance Club
Axel Schneider 0707325725 1955axel@gmail.com
D P
 
Östhammar, Börstils församlingshem
Bruksdansen
Lör 15 Okt
12:30-17:30
B, M, P, A1, A2
Andreas Olsson
Flyer  Roden Square Dancers
Barbro Herdin 073-6714974 rodensqd@outlook.com
D P
 
Rosella Viking Line,
Rosellakryssningen
Sön 16 Okt
14:00-20:00
B, M, P
Micke Gerkman
Eightmakers
Görel Bergström 0739641883 ggmbergstrom@gmail.com
D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Höstdans
Sön 16 Okt
13:00-17:00
M, P, A1
Sven Andreason
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P