Starta från:
Danser:
Program:
Caller:
Visa kurser
Visa GPS koordinater
 
N = Ändrad den senaste veckan D = Dans P = Prenumerera
Datum
Ort/Tid
Program
Dansnamn/Caller
Arrangör/Kontaktperson
 
Nacka, Stockholm, Järlahuset, Järla skolväg 15
Järladansen
Sön 02 Okt
14:00-17:00
B, M, P
Calle Bruner
Flyer  Saltsjö Square Dancers
Calle Bruner +46707522558 calle.bruner@saltsjo.se
D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Höstdans
Sön 02 Okt
13:00-17:00
M, P, A1
Tomas Hedberg
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Pluskurs & A1-dans
Mån 03 Okt
18:30-21:15
P, A1
Tove Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2022
Tor 06 Okt
18:30-21:00
P, A1, A2
Sten Götharson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Workshop
D P
 
Tumba, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 41 i Tumba
Oktoberfestivalen
Fre 07 Okt
19:00-22:00
A2
Lör 08 Okt
10:00-13:00
C3A
 
14:30-17:30
C2
 
18:00-21:00
C1
Sön 09 Okt
11:00-14:00
C2
 
15:00-18:00
C3B
Mån 10 Okt
09:30-16:00
C3B
David Heffron
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
C3B kursnivå, Jespers kurs i Örebro
D P
INSTÄLLD
Eskilstuna, Dansens Hus Rinmansgatan 12
Dansträning A1-A2
Lör 08 Okt
14:00-17:00
A1, A2
Sten Axtelius
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 0706386192 bodil@conamore.se
Anmälan
D P
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Oktoberdans
Lör 08 Okt
13:00-16:00
M, P
Vainor Törnqvist Persson
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Mölnlycke, Ekdalaskolan
Oktoberdans
Lör 08 Okt
13:00-19:00
B, M, P, A2
Mathias Alfredsson
Flyer  Western Airport Square Dancers
Ulla Henricson 0733-32 18 43 ulla@westernsd.se
D P
 
Flen , Tea-lokalen Storgatan 4
Månadsdans
Sön 09 Okt
16:00-19:00
B, M, P
Peter Kallträsk
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
D P
 
Surte, Glasbruksmuseum
Söndagsdans
Sön 09 Okt
17:30-20:30
B, M, P
Tove Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Stockholm, Park Folkets Hus, Götalandsvägen 181. Älvsjö
Oktoberdansen
Mån 10 Okt
18:30-21:30
P, A1
David Heffron
Ericsson Square Dancers
Annika Myhrberg 073-6641098 annika.myhrberg@telia.com
I samarbete med SateLlite och Motiv8s
D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Busdans med utlärning för att tjuva
Mån 10 Okt
18:30-21:15
P, A1, A2
Tove Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Mariestad, Snapen
A2 dans/workshop
Tis 11 Okt
18:30-21:15
A2
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 070-5313841 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Utbytesdans med VingaYR
Tor 13 Okt
18:30-21:00
B, M, P, A1
Svante Jordeskog
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Alla Välkomna.
D P
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Oktoberdansen
Fre 14 Okt
13:00-16:00
B, M, P
Rojne Eriksson
Flyer  Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 0704750171 bjorg.halvarsson@telia.com
Kafeteria finns eller ta med egen fika
D P
 
Östhammar, Börstils församlingshem
Bruksdansen
Lör 15 Okt
12:30-17:30
B, M, P, A1, A2
Andreas Olsson
Flyer  Roden Square Dancers
Barbro Herdin 073-6714974 rodensqd@outlook.com
D P
 
Västerås, Tortuna bygdegård
Oktoberdansen
Lör 15 Okt
11:00-12:45
C1
 
13:00-19:00
A1, A2
Jack Borgström
Flyer  Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
Gemensam middag ingår.
D P
 
Gustafs, Naglarby bystuga, Naglarbyvägen 56
Höstdans
Lör 15 Okt
14:00-19:00
B, M, P, A1
Lokala callers
Flyer  Falu Squaredancers
Mats Sundström 070-645 68 83
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
oktoberdans
Lör 15 Okt
13:00-16:00
M, P
Sven Andreason
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
D P
 
Ängelholm, Godtemplargården
Höstdans
Lör 15 Okt
13:00-17:00
B, M, P
Björn Strandh
Ocarina Square Dance Club
Axel Schneider 0707325725 1955axel@gmail.com
D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Höstdans
Sön 16 Okt
13:00-17:00
M, P, A1
Sven Andreason
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Surte, Glasbruksmuseum
Söndagsdans
Sön 16 Okt
17:30-20:30
B, M, P, A1
Martin Jansson
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Rosella Viking Line,
Rosellakryssningen
Sön 16 Okt
14:00-20:00
B, M, P
Micke Gerkman
Eightmakers
Görel Bergström 0739641883 ggmbergstrom@gmail.com
D P
 
Kungsbacka, ABF Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Klubbdans
Mån 17 Okt
18:30-21:15
P, A1
Jens Götharson
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2022
Tor 20 Okt
18:30-21:00
M, P, A1, A2
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
D P
 
Alingsås, IOGT, Oscarsgatan 5
Dance & Lights in Alingsås
Fre 21 Okt
18:30-21:30
P, A1, A2
Vainor Törnqvist Persson, Gunilla Hammarlund
Flyer  Dansföreningen Hörnet
Gunilla Hammarlund 0706-380 231 gunilla.hammarlund@icloud.com
D P
 
Sollentuna, Stockholm, Arena Rotebro, Hertig Karls väg 13
C1 -dans
Lör 22 Okt
10:00-16:00
C1
Stefan Sidholm
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
D P
 
Sutterhöjden, Fageråsens Bygdegård
Uppfräschning på A2
Lör 22 Okt
11:00-16:00
A2
Hans Lindgren
Flyer  Präriefolket Square Dancers
Tommy 0706990348 tommy.klemner52@gmail.com
D P
 
Borås, Björhemsgatan 31
Nivådag
Lör 22 Okt
11:00-16:00
A1
Lasse Eriksson
Borås HG Squaredancers
Nettan 070 595 06 33 ladynettan@live.se
D P
 
Bålsta, Knarrbacksv. 1
Bålstadans med 60-talstema
Sön 23 Okt
13:00-17:00
B, M, P, A1, A2
Jan Wiklund
Flyer  Bålsta Square Dancers
Lars Wahlund 072-748 21 40 lars.wahlund@hotmail.com
Pris till bästa utstyrsel
N D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Höstdans
Sön 23 Okt
13:00-17:00
P, A1, A2
Sven Andreason
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Surte, Glasbruksmuseum
Söndagsdans
Sön 23 Okt
17:30-20:30
B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Pluskurs & A2-dans
Mån 24 Okt
18:30-21:15
P, A2
Jörgen Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Floda, Floda Lada
Månadsdans
Tis 25 Okt
18:00-20:30
A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
D P
 
Mariestad, Snapen
A2 dans/workshop
Tis 25 Okt
18:30-21:15
A2
Sten Axtelius
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 070-5313841 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Täby, Kvarntorpsgården Näsby Allé 72
Oktoberdans
Ons 26 Okt
13:00-16:00
P
Calle Bruner
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 0725107077 info@nasbysquare.se
D P
 
Göteborg, Kyrkbytorget
Utbytesdans med VingaYR.
Tor 27 Okt
18:30-21:00
B, M, P, A1
Meddelas senare
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Ej dans i Spekeröd Bygdegård den 27 okto
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5
Utbytesdans med Bygdegillet
Tor 27 Okt
18:30-21:00
B, M, P
Kim Bergström, Jens Götharson
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm info@vinga-sdc.org
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5
Halloweendansen
Fre 28 Okt
-
P, A1, A2
Hanna Tenenbaum, Vainor Törnqvist Persson
Lör 29 Okt
-
B*, B, M, P
Klubbcallers, Hanna Tenenbaum, Vainor Törnqvist Persson
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm info@vinga-sdc.org
D P
 
Jönköping, IOGT-lokalen, Hallmansvägen 73
HÖSTDANS
Lör 29 Okt
13:00-18:00
B*, M, P, A1
Mathias Alfredsson
Flyer  Match Town Square Dancers
Katrin Peterson 070-608 47 74 katrin@mtsd.se
150 kr. Bjuder på kaffe/te och smörgås.
N D P
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Eskilsdansen
Lör 29 Okt
15:00-19:00
P, A1, A2
Christer Bern
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 070-638 61 92 bodil@conamore.se
D P
 
Malmö, Ystadgatan 53, Studiefrämjandet
Klubbdans
Sön 30 Okt
13:15-14:15
A1
 
14:15-17:15
B, M, P
Mathias Alfredsson
Energy Squares
Lars Olofsson 070-345 20 37 president@energysquares.com
N D P
 
Karlsborg, Hönsa bygdegård
Klubbdans
Sön 30 Okt
00:15-19:00
B, M, P, A1
Vainor Törnqvist Persson
Tivedens Square Dancers
Lena Blixt 0702621850 lenablixt51@Cloud.com
N D P
 
Eskilstuna, Dansens Hus, Rinmansgatan 12
Workshop M-P
Sön 30 Okt
11:00-15:00
M, P
Christer Bern
Flyer  Eskilstuna Con Amore Dancers
Bodil Åkervik 070-638 61 92 bodil@conamore.se
D P
 
Kungsbacka, ABF / Verkstadsgatan 14
Månadsdans
Sön 30 Okt
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Svante Jordeskog
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Höstdans
Sön 30 Okt
13:00-17:00
M, P, A1
Sven Andreason
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Halloween-Måndag, kom gärna utklädda
Mån 31 Okt
18:30-21:15
P, A1, A2
Tove Höjer, Jörgen Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2022
Tor 03 Nov
18:30-21:00
P, A1, A2
Martin Jansson
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
D P
 
Kungälv, Nordiska Folkhögskolan
C3B Dans
Fre 04 Nov
19:00-21:00
C3B
Lör 05 Nov
09:30-21:00
C3B
Sön 06 Nov
09:30-13:00
C3B
Thomas Bernhed, Mats Björkman
Flyer  Pingvinerna
Thomas Bernhed 0708203024 t.bernhed@telia.com
D P
 
Stockholm/Tumba, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 4
Ericssonfestivalen 2022
Fre 04 Nov
19:00-22:00
M, P
Lör 05 Nov
10:30-13:30
C1
 
14:30-17:30
A1, A2
Tomas Hedberg, Jesper Wilhelmsson
Ericsson Square Dancers
Lars-Erik Svensson 070-267 3835 lars-erik.svensson@telia.com
N D P
 
Sutterhöjden, Fageråsens Bygdegård
Allhelgonadansen
Lör 05 Nov
13:00-15:00
A1, A2
 
15:00-19:00
B*, M, P, A1
Krister Pettersson
Flyer  Präriefolket Square Dancers
Tommy 0709933634 tommy.klemner52@gmail.com
OBS! Föranmällan pg. maten
D P
 
Eckerö, Åland, Ekeborgsvägen
Höstdansen
Lör 05 Nov
13:00-17:30
B*, M, P
Sön 06 Nov
12:00-17:00
A1, A2
Micke Gerkman
Alandia Square Dancers
Siw Kyrkslätt +358-40-7265921 siw.kyrkslatt@gmail.com
Söndagsdansen på Loftet, Norrbölevägen 1
D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Novemberdans
Sön 06 Nov
13:00-17:00
P, A1, A2
Sven Andreason
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Surte, Glasbruksmuseum
Söndagsdans
Sön 06 Nov
17:30-20:30
B, M, P, A1
Gunilla Hammarlund
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Band-dans till inspelade callers
Mån 07 Nov
18:30-21:15
P, A1, A2
Sten Götharson
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Göteborg, Vingas lokaler, Kyrkbytorget 5
Månadsdans
Tor 10 Nov
18:30-21:30
B, M, P
Tove Höjer, Ronja Höjer
Vinga Yellow Rockers
Marianne Hjelm info@vinga-sdc.org
D P
 
Mariestad, Snapen
A2 dans/workshop
Tor 10 Nov
18:30-21:15
A2
Jesper Wilhelmsson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 070-5313841 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2022
Tor 10 Nov
18:30-21:00
B, M, P, A1
Gunilla Hammarlund
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
D P
 
Huddinge, ABF Kommunalvägen 26
Novemberdans
Fre 11 Nov
13:00-16:00
B, M, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Flyer  Huddinge Square Swingers
Björg Halvarsson 0704750171 bjorg.halvarsson@telia.com
kafeteria finns eller ta med egen fika
D P
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Novemberdans
Lör 12 Nov
13:00-16:00
A1, A2
Sven Andreason
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Tumba, Segersjö Folkets Hus, Scheelevägen 4
Jesperdansen
Lör 12 Nov
11:00-14:00
C1
 
15:00-18:00
C2
Sön 13 Nov
10:00-13:00
C3A
 
14:00-17:00
C3B
Jesper Wilhelmsson
Motiv8's
Arne Gustavsson 070-422 82 27 arne.gusta@gmail.com
D P
 
Matfors, Folkets Hus
Novemberdansen
Lör 12 Nov
11:00-18:00
B, M, P, A1, A2
Micke Gerkman, Tomas Hedberg
Flyer  Sundsvalls New Wave
Christina Holopainen 070-2460592 holopainenchristin@gmail.com
D P
 
Borås, Björhemsgatan 31
Nivådag
Lör 12 Nov
11:00-16:00
A1
Lasse Eriksson
Borås HG Squaredancers
Nettan 070 595 06 33 ladynettan@live.se
D P
 
NORRTÄLJE, IOGT-huset, Stockholmsvägen 1
Halloweendansen
Lör 12 Nov
17:00-21:00
B*, B, M, P
Andreas Olsson
Eightmakers
Kristina Franzén 0705914821
två våningar
D P
 
Surte, Glasbruksmuseum
Söndagsdans
Lör 12 Nov
17:30-20:30
B, M, P, A1
Tove Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Novemberdans
Sön 13 Nov
13:00-17:00
M, P, A1
Sven Andreason
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Flen , Tea-lokalen Storgatan 4
Månadsdans
Sön 13 Nov
16:00-19:00
B, M, P
Leif "Snuffe" Eriksson
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Repetition Plus & A2
Mån 14 Nov
18:30-21:15
P, A2
Jörgen Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Skövde, Horns bygdegård
workshop plus
Tis 15 Nov
18:30-21:30
P
Vainor Törnqvist Persson
Flyer  Skövde Squaredancers
Ulla Thrysin +46703488522 u.ll.a@hotmail.com
Anmälan enl flyer. Medtag kaffekorg
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2022
Tor 17 Nov
18:30-21:00
M, P, A1, A2
Thomas Bernhed
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Dansträning
D P
 
Sjöbo, OBS ny lokal! Industrigatan 1b
klubbdans
Lör 19 Nov
14:00-17:00
B, M, P
Peter Johansson
Sjöbo Bears Square Dance Club
Helga Andersson Flohr 0704263256 helgaflohr@hotmail.com
D P
 
Märsta, Cabinen, Forum, Stockholmv 25
Norrortsdansen
Lör 19 Nov
13:00-16:00
P, A1
 
17:00-20:00
A2, C1
Jack Borgström
Crazy Flutters
Inger Dahl +46709234797 info@crazyflutters.com
D P
 
Floda, Floda Lada
Novemberdansen
Lör 19 Nov
11:00-18:30
C1
Sön 20 Nov
10:00-15:00
C2
Gunilla Hammarlund
Flyer  Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Surte, Glasbruksmuseum
Söndagsdans
Sön 20 Nov
17:30-20:30
B, M, P, A1
Jörgen Höjer
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Uppsala, Kamratgården, Bergsbrunna
Novemberdans
Sön 20 Nov
13:00-17:00
M, P, A1
Micke Gerkman
Flyer  Uppsala Viking Squaredancers
Anders Lindkvist 0705785259 anders.k.lindkvist@telia.com
D P
 
Flen, Tea-lokalen Storgatan 4
Månadsdans
Sön 20 Nov
16:00-19:00
B, M, P
Robert Milestad
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson 0736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
D P
 
Täby, Kvarntorpsgården Näsby Allé 72
Novemberdans
Ons 23 Nov
13:00-16:00
P, A1
Robert Milestad
Flyer  Näsbyparks Squaredanceklubb
Gunnar Lundborg 0725107077 info@nasbysquare.se
D P
 
Stenungsund, Spekeröd Bygdegård
Höstdanser 2022
Tor 24 Nov
18:30-21:00
B, M, P, A1
Kim Bergström
Bygdegillets Squaredancers
Gunnar Ljungström 0707715586 483goj@gmail.com
Sista höstdansen
D P
 
Stockholm, Nybrogatan 18
novemberdans
Lör 26 Nov
13:00-16:00
P, A1, A2
Robert Milestad
Flyer  Forum Squaredancers
Berit Nilsson 0736806607 beritnilsson122@gmail.com
D P
 
Katrineholm, Kulturföreningen DuD Fredsgatan 4-8
Catharinadansen
Lör 26 Nov
14:00-19:00
B, M, P, A1
Janne Wiklund, Krister Pettersson
Flyer  Cathrineholm Square Dancers
Inger Wilson 0767799088 ingerwilson@live.se
N D P
 
Rångedala, Bygdegården, Bygatan 1
Julfest
Lör 26 Nov
00:00-00:00
B*, B, M, P, A1
Meddelas senare
Borås HG Squaredancers
Nettan 070 595 06 33 ladynettan@live.se
D P
 
Surte, Glasbruksmuseum
Söndagsdans
Sön 27 Nov
17:30-20:30
B, M, P, A1
Gugge Törnquist
Surte Swingers
Ulf Persson +46707875701 ulfp69@yahoo.se
N D P
 
Malmö, Ystadgatan 53, Studiefrämjandet
Klubbdans
Sön 27 Nov
13:15-14:15
C1
 
14:15-17:15
B*, P, A1
Christer Bern
Energy Squares
Lars Olofsson 070-345 20 37 president@energysquares.com
D P
 
Kungsbacka, ABF / Verkstadsgatan 14
Månadsdans
Sön 27 Nov
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Hanna Tenenbaum
Flyer  Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Repetition P & A2
Mån 28 Nov
18:30-21:15
P, A2
Tove Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Mariestad, Snapen
A2 dans/workshop
Tis 29 Nov
18:30-21:15
A2
Vainor Törnqvist Persson
Flyer  Norra Wadsbo Squaredancers
Kjell Nyäng 070-5313841 kjell.nyang@gmail.com
D P
 
Floda, Floda Lada
Månadsdans
Tis 29 Nov
18:00-20:30
A1, A2
Thomas Bernhed
Flyer  Lerum Square Dancers
Thommy Ahlborg 0706358940 tahlborg@telia.com
D P
 
Åkersberga, Meddelas senare
Adventsdans
Lör 03 Dec
14:00-18:00
B*, B, P
Meddelas senare
Squaredansklubben Violen
Bengt Nilsson +46736522822 squaredansklubbenviolen@gmail.com
D P
 
Täby, Seniorcentrum Täby Centrum Lyktgränd 2-4
Träningsdans
Sön 04 Dec
13:00-16:00
M, P, A1
Svante Jordeskog
Panther Squares
Anna Odencrants / Ingela Gren 08 667 89 92 / 073 764 17 91 ingelagren@hotmail.com
N D P
 
, Hjäruplundsskolan Hjärup
Jul avslutning
Mån 05 Dec
19:00-22:00
B*, M, P
Peter Johansson, Sven-Olle Svensson
Gripen Square Dancers
Gustav Johansson 0705694821 info@gripensquaredancers.tk
B* =B kursnivå
D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Fastdance P, A1 & A2
Mån 05 Dec
18:30-21:15
P, A1, A2
Jörgen Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Sundbyberg, Allaktivitetshuset, Sturegatan 10, Sundbyberg
Nobeldans
Lör 10 Dec
13:00-16:00
B*, B, M, P
Robert Milestad
Squaredansklubben Seniorerna
Lucy Källebring 0739327168 lucykallebring@gmail.com
D P
 
Enköping, Litslena Bygdegård
Luciadansen
Lör 10 Dec
13:00-16:00
A1, A2
 
16:00-20:00
B*, M, P
Stefan Sidholm
Pepparrötterna
Carina Runnebring 0703078337 carina.stefan@live.se
Fika kommer finnas
D P
 
Kungsbacka, Verkstadsgatan 14
Julavslutning
Sön 11 Dec
17:00-20:00
B, M, P, A1, A2
Ronja Höjer, Jörgen Höjer, Tove Höjer
Kungsbacka Square Dancers
Jörgen Höjer 0706280917 ordforande@kbasquare.se
D P
 
Västerås, Hälla koloniområde, föreningslokal
C2/C1 dans/träning
Sön 11 Dec
11:00-13:45
C2
 
14:15-17:00
C1
Lasse Jägdahl
Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
Mer info senare. OBS nytt datum
D P
 
Västerås, Hälla koloniområde, föreningslokal
Annandagsdans
Mån 26 Dec
17:00-21:00
B, P
Tomas Hedberg
Västerås Square Dance Club
Kjell Enberg 0703103536 ordforande@vsdc.se
Flyer kommer senare
D P
 
Sollentuna, Stockholm, Meddelas senare
Mellandagsdansen
Tis 27 Dec
18:30-21:30
B, M, P
Meddelas senare
Sollentuna Square Dancers
Lena Hammarberg 076-3151210 lena.hammarberg@outlook.com
D P
 
Örebro, Scandic Örebro Väst
Nyårsraketen
Tor 29 Dec
18:00-23:30
P, A2
Fre 30 Dec
10:00-23:45
P, A2
Lör 31 Dec
10:00-23:45
P, A2
Jesper Wilhelmsson, Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
Tomas Hedberg 0706123615 tomas@nyarsraketen.se
OBS! Obligatorisk föranmälan!
D P

 

2023


 
Mölndal,
Trettondansen
Fre 06 Jan
18:00-21:30
C3A
Lör 07 Jan
11:00-18:30
C1
Sön 08 Jan
10:00-15:00
C2
Jesper Wilhelmsson, Thomas Bernhed, Mats Björkman
Pingvinerna
Mats Björkman 0739-041170 mats@pingvinerna.se
D P
 
Arboga, Parkhallen, Vinbäcksleden 11
Arbogadansen
Lör 07 Jan
14:00-20:00
B*, M, P
Mathias Alfredsson
Flyer  Riverbend's Square Dancers
Torbjörn Lindström 070 316 43 55 arbogadansen@riverbends.se
D P